A KAV az acél homlokzati és beltéri nyílászárók gyártásával tovább szélesíti termékpalettáját. A JANSEN acél rendszerek gyártásánál beszállító partnerünk, az Alukönigstahl. Az acél rendszerelemek lehetőségeiről és tulajdonságairól Tornóczky Mónika építészmérnökkel, a JANSEN rendszerek termékmenedzserével beszélgettünk. Célunk, hogy segítséget nyújtsuk ennek a széles felhasználói bázissal rendelkező termékkör megértéséhez.
Milyen igények esetén vagy felhasználási területeken javasolt az acél nyílászárókat alkalmazása?
A svájci Jansen vállalat kiemelkedő minőségű, innovatív, tartós és energiahatékony rendszereket kínál acél alapanyagból. Az Alukönigstahl 1958 óta ápol eredményes partneri kapcsolatot a svájci rendszerfejlesztővel. Magyarországon az Alukönigstahl 1990-ben kezdte el működését, azóta forgalmazunk Jansen rendszerelemeket itthon. Az acél alapanyag széles körben használható nyílászárók és függönyfalak kialakítására. Hőhídmentes homlokzati szerkezetek és hőszigetelés nélküli beltéri szerkezetek is készíthetők belőle. Elsősorban a biztonsági elvárásoknak megfelelő, nagy igénybevételnek kitett, tartós bejárati ajtók, tűz- és füstgátló szerkezetek, menekülési útvonalon beépített ajtók, valamint fokozott betörésgátlás esetén kerülnek előtérbe. Az erős alapanyag tulajdonságai miatt nagyméretű, látványos nyílászáró elemek is kialakíthatók a Jansen profilrendszerekből, amelyek középületben, irodaházakban és igényes lakóépületekben egyaránt használhatók. A Jansen dizájn szempontjából is egyedi megoldásokat nyújt, hiszen az elegáns, filigrán nyílászárókat nemcsak festett acél felülettel, de akár rozsdamentes acélból, vagy a Janisol Arte 2.0 rendszer esetében, corten (azaz rozsdás felületű) acélból is lehet készíteni.
Eddig is volt acél az AKS kínálatában. De mi lehet az oka, hogy egyszerre ilyen népszerűek lettek az acél nyílászáró termékek a lakóépületi szegmens homlokzati és beltéri szekcióban is?
Napjaink építészeti trendjei a letisztult megjelenést és a transzparens szerkezeteket helyezik előtérbe, ezért igénylik a vékony profilokba fogott nagy üvegfelületeket. Ez a fajta minimalizmus a Bauhaus és a klasszikus modern építészet mellett az indusztriális megjelenésű loft lakások jellemzője is. Az acél alapanyag nem csak új építésnél, de felújítások esetében is népszerű, amely területen további növekedés várható.
A Jansen termékkör miben különbözik leginkább a piacon eddig legfiligránabbnak titulált alumíniumtól?
Az acél háromszor erősebb alapanyag, mint az alumínium, ugyanakkor a nagy súlya miatt a gyártó műhelyben történő mozgatás és a megmunkálás is nehezebb. A feldolgozás során teljesen más gépekre, eszközökre és alapos szakértelmere van szükség, ami a KAV esetében rendelkezésre áll. A nagy szilárdságú alapanyag miatt kisebb profilkeresztmetszetek is elegendőek a statikai értékek biztosítására. További különbség az alumínium nyílászárókhoz képest, hogy a sarokillesztések kialakításában nem látunk gérbe vágott profilokat, mert a hegesztés után lecsiszolt acél felületek teljesen homogén megjelenést biztosítanak a felületkezelést követően.
Ha már itt tartunk, mi a hasonlóság a két terméktípus között?
Az acél és az alumínium rendszerek felépítése nagyon sokban hasonlít egymásra. A megfelelő teherbírásra méretezett profilkeresztmetszetek mellett a tömítések és az üvegbefogás tekintetében is sok a hasonlóság. A lakóépületek esetében talán a legfontosabb, hogy az utólagos üvegcsere biztosítható a szárazüvegezési technológiának köszönhetően. A Jansen rendszerfejlesztőként teljeskörűen bevizsgált rendszermegoldásokat kínál, amelyek az Európai Uniós szabványoknak megfelelő minősítéssel rendelkeznek. Ez egyben garancia a minőségre és hosszútávon megfelelő alkatrészellátást is biztosít a vasalatok és tartozékok tekintetében. A fémszerkezetű nyílászárók hasonló megjelenésük miatt akár egy épületen is alkalmazhatók. Gyakran épülnek be Schüco és Jansen szerkezetek is ugyanazon épületbe.
Mit vár az AKS a KAV-tól az új termékkör alkalmazásával?
A KAV-tól megszokott körültekintő és személyre szabott ügyfélkezelés, a precíz előkészítés és tervezési folyamatok a Jansen rendszerek esetében is nagy jelentőséggel bírnak éppúgy, ahogy a gyártási előírások megfelelő betartása, amely garanciát jelent a magas minőségre. Az acél nyílászárók esetében eddig kevésbé volt fókuszban a lakossági építtetői igények megértése, az ehhez kapcsolódó szerkezetek tervezése, legyártása és beépítése. Az igényes lakóépületek kiszolgálása Schüco alumínium szerkezetekkel a KAV esetében magas színvonalon történik, így az eddigi tapasztalatok alapján elmondható, hogy ezek a folyamatok náluk jó kezekben vannak. Biztosak vagyunk benne, hogy az acél nyílászárókkal együtt minden egyedi hazai lakóépületi igényt meg tudnak valósítani kompromisszumok nélkül. Ugyanakkor a Jansen termékelőnyeivel és élettartamával a felhasználók is jól járnak.
Képek forrása: JANSEN AG