A KAV alumínium nyílászáróival megépített projekteken sokszor láthatunk nagy méretű üvegpaneleket. Hová lehet telepíteni 5 méternél hosszabb üvegtáblákat és milyen üvegezési mérethatárok vannak? Nyolc kérdésre adott válaszainkkal segítünk eligazodni az extra méretű üvegfelületek felhasználási lehetőségeiről, az áráról, az üvegszerkezetek műszaki előkészítéséről, szállításáról és a beépítési kritériumokról.
Az ügyfél egyeztetések során -amit a KAV-nál igényfelmérésnek hívunk-, azt tisztázzuk, hogy milyen jellegű és minőségű nyílászárókat szeretne az ügyfél látni.
Tudnunk kell, hogy:
Amikor megbeszéltük azt, hogy hol nyitunk és zárunk, melyik üvegpanelnél milyen magasságot lehet elérni, milyen kihívások jöhetnek az árnyékolástechnika területén, akkor következik a műszaki tartalom finomhangolása. A nagy homlokzati üvegek felhasználása teljes mértékben függ az alkalmazott nyílászáró fogadórendszer tudásától, a megtervezett beépítési környezettől és a homlokzati geometriától. A nagy üvegfelületek beépítését kiemelten gondos szakmai előtervezés, a megszokottól eltérő gyártás és munkaszervezés előzi meg. Ha ezek megfelelően történnek, utána már nem akadály a hatalmas üvegek beépítése.
Tudnunk kell, hogy a nyílászáró alatt milyen teherátadó elemekben gondolkodhatunk. Kell e számolnunk dinamikus terheléssel, elbírja-e egyáltalán a fogadószerkezet a kívánt súlyt? Van szükség kiváltásokra, esetleg több darabból kell megépíteni? A helyi adottságok alapján megvalósítható e a telepítés és az esetleges későbbi üvegcsere? Milyen organizációs (szállítási, daruzási, manipulációs és épületgeometriai) kihívások lehetnek még?
Az átlagostól jóval magasabbak az üvegpanel alapanyag, a szállítási, a daruzási valamint helyszíni üvegmanipulációs (üvegező pókdaru) költségek. Természetesen a megrendelők figyelmét mindig szükséges felhívni, hogy a nagy üvegméretek ára fajlagosan exponenciálisan magasabb mint a hagyományos méretek esetén. A fogadószerkezet gyártása és telepítése sem egyszerű feladat, a szakági tervezés mérnökdíjakról nem is beszélve. Az óriási üvegmező olyan mint a siker: nem titka, hanem ára van. Sok milliós többletköltség lehet egy-egy ilyen egymezős üvegpanel elhelyezés az osztott vagy sorolt szerkezeti megoldásokhoz képest, viszont a látvány utolérhetetlen.
Igen és nem csak a gyártási minőségben. A legutóbbi nagy üvegfelületeket igénylő munkán amiket a KAV épített be, másfél tonnás és 6 m magas hőszigetelt üvegpanelok voltak. Nagyon vastag és speciális rétegrenddel készültek, mivel komoly szélszívásnak és szélnyomásnak kitett helyen telepítettünk állított helyzetben. Ezeket most Lengyelországban gyártattuk le, és a színazonosság miatt az egész projekthez onnan szállítottuk az összes többi kisebb üvegpanelt is.
Egy épületre mindig egy alkalommal és egy gyártótól rendelünk üveget, ha pedig pótüvegre van szükség törés vagy netán a későbbi garanciális esetek miatt, akkor is ugyanattól a gyártótól rendelünk újra. Ez nálunk mindig alapszabály, mert a színazonosság a minőség első feltétele. Különböző tulajdonosi körhöz tartozó síküveg gyárak az eltérő alapanyag (pl. homok) beszállítóik valamint bevonati technológiájuk különbözősége okán más árnyalatú és más tükröződésű üveget állítanak elő. Az üvegfeldolgozók (akik a hőszigetelő rétegrendet állítják össze hazánkban) pedig egy-egy konszern egy-egy kijelölt gyárából kapnak síküveget. Tehát ahhoz a gyártóhoz kell majd küldeni az esetleges pótrendeléseket is, mint ahonnan szállítottunk az adott épületre.
Nagy üveghomlokzatoknál felmerülő üzemi feladat a szükséges nyílászáró alkatrészek és kompozit keretek üvegre ragasztása is. A speciális ragasztó kikötési ideje után csomagoljuk az üvegeket, túlméretes esetben az adott munkára tervezett és gyártott állványon. Szállításnál egy nagyobb méretű szintmagas szerkezettel már nem férünk át a hidak alatt, ha hagyományos teherautóra és hagyományos állványra tesszük, ennek a KAV-nál már külön “tudománya” van. Vannak olyan utcák, ahová a nagy szállítójárművel nem lehet bejutni, itt elemenként szállítunk fel egyesével oda alkalmas járművel. Bármilyen meglepő, sokszor nincs más lehetőség az építési telekre beszállításra, mint a légi úton (helikopteres) történő beemelés. Minden lehetőséget megvizsgálunk, a cél, hogy a legoptimálisabb megoldást találjuk meg, és azt, ami kevésbé terheli meg a környéken élőket
A nagy üvegpanelek telepítése (szaknyelven helyszíni manipulációja) gép és emberi erőforrásigényes művelet. Jelentős szervezést igényel a logisztika, az emeléstechnológia és a helyszínre ideiglenesen telepített önjáró mozgató- valamint pókdaruk terén is. A telepítés ügyében a későbbi üvegcserére is gondolni kell, hiszen az üveg egy dermedt folyadék, így eltörhet.
Egy elkészült kertet az üvegcsere miatt szétrombolni nem elegáns, így a megrendelővel az esetleges csere folyamatát még tervezési időben tisztázni szükséges. Nem maga a beépítés a sok idő a nagyméretű üvegeknél, hanem az üzemi és az irodai, másként a mérnöki és gyártási folyamat, melynek minden egyes lépését tűpontosan ki kell találni, kizárva a hibafaktorokat.
A videón látható épületnél egyébként maga a keret- és vázrendszer beépítése az üveg telepítés előtt körülbelül 2-3 hetes folyamat volt, ezután pedig már az üvegezés egy nap (!) alatt megtörtént. A telepítési folyamat a teljes üvegfelület mechanikai rögzítésével, elektronikai készre szerelésével majd azok próbaüzemével zárul.
Nem. Fentiekből olvasható, hogy a nyílászáró gyártó cég tudása, az épület fogadószerkezeti lehetőségei valamint az építési telek elhelyezkedése szabhat határt az elképzeléseknek. A pénz csupán végső akadálya lehet a nagy üvegek melletti döntésnek.