Befejeződött a Tours-i Szent Márton plébánia teljes körű épületszerkezeti és energetikai felújítása, valamint funkcionális bővítése. A Budapest, Váci úti szakrális épület átalakításának koncepcióját cégünk vezetője, Lovász Károly dolgozta ki. És bár a kivitelezést végül közbeszerzési eljárás keretében mások végezték, a munkálatok során a KAV mindvégig szakmai tanácsadóként támogatta és ellenőrizte a projektet. Az 5 éves folyamatról Dr. Juhász Gábor Tamás plébánossal beszélgettünk.
„Az egész történet 2012 nyarán kezdődött, amikor egyik kedves hívemmel, Géza bácsival a Balaton körül bicikliztünk. Ő ajánlotta fel az út során, hogy valamivel segítené a plébániát. Megbeszéltük, hogy a hálószobám beázó ablakának javítását fogja támogatni. Így ismerkedtem meg Lovász Károllyal, akit Géza bácsi felesége hozott el a plébániára. “ – meséli az atya. „Már az ablak felújítása során is nagyon szép munkát végzett a KAV. Tudni kell, hogy ez egy apró, de rendkívül körülményes feladat volt, amit senki sem akart elvállalni. Amikor az ablak környéki 30 éves kőburkolatot lebontották, kiderült, alig van víz- és hőszigetelés. Ekkor jelezte először Károly, hogy érdemes lenne átvizsgálni az egész épületet, majd pályázni kellene felújításra. Így kezdődött el az a folyamat, melynek során egyre több szakember érkezett ide, és elkezdtünk azon dolgozni, hogyan lehetne másképp strukturálni a plébániát annak érdekében, hogy jobb legyen a kihasználása. “
A területen a KAV mérnökiroda irányításával és finanszírozásával teljes körű épületfelmérést és statikai feltárást végeztek. Ezután Lovász Károly elkezdte kidolgozni az átalakítás szakmai koncepcióját és azt az indítványt, amelynek köszönhetően 2015 decemberében a plébánia megkapta a munkához szükséges pénzügyi forrásokat. Cégünk a teljes kivitelezési folyamat során háttér szakmai támogatást adott a plébániának. „Azt sem tudtam, milyen technológiai lehetőségeink vannak a plébánia átalakítása során. Nem gondoltam például, hogy a középső folyosó bizonyos részeit ki lehet váltani egy acélgerendával. Ők segítettek megérteni, hogy mi történik, mi az, ami megvalósítható és mi az, ami nem. Olyan is volt, hogy folyamatában leállítottak helytelen dolgokat. “ – emlékszik vissza Dr. Juhász Gábor Tamás. A KAV-nak köszönhető többek között az is, hogy a kivitelezés során nem kellett lemondanunk az ólomüveg ablakról, valamint az álmennyezetről, aminek a templomtér akusztikájában is kiemelt szerepe van.
Az átalakítás során megújult az épület bejárata, valamint egy új harangtornyot is építettek, melynek belsejében a liturgikus térbe vezető lépcső, az új lift és modern gépészeti terek találhatók, emellett a toronyba három új bronz harang is került. A tetőre napelem rendszert helyeztek el, amivel a plébánia szinte teljes energiaigényét biztosítani tudják. A plébános legnagyobb örömére a kiszolgáló részeket és a papi lakást pedig úgy alakították át, hogy a lehető legtöbb terület funkcionálisan is használhatóvá váljon: „Ami miatt a legboldogabb vagyok, hogy a holttereket sikerült felszámolni, melynek köszönhetően a tanácsterem, a belső közösségi tér és az azt kiszolgáló konyha-étkező is sokkal nagyobb lett. Valóban jobb lett az épület elosztása, ami új lehetőségeket teremt arra, hogy igazán belakjuk a tereket. A bejárat megújításával pedig a templom az utcáról is felismerhetővé vált, így egyre többen jönnek be napközben is, hogy megnézzék az épületet. Ezzel az átalakítással tehát valóban új fejezet kezdődik közösségünk életében, amiért nagyon hálás vagyok a KAV-nak.“