Sorozatunk első részében a tolóajtók működtetés szerinti fajtáival ismerkedtünk meg egyenes vonalú elrendezésben. Következőkben a közismertebb tolóajtó fajtákkal ismerkedünk meg. Az alaprajzilag egyenes és tört vonalú mozgatható üvegfal rendszerek kisebb, de legismertebb csoportja az emelő-toló rendszerek halmaza.
Az emelő-toló mechanizmus lényege, hogy az egy profillá egyesített egy-, két- vagy három sínes alumínium vagy kompozit tokkeret sarokmerev sarkokkal körbe fut (alul, felül és oldalakon), a fix üvegpaneleket tokba vagy szárnyakba építjük bontható megoldással, akár egymás mellé sorolva szintmagas méretben mintegy végtelenítve a homlokzatot. Fontos jellemző, hogy az elmozgatható szárnyak egy 6-10mm-es emelő mozgatás után tolhatók el görgőpárakon csak egy meghatározott irányban, kézi vagy motoros működtetéssel. Az emelő toló rendszer vasalatának kezelőszerve kézi működtetés esetén egy nagy erőkarral rendelkező kilincs, melyet 180 fokban tudunk oldalirányban elmozgatni, legtöbb esetben leforgatni. Motoros működtetés esetén külső fogantyút vagy süllyesztett kagyló fogantyút építünk. Néhány rendszer esetén a motoros szárnyak is tolhatók kézzel, ugyanis szabadonfutó motorral húzottak (áramszedős szigetüzemű motorral vagy bordásszíjjal), ilyen esetben is használunk fogantyút. Falba tolható verzió is kivitelezhető belőle, de csak kézi működtetéssel, ekkor a kilincsek a szárnyba speciálisan besüllyeszthetők elforgatás után.
A tokkeretbe integrálható:
A tokkeretbe nem integrálható:
Az alaprajzilag egyenes vonalú mozgatható üvegfal rendszerek legkritikusabb csoportja a bukó-toló rendszerek halmaza.
Hol is kezdjem, hogy ne bántsak meg senkit sem. Csak sok pénzzel és szabadidővel rendelkezők igényeljék, világvége előtt nem sokkal. Ennél hisztisebb, nyűgösebb és meghibásodásra hajlamosabb tolóajtó vasalati működtetés nincs a világon. A bukó-toló (német betűszóval PASK) mechanizmus lényege, hogy az ablak tokprofil keret sarokmerev sarkokkal körbefut. Egy normál megjelenésű szélesebb szárnnyal szállítják, általában egy toló és egy fix mezővel. A toló szárny kilincse bezárt állapotban lefelé áll, de 90 fokos oldalra elforgatása esetén bukó (szellőztető) funkcióra képes. A kilincs függőleges (felfelé mutató) helyzetbe forgatása esetén a szárny alja kiemelkedik a tokkapcsolatból és a szárny függőleges helyzetben eltolható lesz a fix mező elé belső síkon. Ez létezik kényszerműködtetéssel és anélkül, de ez csak a kezelhetőségben segít, teljesen mindegy a végtermék minőségére nézve. Működik – ahogy működik – az első években, aztán ez megváltozik és kezdődik a nyűg. Problémafétissel megáldott megrendelők kérhetik kétszárnyas középfelnyíló kivitelben is, így a négy mezőből a középső kettő széttolódik az egy-egy oldalsó fix mezők elé. Mindig külön keretben építjük be, de előfordul falra szerelt (sínt belső falsíkra szerelő változattal) eltoló verzióban is, valamint természetesen sorolható. Megengedett szárnysúly rendszerfüggő, de általában 160 kg-ban maximalizálják. Csak kézi eltolással kérhető, de a szárny alsó kiemelési- valamint a buktató fázist lehet motoros működtetéssel kérni, ez utóbbi a Schüco terméke és mozgássérült felhasználóknak fejlesztették.
A tokkeretbe integrálható:
A tokkeretbe nem integrálható:
Következő cikkünkben az alumínium tolóajtó rendszerek nyitási kép szerinti csoportosítását kíséreljük meg, videókkal szemléltetve, kicsit másképp az eddig megszokottakhoz képest.