Az elmúlt időszakban az áremelkedések, a hiányzó alapanyagok jelentős változásokat hoztak az építőiparban. Hogy ez miként érinti az alumínium és egyedi nyílászárók piacát, mire kell felkészülnie a KAV ügyfeleinek, arról Lovász Károllyal a KAV Hungária ügyvezetőjével beszélgettünk.
Az árváltozás kérdése kapcsán különbséget kell tenni a nyílászárók alapanyag típusát illetően. A PVC-nél is van valamekkora áremelkedés, de közel sem akkora, mint a többi anyag esetében. A műanyag ablakoknál leginkább az üvegár emelkedés okoz árváltozást, valamint az Európában tapasztalható síküveg alapanyag hiány, melynek következtében a nyílászárós szakmának egyfajta hiánygazdálkodásra, kvótabizniszre kell átállnia. Bizonyos síküveg típusok rendelésekor ugyanis nem, vagy csak nagyon hosszú határidővel tudják kiszolgálni a nagyobb üvegfeldolgozó cégeket.
Az acélnál egyelőre nem tapasztalható árváltozás, pedig a melegen hengerelt idomacél termékek ára többszáz százalékkal is emelkedett. Az acél nyílászáró alapanyag árát érdekes módon ez még nagyban nem érintette, de csak idő kérdése. Ahogy a raktári hengerelt lemez alapanyagok elfogynak, az acél nyílászárók ára is emelkedni fog.
Az alumínium ötvények árában már 30-50 százalék közötti az árváltozás, présművi költségek és a bugázás terén is jelentős emelkedés következett be. Ezen növekmények az alumínium nyílászárók összesített rendszeranyag alkatrész áraiban eddig 7-14%-os százalékos árváltozást hoztak, de ez csak egy állapot, nem áll meg. Az üveg áremelkedése természetesen a mi piacunkat is befolyásolja, idén e területen is további áremelések várhatók. Fontos megemlíteni még azokat a problémákat, melyek főleg az elektromos termékeket érintik: a motorokba beépítendő alkatrészek és egyéb kiegészítő hiányok miatt a beszállítók csak hosszabb várakozás után tudják a megrendeléseket teljesíteni. Az alumínium nyílászárós piacon tehát az árnövekmény mellett majd a késedelmes beszállítások is problémát jelentenek. Az ügyfelek hiába döntenek és fizetnek időben, az alapanyag hiány miatt az eddigiekhez képest akár 12 hétre is növekedhet a gyártók felé történő rendszeranyag beszállítás, innen kezdve tud még csak gyártást ütemezni a gyártó.
Nem globális alapanyag hiány van a piacon, de sokrétű a probléma. Európában van hiány, de ez egyrészt kreált, üzleti lobbi okok miatt lépett fel, másrészt nagyon megnövekedett az igény az európai építési piacon is: a koronavírus-járvány miatt terhelt időszak után az alapanyagoknál dupla-tripla igény keletkezett, amit az egyébként is leszűkített áteresztési kapacitású beszállítói vonal nem tud olyan gyorsan teljesíteni. A kínai áruk elleni új, EU-s lobbi által kisírt vámterhei mellett (Kína ugyanis ez év elejéig Európába jelentős mennyiségű olcsó alapanyagot hozott) a külföldi és hazai beszállítói tulajdonosi körök pénztermelő manipulációja is jelentősen hatnak a piacra. Ezeket, ha addig nem lesz változás, hamarosan úgyis megoldja a kapitalizmus, azaz le fog állni. Majd a visszaállt árak után indulhat újra egyszer, de akkor már sajnos nem minden szereplőnek.
A fa nyílászáróknál az USA vs. Kanada perpatvar miatt sokkal problémásabb a helyzet. Az alapanyag árak a tavalyiakhoz képest több mint a duplájára emelkedtek, sőt valahol már a háromszorosát is meghaladta.
Biztos, hogy marad még különbség. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy ez a két termékcsoport nagyon nehezen hasonlítható össze. Az alumíniumot inkább a speciális vagy nagy felületű és nagy méretben mozgatható igényekre rendelik, míg a fa nyílászárók jellemzően a kisebb felületű, sokszor lyukablakos épületek nyílászárója. Ha van egy olyan épület, ahol vegyesen tendereztetnek minket, ott a korábban nagyon nyitott olló azért picit záródni fog, javul az arány. S ha az üveg áremelések ilyen ütemben folytatódnak – tekintettel arra, hogy mind a két termék hasonló üvegtípusokat is alkalmaz –, akkor ez a különbség tovább fog csökkenni.
A Schüco beszállítása sokkal zavartalanabb, hazai disztribútoruk, az Alukönigstahl budapesti raktárának köszönhetően az eddigi szállításainkat közel napra pontosan tudták teljesíteni, és az előzetes beszállítási becsléseik is pontosak. A Reynaers-nál már nagyobb a szórás, szerintem a magyarországi raktározás hiánya okozza ezt a problémát. De ők is próbálják utolérni magukat, a lengyelországi giga raktárukkal próbálják a megnövekedett igényt kiszolgálni. Külön érdekesség, hogy a műgyantahiány is hatással van az alumínium nyílászárók piacára, jelesül a festékporokról van szó: nem tudunk olyan színben és struktúrában rendelni, amiben akarunk. Hiánygazdaság folyik, megmondják, hogy milyen típusú por van az igényelt színárnyalatból, és azzal kell a házat megcsinálni. Az is problémát okozott, hogy közel egy időben emeltek árat az alumínium rendszeranyag beszállítók az árnövekedés miatt. Ez az áremelési küszöb, amikor egy bizonyos nap után már magasabb áron lehet vásárolni, olyan megrendelési dömpinget, és összetorlódást eredményezett, amit még mindig érezni lehet. Mivel jelenleg átlagban 2-3 havonta emelkednek az árak, ezek a problémák tartósak lesznek. És akár az is előfordulhat, hogy egy bizonyos áremelkedési mérték felett már nem lesz érdemes megcsinálni egy projektet, mint ahogy nagyberuházásoknál lehet ilyeneket hallani.
Ügyfeleink többségét nem érdekli, hogyan és honnan szerezzük be az alapanyagot, milyen márkával dolgozunk. Ők a KAV-val szerződtek, bennünk bíznak még akkor is ha a beszállítói késedelmek a mi hatáskörünkön kívül történnek. Legtöbb esetben problémánk mégsem a termék gyártásával vagy alapanyag beérkezésével van, hanem a tervezési kérdésekkel. Gyakorlatilag tervezetlen épületek jönnek hozzánk és ezzel a megrendelő, mi több, a tervező sincs kellőképpen tisztában. Olyan mennyiségű és minőségű szakági tervezési munkát, mérnökidőt kell beletennünk egy-egy épületbe az ügyfél jelentkezésétől számítva odáig, hogy megállapodás tud születni közöttük, ami sokszorosa az előre tervezetnek. Az előkészítésben és tervezésben elégetett idő, a gyártási és a kivitelezési szakaszban nagyon hiányzik. Még mindig nem értik a megrendelők, hogy először tervezünk, aztán kalkulálunk és a megállapodás után következhet csak az ablakgyártás valamint a telepítés szakasza.
A beszállítói késedelem az ügyfelek piaci rálátása miatt még nem csapódott le nálunk negatívan, tudják, hogy ez nem a mi hibánk. Nem a KAV felelős azért, hogy egy beszállítója nem tud időben teljesíteni. Extrém példát mondok: egy olyan prémium árnyékolástechnikai terméknél, ami mindig kb. 3 hetes érkezésű volt, most 8 hetes beszállításnál tartunk. A motor beszállítója ugyanis nem tud elektromos hajtómotort adni a zsaluziához. Olyan dominósorozatok indulhatnak el a jelenlegi helyzetben minden területen, ami még az őszi külső munkák befejezését is kockáztathatják, hiszen árnyékoló nélkül nem tudják a homlokzatot befejezni. Ez ősszel és télen veszélyes időszakokat, komoly vitákat fog eredményezni. Erre igyekszünk a megrendelőink figyelmét is felhívni.