Alumínium ablak és ajtó költségében az előző blogban részletezett rendszeranyag bekerülési ár mellett még nagyon releváns költség a hőszigetelő üvegpanel, amely hazai vagy külföldi üvegfeldolgozó üzemből érkezik.
Az üvegfeldolgozó nem találkozik a végfelhasználókkal, hacsak nem egy komoly projekt műszaki tanácsadása miatt igénylik a szaktudását. Az üvegfeldolgozó minden hibájáért, tehát az üvegpanel minőségétől a méretezési problémákig, ügyfél oldalról az ablakgyártó felelős a szakkivitelezői felelősség jegyében. Nyilván, ha az üvegfeldolgozó hibázott (ez sokszor közelharc árán fogadják el bizonyos gyártók) újra gyártják a panelt, de a hibás termék kicserélésének és bedaruzásának költségét már nem térítik meg. Cégünknél volt már speciális építési helyszínen 1.300.000,-Ft-os munkadíj is az üvegcsere folyamatában, az üvegek ára pedig ennek csak a tört része volt. Nem korrekt eljárás, de ettől nem térnek el a hazai kiszolgálók. Ezért sem mindegy, hogy milyen nagyságrendű és szakmai súlyú gyártótól vásárolunk ablakot, hiszen ha az alumínium ablakgyártó vagy viszonteladó alacsony büdzsével működik, pénz hiányában nem fog magas tettvággyal egy-egy utógondozásos feladatnak nekigyürkőzni. Ilyenkor egy később fellépő üveghiba (pl. párásodás vagy repedés) miatt szinte reménytelen lesz annak garanciális cseréjét igényelni. Fontos kiemelnünk, hogy az alumínium nyílászárók beüvegezését egy-két kivételtől eltekintve nem a gyártóüzemben végezzük, hanem kivitelezés közben, a nyílászáró beépítés utolsó etapjában lesz a fogadókeretekbe építve, így tehát az üveget külön fuvarral, külön beemeléssel kell számolni, és ez is többletköltséget okoz. Ez utóbbi egy-két kivételt az üzemben, ragasztott technikával egyesített alumínium termékek képviselik, mint például az elemes homlokzatok, a keret nélküli tolóajtók kompozit keretragasztása vagy a KAV Optivision® speciális mérettartományú egyszárnyú ablak és erkélyajtó rendszerünk, habár itt a súlyok miatt a kiszállítás és a beemelés csakis gépi erőforrással lehetséges. Az üvegpanel (valamint az ehhez kapcsolódó üzemi és helyszíni munkák) a nyílászáróban foglalt értékét tekintve sokkal nagyobb szórással bírnak mint az alumínium rendszeranyag, a 15%-tól egészen 55%-ot jelenthet az ablak értékében.
A megtervezett és rendszergazdától megrendelt profil- és tartozékmennyiség kiszállítás utáni átvétele cégfüggő. A legtöbb hazai kis- és középméretű alumínium gyártó raktárgazdálkodást sem folytat, tehát nincs külön kijelölt raktáros, aki az anyagbeszállítástól az üzemi anyagkiadásig felel a vállalkozás alapanyag bázisáért, saját informatikai- és emelőeszközökkel forgatja, óvja és rendszerezi a leltári tételeket. Persze ez sok pénzbe kerül, amit ki kell termelnie a gyártónak, de csak így szavatolható a nyílászárókba építendő minden alkatrész szükség szerinti hatékony elérhetősége. A tanúsított termékek (mint a természetes hő- és füstelvezető ablakok és ajtók, tűzgátló ajtók és ablakok) gyártása nem is történhet másképp, mivel itt teljesen visszaellenőrizhetőnek kell lennie az összes alapanyagnak egyenként.
Alumínium nyílászáró színvonalától és bonyolultságától függően jelentős lehet a csomagolási és rakodási költség is. A nagy és nehéz szerkezeteket több ember tudja csak megemelni, arrébb vinni a következő munkafolyamatra az üzemi munkatérben, ez jelentős emberi erőforrás lekötést jelent. Ugyanúgy idő- és anyagigényes az elkészült ablak, bejárati ajtó, tolóajtó szállítóállványra rakodása, hiszen egy-egy kiszállítás előtt 5-6 ember sok órás munkája szükséges az eredményhez. Beépítési helyszínen pedig ezeket az állványokat emeljük az épület megfelelő szintjére, megfelelő felpakolási sorrendben és méretben. Egy-két hetes gyártási mennyiséghez (amiben sok az alumínium tolóajtó vagy a nagy méretű keretes szerkezet) akár kétnapos csomagolási és pakolási idő is társulhat.
Fentiek alapján talán érthető már, hogy a nyílászáró szakkereskedők (viszonteladók) által használt hagyományos fa- vagy műanyag ablakok (típus/szélesség/magasság szerinti osztású) ajánlatadó programja miért egy jól definiált árjegyzék mátrixot használ adatbázisnak, míg az alumínium ablakok esetében miért nincs a végfelhasználók számára könnyen érthető, a viszonteladók számára könnyen kezelhető árazóprogram. A privát lakóépületi szektorban használható alumínium nyílászáró termékkörben minden egyes megrendelésszám anyaghányada és azok árazása különbözik a másiktól. Mennyisége, mérete, típusa és az alkalmazott üvegpanel megoldása más-más költségelrendezést, egymáshoz nem hasonlítható szabási veszteségeket, gyártási és emelési költségnövekményt jelentenek munkaszámonként.
Következő részben az alumínium nyílászáró kalkulációjáról, azok módszereiről és a beérkezett ajánlatok összehasonlításáról igyekszünk informálni az olvasót.