Az alumínium és acél nyílászárók részaránya hazánkban folyamatos növekszik a családi házas projektek esetében is. De még ezen a stabilnak mondható piacon is számos váratlan helyzetet tartogatott a 2021-es év: elmaradó szakmai programok, alapanyag hiány, az ellátási láncok akadozása. Arról, hogy milyen tapasztalatokkal zárta ezt a kihívásokkal teli évet a Schüco és Jansen rendszerek magyarországi forgalmazását végző Alukönigstahl Kft., a cég beruházási és fővállalkozói tanácsadójával, Eiles Károllyal beszélgettünk.
– A 2021-es müncheni BAU kiállítás elmaradt. A KAV munkatársainak nagyon hiányzott a külföldi légkör, a szakemberekkel való találkozás és az új termékek bemutatása. Mennyire éreztétek meg ennek hiányát az értékesítésben vagy a partnerkapcsolatokban?
Valóban nagyon furcsa volt, hogy a páratlan naptári években megszokotthoz képest nem Münchenben kezdődött a szakmai, üzleti új esztendő. A vásári időszakban indítottuk el az i.NOW (Innovation Now) programot, amelynek keretében három fő témakörhöz kapcsolódva (Egészséges épített környezet, Intelligens építés, Biztonság az épületekben) online módon igyekeztük tájékoztatni partnereinket a várható újdonságokról. A járványügyi helyzet miatt természetesen nem álltak le a fejlesztések a Schüco bielefeldi központjában. A Jansen újdonságait is az online felületen és webináriumok segítségével mutattuk be, ehhez kapcsolódott egy nemzetközi online esemény is, amelyet a svájci központjukból közvetítettek. Az év indító műszaki inspirációk helyett nagyon hamar a megnövekedett piaci igényekkel találtuk szemben magunkat, nem jutott idő a búslakodásra. A Covid időszak sajnos minden területen a személyes kapcsolatok visszaszorulásáról szól, ennek minden hátrányával. Azt gondolom, hogy a partnerkapcsolatokban ez a jelenség a későbbiekben érezteti majd erősebben hatását, a gyors operatív feladat megoldásra rendelkezésre állnak a digitális csatornák.
– A pandémia miatt 2021-ben is sok probléma volt az ellátási láncok és alapanyag előállítás frontján. Hazai piacvezetőként hogyan és milyen eredménnyel tudtátok kiszolgálni a partnereiteket?
Mindent megtettünk hazai partnereink minél jobb kiszolgálása érdekében, de a nemzetközi szinten jelenlevő folyamatoktól sajnos nem függetleníthettük magunkat. Az ellátási láncokban tapasztalható nehézségekről igyekeztük transzparens módon tájékoztatni gyártó partnereinket, hogy ők ennek megfelelően tudják szervezni munkáikat a lehető legoptimálisabb módon. Felelőtlen ígéretekkel nem szerettük volna őket kellemetlen helyzetbe hozni. Az év vége felé már javuló tendenciákat is megfigyelhettünk ezen a területen.
– A KAV tavaly is sok nagyértékű családi ház nyílászáró rendelése alkalmával döntött a Schüco alumínium, valamint a Jansen acél alapanyagokból történő nyílászáró gyártás mellett. Alumínium termékkörben a Schüco ASS 77 PD keret nélküli, valamint az ASE 80-as tolóajtórendszer volt a legtöbbet rendelt termék nálunk. Ti hogyan értékelitek a prémium termékek piacán nyújtott teljesítményeteket?
Elsősorban ezúton is köszönjük a bizalmat. A prémium termékek piaca évek óta folyamatosan és stabilan növekszik hazánkban. Az említett toló szerkezetek jól alkalmazhatók ezen szegmensben. A prémium piac kiszolgálása jóval komolyabb szakmai és kommunikációs felkészültséget igényel, a legújabb innovációk itt jelennek meg, szinte minden egyes legyártandó szerkezet külön kihívást tartogat. A tervezői és megrendelői igények méretek és műszaki tartalom tekintetében itt a legmagasabbak, komoly erőfeszítést igényel, hogy folyamatosan meg tudjunk felelni a mindenkori elvárásoknak. Úgy érezzük, hogy ezen a területen további fejlődésre van még szükségünk, szerencsére a Schüco is érzékeli a prémium szegmensben rejtőző lehetőségeket.
– Mit vártok a 2022-es évtől a kommunális projektek, valamint a prémium lakossági értékesítésben? Tudjátok folytatni ezt a versenytársak által is nehezen tartható emelkedést?
Azt gondoljuk, hogy némi stabilizálódást követően további eredményes évek várnak a magyar építőiparra. Az egyes projekt típusok százalékos fejlődése között természetesen lehetnek eltérések, de az összkép pozitívnak ígérkezik. A lakóépület építésen belül – ahogy már említettem – a prémium kategória jelenléte tűnik a legkiszámíthatóbbnak. A porszóró üzemmel kiegészült hazai raktárbázisunk már nem csak a magyar, hanem a szomszédos Alukönigstahl piacok logisztikai partnereként is szolgál, ami hazai ügyfeleinknek is biztonságot nyújt.
– Mi a tanácsod a most családi házat tervező építészeknek? Milyen trendeket vizsgáljanak és járjanak körül?
Az építészeknek meg kell felelniük a megrendelői igényeknek is. A családi ház kategóriában jellemzően nem professzionális, szakmai befektetőkről van szó, a magánszemélyek általános építésjogi, műszaki, gazdasági, energetikai tájékoztatása nagyon erőforrás igényes. Egy jó felkészültségű technológiai partner ajánlása és a vele való közös egyeztetés nagyon sok felesleges kört tud megelőzni. Építész szinten lehetetlen az összes alkalmazott technológia részleteit ismerni, nagyon fontosak a felkészült tanácsadók. Az energetikai és a funkcionális, használati kérdések alapos körüljárása elengedhetetlen ahhoz, hogy a megrendelők végül elégedettek legyenek a végeredménnyel.
– Ha már a tanácsoknál tartunk. Mit ajánlasz a családi házat építőknek? Mire figyeljenek a kiválasztáskor, legyen az alapanyag vagy nyílászáró gyártó?
Mindenképpen érdemes a választás, a döntés jogát saját kézben tartani, még ha ez extra feladatokkal is jár. A megbízhatóság, elérhetőség, a stabil piaci jelenlét az elsődleges. Minden építési projekt új, egyedi eset, a váratlan, kellemetlen helyzetek esélye kódolva van a rendszerben – még akkor is, ha a lehető legjobb tervek állnak rendelkezésre. Azt se feledjük, hogy a nyílászáró szerkezetek mozgó elemei az épületnek, a későbbiekben is karbantartást, javítást igényelhetnek. A büdzsé nyilván determinálja a keretanyagot is, de azt látjuk, hogy az alumínium nyílászárók részaránya folyamatosan nő a lakóprojektek területén. Nagyméretű, filigrán megjelenésű, transzparens szerkezetek megvalósítása esetén pedig szinte megkerülhetetlen az alkalmazása. A klímaváltozás, ill. az energiahatékonyság jegyében a nyílászárók mellett egyre inkább előtérbe kerül az árnyéklás kérdése is, amit mindenképpen érdemes a nyílászáróval együtt kezelni, hiszen fizikailag és funkció tekintetében is szervesen összekapcsolódnak. Ehhez az Alukönigstahl a Warema rendszereit kínálja, amivel az árnyékolás szinte minden területét le tudjuk fedni.