Hosszú élettartam, magas minőség, kivételes strapabírás és modern megjelenés. Általában ezek a szempontok is szerepet játszanak abban, ha valaki családi házára alumínium nyílászárót választ. Bár a forgalmazók gyakran úgy hirdetik, hogy az alumínium bejárati ajtó és ablak nem igényel karbantartást, van néhány dolog, amelyekkel nemcsak használati idejüket növelhetjük meg, hanem megjelenésüket is megóvhatjuk.
Az alumínium nyílászárók felületeinek védelme a beépítés során kiemelten fontos feladat. Az elemeket az épületek szerkezetkész állapotában kell beépíteni és beüvegezni, hogy az épület zárt legyen a belső munkák elvégzésekor, valamint hogy a padló- és falburkolatok csatlakozásai elkészíthetők legyenek. Ekkor van a legnagyobb szükség az alumínium nyílászárók felületvédelmére, hiszen a szakipari munkák végzése során rengeteg cement, gipsz- és mészpor kerül a levegőbe, ami rongálja a profilok felületét, a tömítőgumikat és a vasalatokat. Az erős szennyezettség, illetve az építkezés során fellépő nemkívánatos mechanikai hatások a nyílászárók várható élettartamát csökkenthetik, illetve extrém esetben még a használatba vétel előtt a tönkremenetelüket okozhatják. Ezek elkerülése érdekében a beépített egyedi nyílászárók teljes felületének fóliával történő védelmét javasoljuk.
Takarításuknál figyelnünk kell arra, hogy mindig olyan tisztítószert alkalmazzunk, ami nem tartalmaz maró hatású vegyületeket és szemcsementes, ezzel ugyanis hosszú ideig megóvhatjuk a porszórt felületeket. A törlőkendő anyaga lehetőleg puha legyen. Az üvegfelületek tisztítására ideálisak a kereskedelemben kapható alkohol bázisú üvegtisztító szerek.
Az esetek többségében azonban a szervizelés könnyen elkerülhető lett volna, ha a tulajdonos néhány dologra több figyelmet szentel. Az alumínium ablak keretében és szárnyában is körbefutnak gumitömítő profilok, amelyek a tökéletes víz- és légzárását. Ezek karbantartás nélkül megkeményednek, majd szélsőséges esetekben az évek alatt eltöredeznek, elporladnak, és nem látják el funkciójukat. Ezt megelőzendő, a gumikat legalább félévente az ablaktisztítások alkalmával töröljük át a kereskedelemben, vagy gyógyszertárban kapható glicerines, vagy szilikonos ronggyal.
A másik fontos és általában elmaradó dolog a vasalatok, pántok, zárak mozgó alkatrészeinek olajozása. Az egyedi nyílászáróknak is a legfontosabb része a zárszerkezet, melynek elemei óvnak bennünket a behatolás ellen és ezeknek köszönhető, hogy a nyílászáró tökéletesen záródjon minden ponton. A vasalatokat minimum évente egyszer, de poros, szmogos helyen félévente érdemes megolajozni. A vasalatba a jelzett helyeken néhány csepp olajat engedünk, majd az ablak zárt állapotában a kilincset párszor 180°-ban oda-vissza forgatjuk, hogy az olaj egyenletesen szétkenődjön. A keretnélküli tolóajtó vagy az alumínium bejárati ajtó pántjainak, zárjainak olajozásánál hasonlóképen járjuk el, néhányszor nyissuk-csukjuk az ajtót az mozgassuk a kilincset az egyenletes szétkenődés érdekében. Kenésre a barkácsboltokban kapható műszerolajok tökéletesen megfelelnek, de jó hasznát vehetjük a WD-40 spraynek is.
Ha ezeknek az apró felhívásoknak eleget teszünk, a minimál ablakok, egyedi nyílászárók hosszú éveken keresztül garantálják kényelmünket és biztonságunkat.