A „BAU 2023” építőipari szakkiállítást 2023. április 17-22. között rendezték meg Münchenben. A seregszemle kontinensünk legnagyobb és legjelentősebb építőipari rendezvénye, amely kétévente ad útmutatást a tervezési és építési technológiák, az építőanyag-gyártás, valamint a szereléstechnika spektrumaiban. A KAV Hungária nyolc mérnököt küldött Németországba, hogy a hasznosítható információkat feldolgozva gondolja újra a hazai és külföldi értékesítési stratégiáját.
A Covid miatt sajnos a 2021-es kiállítás elmaradt, így komoly elvárásokkal és még több kíváncsisággal kerestük fel a kiállítók standjait. A németek nem felejtettek el kiállítást rendezni: profi szervezés és kivitelezés mellett „ízlelhettük szakmánk új gyümölcseit”. A jegyvásárlástól a parkoláson keresztül, az ütemesen induló tömegközlekedési kapcsolatokon át egészen a záróra után 10 percen belüli taxihoz jutásig, példaértékű lehet minden magyar kiállítás szervezőjének ez a végeredmény. Így kellene ezt csinálni mindenhol.
A ’BAU 2023’ multinacionális építőipari kiállítók standképét és mondanivalóját szinte mindenhol a karbon elleni harc uralta, ennek rendelték alá a kiállított termék- és szolgáltatási struktúrát. A kicsit zajos, néha zavaróan szájbarágós gondolatokat felvonultató kommunikációból azért sok dolog nem tisztult ki a fejemben. Példaként a karbon-lábnyom bányászati-, feldolgozási-, gyártási-, értékesítési-, szállítási-, bedolgozási-, valamint az élettartam folyamatának minden tagját komplexen együtt vizsgáló módszertan hiányát említeném. Mindenki csak a maga reszortját nézi a láncolatban – komolyabb cégeknél az élettartamot is bevonva –, és azon belül mutatja be az eredményeit. A bányászati és feldolgozási környezeti teher, vagy a gyártóhelyre történő kiszállítási (esetleg beépítési) kibocsájtásokat a legtöbb előállító már nem vizsgálja, vélhetően mert azokat külön-külön vagy velük együtt vizsgálva már nem olyan jó értékek jönnek ki. Valamit csak ér ez az igyekezet, de az elkövetkezendő évek válaszolják meg, hogy ennek 35-130% körüli felárát hajlandó-e a vevő kifizetni. Igen, sok esetben ennyi felára van a karbon csökkentett termékek alkalmazásának a hagyományos gyártmányokhoz képest, bár a szigorodó EU-s környezeti előírások jobb irányba tudnák terelni a multikat. Kíváncsi vagyok a szerződéshiánnyal küzdő és másféléves vesszőfutására készülő hazai magasépítési ipar válaszára ez ügyben, a speciális magyar piacon, ahol csak árat vesznek és nem terméket, de biztosra nem illik fogadni.
A 2023-as BAU nem hivatalos standépítési versenyét újra a Schüco nyerte, egy nagyon impozáns, ugyanakkor korábbiaktól eltérő tematikájú kiállítótérrel. A hivatásos ázsiai „ötlet lopók” ugyanis itt szerezték be a licensz nélküli után-gyártási információikat, ezért az idei standon már nem lehetett fényképezhető 1:1 profilmetszetekkel, csak kipróbálható késztermékekkel találkozni. Igaz, ez a veszély majd a tervezői letöltési lehetőségekkel ugyanúgy fennáll, de az időben nyert egérút jelentős előnnyel jár majd egy-egy gigaprojekt ázsiai pályázatánál. Magam is tapasztaltam, hogy néhány YouTube influenszer (nézettségi bajnok) is megirigyelné azt a vizuális és technikai felszerelést, amivel néhány látogató megjelent információt vadászni.
A Schüco standja metszetek nélkül is nagyon informatív és teljeskörű volt, a tapasztalt embertömeg alapján szubjektív véleményem szerint az egyik leglátogatottabb standképet mutatta. Magasházak, nagy kommunális beruházások tervezői és építői jelentős muníciót kaptak fejlesztés fronton, az elemes homlokzatoktól a diagonális homlokzattechnológián át a ma már sajnos népszerű robbanásbiztos függönyfalakig minden látható volt. Tűzgátló termékkör is jelentősen fejlődött, valamint egy új, nagyobb teherbírású és nagy felülettel gyártható motoros tetősíkablakkal is bővült a paletta. Vasalat valamint mozgatási mechanizmus specialistákkal való együttműködésük eredményeképp új ajtó-vasalatok és nyitási módok lettek elérhetők, de a JANSEN acélrendszer gyártóval is töretlen az együttműködés. Igyekeztek a családi házat építők kedvébe is járni, hiszen az új keret nélküli tolóajtó rendszereik és pivot ajtó megoldásuk mellett a Soreggel és Airluxszal évekkel ezelőtt kezdődött kollaboráció kapcsán is rengeteg új, innovatív terméket állítottak ki. Az újdonságok jelentős része már hónapokon belül rendelhető, így konkurenseik nincsenek könnyű helyzetben.
Természetesen elmentünk a hazai piacon legnépszerűbb acél rendszergazda, a JANSEN standját is megnézni, ahol idén nagyon kitettek magukért. Csemegézhettünk az acél függönyfal, az üvegbe épített nyitható ablakok, speciális vasalati megoldások és a keskeny keretrendszeres termékek között. Idén első alkalommal a nagy belső kiállítótér mellett egy kültéri kiállító boxszal is készültek, ahol az ARTE rendszerük lehetőségeit boncolgatták. Komoly meglepetés volt nekem a még fejlesztés alatt álló keskeny keretes acél tolóajtó, igazi hiánypótló termék lehet az európai piacon.
A Reynaers Aluminium beszállítónk is jól szerepelt. Standjukon, ahol az új fejlesztések is teret kaptak, nagy volt az érdeklődés. A Hifinity keret nélküli tolóajtó rendszer új kiegészítői mellett láthattuk végre a nagyon sikeres Masterline Patio emelő-toló ajtórendszer motoros verzióját is, de helyet kapott a felfelé toló motoros ablakuk, amit szakmai szlengben csak „guillotine” ablaknak nevezünk. Láthattuk a KAV által gyártott pivot (aszimmetrikus tengelyű) bejárati ajtójuk mindkét verzióját, mi több, létezik már pivot ajtó nyitható oldalelemmel is az extra széles áthaladási lehetőség érdekében. A SlimLine keskeny keretrendszerű termékkörük bővülése is bizonyítást nyert, de az új, rejtett szárnyas nyitható mezőkkel rendelhető, 60mm-es függönyfal rendszer mellett a 35mm-es függönyfal megoldásuk is impozáns volt. A sikerszériás Masterline 8-as és 10-es ablakrendszereik mellett igyekeztek bizonyítani a családi- és irodaépületeken használható keskeny szellőzőszárny használhatóságát is, hiszen ezek ezentúl rejtett motorral is rendelhetők.
Az árnyékolástechnika területéről is szép számmal voltak kiállítók, bár a hazai piacon is sikeres, minden évben óriási megrendelés növekedést elkönyvelő osztrák Schlotterer müncheni távol maradása számomra érthetetlen. A napvédelmi üzletág egyik multi vállalata, a Warema is megmutatta legújabb fejlesztéseit, de a minden szegmensben jelenlévő német gyártó területe is inkább csak esszenciális jellegű volt, nem a részletekre, hanem a kapcsolatfelvételre koncentrált. Ez utóbbi kiállítói szemlélet hozzám is közelebb áll, hiszen így egy vagy két napba sűrítve is marad időm sok más stand szemléjére.
A Cortizo, az ALURON vagy a HUECK standján is láthattunk igazi csemegéket, érdemes lesz a megrendelőknek, valamint tervezőknek az ablakrendszereikre komolyabban figyelni.
Ami az alumínium nyílászárós fejlesztői és gyártói szegmensére vonatkozó általános meglátást illeti, haladunk a négy éve kijelölt úton, ami a hőszigetelés javítása miatti mélyebb üvegpanel fogadás, a keskeny (zárt állapotban lehetőleg nem látható) keretrendszer, a keskeny vasalati technológiák és a mindent felülmúló magassági igényeket támogató statikai lehetőségek közös halmaza volt. Ez idén sem sokat változott, hacsak nem annyival, hogy a Pivot (aszimmetrikus tengelyű) ajtó mindennapi megoldási lehetőséggé vált annak – néhány kivételtől eltekintve – minden elektronikus-, szélzárási- és vízzárási problémájával együtt. Az építkezőknek ezután sem lesz könnyű dolga nyílászáró fronton, mert szakmai szemmel láttam aranyozott gagyit, nem megbecsült józanságot és később sok gondot okozó galaktikát. Vegyes a kép, jelentősen szelektálni kell a felmerülő lehetőségek között. De sajnos rossz hírem van azok számára, akik olcsón keresik a jó minőséget. Nem lesz ilyen, mert a jelenlegi költségek miatt ez már matematikai képtelenség.
Hazafelé úton arra gondoltam, hogy tulajdonképpen nincs sok szégyenkezni valónk az itthoni gyártói felhozatal miatt. Tudunk mi kiválót és szépet gyártani, klassz és jól felszerelt gyártóüzemek vannak hazánkban, kipróbált és sokat látott szakember gárdával. Vannak felkészült rendszergazdák, kellő szakmai gondosság és sokat kibíró akarat. Már csak megrendelői igény és forrás szükséges a minőségi munkához…