A KAV megrendelői az ajánlatadási, előkészítési- és kivitelezési folyamatokban több kollégánkkal kerülnek kapcsolatba egy-egy munka során. Ezek az értékesítő és kalkulátor munkatársaink, a műszaki- és gyártáselőkészítő mérnökök, a projektfelelős mérnökök majd a beépítést végző szakembereink. A műszaki- és gyártás előkészítő mérnökökkel nagyon ritka eset, hogy kapcsolatba kerül a végfelhasználó. Ebben a cikkben ezen szakembereknek munkáját szeretnénk bemutatni a Continental Golf Klub építési munkája kapcsán.
A Kroki Építész Stúdióval és a Continental Golf Klub beruházói mérnökcsapatával többszöri kooperációs egyeztetés alatt alakult ki az egyedi méretű toló alumínium nyílászáró szerkezetek alsó fogadószerkezete, az arra felhajtandó vízszigetelési vonalvezetés kialakítása, az alumínium tolóajtók szemöldökét megtámasztó acélgerenda típusa, mérete és pozíciója. A KAV által kigondolt és elkészített szakági csomóponttervek szerint alakítottuk ki aztán az alumínium tolóajtók és ablakok beépítési és rögzítési kapcsolatait, továbbá az egyedi alumínium lemez zárásokat és a ragasztott fa tartószerkezetekhez történő különleges illeszkedést. A fent említett munkanemek ügyes összehangolása a műszaki- majd a gyártáselőkészítés mellett a beépítés, szerelés támogatása miatt is szükséges voltak.
Vajon ennyiből áll egy munka nyílászárós szempontból történő szellemi előkészítése? A fenti organizációs kérdések mellett több feladat hárult a KAV előkészítő mérnök csapatára. Ennél a projektnél 3db jelentősen túlméretezett, speciálisan elkészített 3 sínes emelő-tolóajtót kellett legyártani majd a helyszínre szállítani. Az nem volt kérdéses, hogy a szerkezeteket 3 darabban kell leszállítani és beemelni, de vajon hogyan lehet majd az alumínium rendszeranyag beszállító által biztosított toldó elemekkel a helyszínen a cca. 9 méteres tokokat úgy összeilleszteni, hogy azokon a szárnyak zökkenőmentesen tolódni tudjanak még jelentős fogadószerkezeti és önmaga okozott dilatációs mozgások esetén is. Ezekre a feladatokra sajnos nincsen gyári megoldás. A KAV mérnökeinek olyan megoldást kellett kifejleszteni, amellyel – ügyes gyártóüzemi applikációt követően – a helyszíni illesztés és finom magasságbeállítás, valamint a tökéletes vízzárás megoldhatóvá vált. Segítségül a 3d nyomtatást és kollégáink leleményességét hívtuk.
Az építész tervezők kérése többek között az volt, – ez csak egy példa a munka kapcsán adódott kihívásokból -, hogy a tolóajtók szárnyainak ütközési tengelye zárt állapotban pontosan egybe essen a rétegelt ragasztott fatartók tengelyével. Ezt a kérést egy rendszeranyag beszállító gyári szoftvere sem tudja meghatározni, valószínűnek tartom, hogy egy átlagos nyílászáró gyártó már a kérést sem tudja, vagy akarja értelmezni. Ezt a tengelybe állítási igényt CAD tervező szoftverben történő modellezéssel lehetséges egyfajta iterálással beállítva lemérni, meghatározni.
Akár ennél a munkánál, de szinte az összes nagyobb egyedi szerkezetünk esetében is rendre előfordul, hogy a gyártás előkészítő szoftver egyszerűen bedobja a törülközőt és hibásan, vagy hiányosan alkot meg szabási és megmunkálási tervet, amelybe szükséges belenyúlni, korrigálni. Szükséges egyedi szabási valamint CNC megmunkálási programot írni, hiszen a szoftver tervezői nem gondolhatnak minden eshetőségre amellyel napi egyedi munkáink során találkozhatunk, ezek után pedig a kezelhető méretekben történő gyárthatóság és a helyszíni telepítés illesztési- valamint emelési problémáira is megoldást kell találnunk.
A fent említett feladatokkal, kihívásokkal nap mint nap találkoznak kollégáink a kisbéri üzemünkben és a budapesti irodánkban. Úgy dolgoznak, hogy az egyedi alumínium nyílászáró alkatrészeket az építési helyszínen már az előre átgondolt, kimunkált formában kapjuk meg. Ők, akikről soha nem beszélnek, akik nélkül fejvakarással és tanácstalansággal indulna el minden „egyedi” gyártás. Ők a gyártás előkészítés szürke eminenciásai.