Sokszor felmerül a kérdés, hogy a tervezési folyamatban mikor érdemes konzultálni nyílászárós szakemberekkel. A kérdéskörben Kenyeres László építészmérnök, az Archista építésziroda vezetője osztja meg tapasztalatait. Szerinte ma már a tervezési folyamatban kulcskérdés a nyílászáró, hiszen ez az egyik legösszetettebb része a háznak. Aki tehát nem tájékozott a nyílászárók világában, az még külső segítséggel sem tud magabiztosan végig vinni egy kiviteli tervet.
Ha három fázisra bontjuk a tervezést – koncepció- és vázlatterv, engedélyezési terv, kiviteli terv –, ahogy haladunk előre a tervfázisokban, az építészeti koncepciótól egyre inkább átterelődik a fókusz a műszaki kérdésekre. A vázlattervben főleg funkcionális, esztétikai kérdések dominálnak, míg a kiviteli tervben már csak kisebb részben a funkció, inkább a műszaki megoldások vannak középpontban. A nyílászáró gyártókkal való kapcsolat is eszerint a logika szerint kell, hogy bővüljön. Az első fázisnál úgy gondolom, egy átlagos építésznek van annyi ismerete – gyakorlati, vagy utánajárás alapon, hiszen a különböző nyílászáró gyártóknak a honlapján sok műszaki tartalom megtalálható –, amivel el tudja dönteni, hogy az adott épülethez milyen nyílászárók, üvegezések, méretek lehetnek megfelelők. Viszont, ha nagyon különleges megoldásokat szeretne, úgymár ekkor fel kell venni egy nyílászáró gyártóval a kapcsolatot, nehogy zsákutcába fusson. Egy megbeszélés a vázlatterv időszakában azért is fontos lehet, mert ez alapján egy előzetes költségbecslést is tenni lehet. Nyilván a jelenlegi gazdasági helyzetben egyik cég sem szeretne olyan árat adni, amit utána nem tud tartani, de nagyságrendi becslés azért történhet.
A középső tervszakasznál érdemes komolyabban foglalkozni a nyílászárók funkcionális méretéből származó problémákkal. Ez a tervfázis ugyanis már véglegesen rögzíti azokat a szituációkat, akár a nyílászárók magasságában, osztásában, amiken később nem jó változtatni, mert akár boríthatja a koncepciót is. Az engedélyezési tervfázis is olyan fázis, ahol egy jól felkészült építész számos kérdést maga is meg tud válaszolni egy kevésbé bonyolult családi háznál. Középületnél azonban ekkor már tűzvédelmi és akadálymentességi kérdések is felmerülnek, ezek kapcsán muszáj egyeztetni a nyílászárós szakemberekkel.
A kiviteli terv az, ahol a gyártók megkerülhetetlenek. A csomópontképzés és a szinte gyártmányterv szintű konszignációs terv készítése jobb, ha egy kompetens nyílászárós cég vagy szakági tervező bevonásával történik. Abból a szempontból kicsit problémás a dolog, hogy a nyílászárókat gyártó cég kiválasztása csak a tervezési szakasz lezárultával történik meg. Amíg az épület tervezés alatt áll, addig gyakorlatilag egy építésznek akkor van lehetősége tanácsot kérni, ha van egy olyan nyílászáró cég, amelyik korábbi munkák miatt, egyéb ismertségi, vagy szakmai elkötelezettségből rendelkezésre áll. A nyílászárós cégnek is motiváltnak kell lennie, ha nonprofit egyeztet építészirodákkal azért, hogy tartsa a szakmai minőséget, és nem utolsó sorban a lehetséges munkát a későbbiekben megszerezze. Szerencsére egyre több olyan cég van, amelyik ezt már felismerte. Közéjük tartozik a KAV is. Ők belátták azt, hogy ez nekik is az érdekük. Ha előzetesen segítenek az építészeknek, azáltal az egész szakma fejlődik, és a későbbiekben ez az ő dolgukat is megkönnyíti, mert a tervek, építészek és megrendelők már felkészültebben érkeznek.
Ebben is látok fejlődést: ahogyan az internet egyre szélesebb körben elérhetővé válik és az építési kultúra is fejlődik Magyarországon, a megrendelők is egyre felkészültebben érkeznek. Egyre több jó kivitelező és nyílászárós cég van hazánkban is, melynek köszönhetően világszínvonalú épületek készülhetnek. Ha megnézzük a KAV referenciáit, hogy milyen épületekben helyeztek el nyílászárókat, akkor azok a világsajtóban is megállják a helyüket. Sőt, olyan házakat is tudnak mutatni, amelyeknél a külföldiek jöhetnének hozzánk, hogy megnézzék ezt miként kell csinálni. Nem kell megijedni attól, hogy magyarok vagyunk, és nem tudjuk megcsinálni. Szerintem itthon is világszínvonalon lehet építeni akkor, ha van rá idő, lelkesedés, anyagi forrás és a megfelelő szakemberek lettek kiválasztva.