Legnagyobb összeg a nyílászáró alapajánlat számozva, tételesen és részletesen leírva, alul összesítve. Erősen javaslom, hogy mindenről kérjenek számlát, így nincs vita a munka végén vagy ha garanciális igényük van. Tisztázni szükséges, hogy a kalkulációban taglalt árak nettó vagy bruttó összegek. Itt az egyértelműsítés miatt igényelje a hozzá tartozó arányos szakági nézetrajzokat vagy célszoftveres nyílászáró áttekintő képet. Minden elemnek van konszignációs jele, száma vagy neve, ezt a rajzokon meg kell találnia, könnyen azonosíthatónak kell lennie. Tartalmaznia kell a műszaki tartalmi elemeket, mint a nyithatóság, vasalati felszereltség és kilincs típus, szerkezet és vasalat szín, felületi minőség, üvegpanel minőség (rétegrendek) és bevonatok, tartozékok, speciális igény esetén rövid leírás. A kiszállítási költség helyszíni lerakodással együtt az ablak része, nem elhanyagolható elem, ezt is fel kell tüntetni.
Ezek mellett a beépítési árakat is tudnunk kell, amihez beépítési segédanyagok is tartoznak, valamint a kiszállási költséggel is kalkulálni kell. Segédanyagnak nevezzük azokat a kiegészítő elemeket és anyagokat, amelyek az alumínium ablak rögzítéséhez szükségesek (konzolok, kötőelemek és csavarok), amelyek a helyszíni megfogások, illesztések és hőhídmentesítés miatt kellenek (tokszélesítések, alátámasztó gerendák PURENIT vagy CompacFoam anyagok felhasználásával), vagy a párazárás biztosítják (kültéri vagy beltéri EPDM, RAL szalagok, ragasztóanyagok). Használunk még kitöltő anyagokat (szálas hőszigetelés, extrudált polisztirol, PURhab), valamint az egyéb ragasztóanyagokat és tömítőket (szilikon, ragasztószalagok, pisztolyos ragasztók és ragasztóhabok) is ide soroljuk. A segédanyagokat ki kell írni tételesen, de jobb cégek ezt mennyiséggel beárazva is kiírják.
A kiszállást egy kivitelezést tervező sem úgy számolja, hogy homlokzatonként (vagy ablak nyílásonként – nálunk erre is volt példa) „rohangál ki”, mert éppen a homlokzati állvány átforgatásához kell alkalmazkodni. Ez hibás elgondolás, nem hatékony, nem beszélve ennek pénzügyi hátrányairól. A kevesebb több, tehát nem érdemes spórolni az állvány költségén, hanem szerződésekkel és határidőkkel oda kell szervezni a cégeket egymás után. A kiszállást úgy számolja minden cég, hogy egy felvonulással dolgozik, átadja a munkát, majd levonul. A finombeállítás, vagy esztétikai tennivalók ráérnek a piperetakarítás alatt is. Minden újabb felvonulás térítésköteles!
A legyártott szép alumínium ablakokat nem elég legyártani, kiszállítani és beépíteni, ezekkel a helyszínen is tudni kell bánni. Nagyok, nehezek, hosszúak és hatalmas üvegtáblákat is tudnak fogadni. A készterméket és a hozzá tartozó üvegpaneleket a teherautóval történő kiszállítás után fel kell emelni (lehetőleg) kalodákkal együtt az adott beépítési szintre, ott sokszor gépi erővel kell mozgatni, majd a helyére is be kell illeszteni. Ez utóbbi esetben is gyakran gépi erőforrásra van igény. Az üvegtáblákat 150 kg felett már inkább pókdarukkal (üvegezőrobotokkal) illesztjük a helyükre, ezek rendkívül finom helyszíni manipulációt (mozgatást, forgatás és csúsztatást) képesek végezni a vákuum tappancsok segítségével. Ugyanakkor itt van az örök kérdés, jelesül a „Hol az állvány?”. Nagy keresztje ez a hazai szakmának, ezt mindenki igyekszik elsunnyogni, és ha tehetné antigravitációs munkásokat és lebegő homlokzatburkolókat szerződtetne. Sokszor a spórolás eszköze ez, és nincsenek tisztában ennek balesetvédelmi valamint organizációs veszélyeivel. Tehát munkavédelmi felelős által átvett nehéz állvány kell ahhoz, hogy időben minden elkészüljön egy emeletes épület homlokzatán. Ezt is valakinek számolnia kell, de mivel a nyílászáró után sok szakma dolgozik a homlokzaton, így ezt az esetek szinte 100 százalékában az építtető biztosítja.
Ha ez nincs, nem ért semmit a munkánk. Ezen a listán ellenőrizzük, hogy a fenti elemeket tartalmazza-e a nekünk küldött ajánlat. Összesítő nélkül nem jövünk rá, hogy „hol van a kutya elásva”, miben leszünk megvezetve.
Annak végén már valóban nézhetjük a jobb alsó sarkot, mert ennyibe kerül a házunk homlokzati alumínium nyílászáró csomagja, az elfogadott szakági tervek szerinti műszaki tartalommal, a részletezett segédanyagokkal, emeléssel, beépítéssel a mai napon, a mai euro árfolyammal.
A fenti ajánlati jellemzőkből egy szakembernek rögvest tudomására jut a beérkezett ajánlatok közötti tartalmi, számszaki és alkalmazott szakági tudásszint eltérései miben nyilvánulnak meg. Ennek felismeréséhez olyan szakember kell – ma őket lebonyolítónak nevezzük –, aki felkészült generálkivitelezőként, műszaki ellenőri szerepköre mellett, vagy egyszerűen szabadúszó szakemberként, ezt az építtető oldalán, az építtető érdekeit nézve igyekszik napi szinten segíteni átlátni, hogy a nyílászárós szakmai átverős játékban ki mond igazat és ki hazudik. Nem a döntéselőkészítő szakemberek költsége sok, hanem az ő hiányuk. Keressünk független lebonyolító szakembert vagy ismert generálkivitelezőt, kérjünk tőlük referenciát, beszéljünk más építtetőkkel a tapasztalatairól, nyitott szemmel és füllel járjunk, akkor jó tervek alapján jó terméket, jó helyen gyártva, jól szerelve, igényes anyagokból tudunk abszolválni.