INFORMÁCIÓ ÉS AJÁNLATKÉRÉS
INFORMATION AND QUOTATION
Vissza
Kezdőlap > Hírek > Az üvegszerkezetek építészeti tervezése speciális szaktudást igényel

Az üvegszerkezetek építészeti tervezése speciális szaktudást igényel

Stocker-György-BME
2022 / 08 / 18

Bár az egyik legkorszerűbb homlokzati elem az üveg, a tervezési folyamat során számos probléma adódhat, ha nem megfelelő módon átgondolt üvegszerkezetek alkalmazására kerül sor. Hogy mitől különlegesek az üvegszerkezetek, és miért fontos, hogy már a tervezés során hozzáértő szakági tervezők foglalkozzanak ezekkel az épületelemekkel, arról Stocker György Mihály, okleveles építészmérnökkel, a BME Építőmérnöki Kar egyetemi docensével, az ALUTA-alelnökével beszélgettünk.

Ha az üvegszerkezetekről és az üvegről, mint anyagról beszélünk, mi az, amit elsőként át szokott adni a hallgatóinak?

Az üvegszerkezetek tervezésével foglalkozó tantárgy bevezető előadásban az egyetemen mindig elmondom, hogy napjaink egyik korszerű homlokzati eleme az üveg. Nagyon hálás anyag, hiszen szinte tetszőlegesen alakítható, transzparenciát biztosít, újrahasznosítható. Az üvegszerkezetek alkalmazása kapcsán azonban van egy nagy ellentmondás. Az építészek transzparenciára törekednek, vagyis minél nagyobb üvegfelületeket szeretnének alkalmazni. Minél nagyobb egy üvegfelület, annál nagyobb a probléma. A benapozásból adódóan ugyanis felmerül az árnyékolás kérdése. Az igazi árnyékolás mindig külső oldalon helyezkedik el meggátolva a napsütésből adódó energia, valamint a káprázást okozó erős fényhatás bejutását a térbe. Ebből adódóan gyakorlatilag eltűnnek ezek az üvegfelületek, az árnyékolók leengedésével egy új építészeti megjelenést kap az épület. Szerencsére az üveggyártók elindultak a napvédő üvegek fejlesztésének irányába. Persze ennek is vannak nehézségei. Olyan, mintha napszemüvegen keresztül néznénk a világot. A védelmet egy nagyon finom, fémes jellegű bevonat biztosítja. Ez elszínezi az üveget, így csökken a fényáteresztés és egyben megnő az üveg külső oldali reflexiója, tükröződni fog.

Az előadásaimon emellett mindig kitérek a teherhordó üvegszerkezetekre is. Ezek a homlokzatban mintegy másodlagos teherhordó szerkezetek dolgoznak. Ebben az esetben nemcsak az épület héja, a külső térelhatárolása az üvegszerkezet, hanem ennek a megtámasztása is. Ilyen épületek megvalósításán dolgozunk most, e koncepcióval több projekt is elkészült már.

Milyen típusú szerkezetek biztosítják ezeknél a teherhordást? És miként kell ezek tervezéséhez egy építésznek viszonyulni?

Ezekbe az épületekbe üveggerendák, üveg tartószerkezetek készülnek, melyek általában víztiszta üvegek, tehát az előzőekben említett árnyékolási probléma nem merül fel. A héj váz azonban, amire ezek rákerülnek, az okozza a gondot. Mindig elmondom, hogy ma az építészeknek tulajdonképpen polihisztornak kellene lenniük. Minden, az épületbe bekerülő anyaghoz megfelelő mélységben kellene érteniük, hogy megfelelően tudják betervezni azokat. Ma az építészeknél az a gyakorlat, hogy a különböző szigeteléseket – víz, talajvíz, talajnedvesség, egyéb szigetelések –, amelyek a földbe kerülnek, azokat mindig kiadják speciális szakági tervezőknek. Igen ám, de az üvegszerkezetekkel kapcsolatosan, ami szintén speciális témakör, nem ez a helyzet. Saját maguk próbálják megoldani a problémákat, holott ez a szerkezet több, mint egy vízszigetelés. Héjalásként, vízszigetelésként működik, ráadásul légzáró is, de ami a legfontosabb, van egy különleges esztétikája, melyet sokféleképpen lehet megvalósítani az anyag ismeretével. A földbe kerülő vízszigetelést nem látni, annak nincs esztétikája. Az üvegszerkezetek épületeink kiemelten fontos építészeti elemei, mégis az építészek saját maguk próbálnak “elbíbelődni” velük ahelyett, hogy konzultálnának vagy kiadnák egy szaktervezőnek. Ezért is lenne szükség az építészeknek, mérnököknek speciális kurzusra. Én az építőmérnöki karon belül „terjesztem ezt az igét”, aminek már vannak bizonyos eredményei, hiszen a végzős hallgatók kis része ugyan, de elhelyezkedett olyan üvegszerkezet gyártóknál, feldolgozóknál, amelyeknél tényleg hasznosan tudnak dolgozni és hatékonyan tudnak e különleges szerkezet megvalósításában közreműködni.

A KAV munkatársai sokszor azt tapasztalják, hogy akár exkluzív családi házaknál is kapnak olyan tervanyagokat, amelyek az üvegszerkezetek, nyílászárók szempontjából nem ugorják meg azt a színvonalat, amit egyébként a ház képvisel. Ennek pont ez lehet az oka, amit az imént említett?

Igen, ennek ez az oka, hogy a tervezés során nincs olyan hozzáértő szakember, aki ezzel a témával mélyebben foglalkozna. Speciális műszaki ismeretekkel rendelkező társtervező nem működik közre. Most ne menjünk bele a teherhordó üvegszerkezetek kérdésébe, hiszen már egy normál függönyfal megtervezése során is olyan kérdések merülhetnek fel, amikben hozzáértő döntést kellene hozni. Ma az a gyakorlat, hogy az építészek ilyenkor a különböző rendszerforgalmazókhoz fordulnak, tőlük kérnek tanácsot és segítséget olyan kérdésekben is akár, hogy méretezzék le a szükséges szerkezeteket, borda mélységet, borda vastagságot. Ez nem a rendszerforgalmazó feladata lenne, hanem annak a szakági tervezőnek, akikből pillanatnyilag még kevés van. Érteni kell az építész gondolkodását, azt, hogy az adott homlokzattal mit szeretne elérni.

Vagyis, hogy ne sérüljön a tervezői koncepció azzal, hogy beépítenek bizonyos üvegfelületeket?

Pontosan. Gyakorlatilag ez a másik fontos mondanivalóm a mostani mérnök kollegák felé. Fontos, hogy értsenek a különböző szerkezetekhez, de még ennél tovább kell menni, meg kell érteni az építészeti gondolkodást is ahhoz, hogy a tervezés során segíteni tudjanak. Több rendszerforgalmazó is dolgozik Magyarországon, azok közül ki kell tudni válogatni, melyik rendszer alkalmas a megoldásra, melyik tudja a legjobban segíteni az építész által elgondolt megjelenést. Ez az igazi művészet. Tanári pályám során mindig is az volt az egyik legfontosabb mondanivaló, hogy egy épület akkor lesz jó, ha az építész elgondolását tudja segíteni a tartószerkezeti tervező, a villamos tervező, a homlokzat tervező és így tovább. A másik fontos dolog a kivitelezés, amikor egy épület megvalósul. A Budapesti Műszaki Egyetemen két Karról kerülnek ki azok a szakemberek, akik a megvalósításban közreműködnek, az Építészmérnöki és az Építőmérnöki Karokról. A megvalósításhoz is szükséges, hogy mélységében értsék az építész elgondolásait. Például tudni kellene rajzot olvasni. Hiszen mi a közös nyelvünk? A rajz! Ma mindenki számítógépen dolgozik. Egy baj van ezzel, a számítógép nagyon merev, de precíz. Én úgy szoktam mondani, hogy A3-asig vagyok hitelesítve, tehát A3-as rajzokat készítek kézzel, ezeket dolgozzák fel a kollégáim, ami sokszor lényegesen tovább tart, mint az ötlet kidolgozása szabadkézi rajzzal.

Ha már a tervezésről és a tervezési folyamatról beszélünk. Ön szerint mi határozza meg ma Magyarországon a tervezői szabadságot? A telek, a megrendelői igény, a piaci trendek….

Magyarországon leginkább a büdzsé. De pont az a tervező szabadsága, hogy az adott keretek között mindig megtalálhatja a megfelelő kialakítást. A mai építészetben minden építész önmegvalósításra törekszik, ami jó irány, mindenki egyedi, építészetileg átgondolt, jó épületet szeretne tervezni. Fontos, hogy szép építészeti elgondolást kellene megvalósítani, de ennek az anyagi vonzatát nem biztos, hogy fel tudja mérni az adott építész. Adott bekerülési költségre tervezni nagyon-nagyon nehéz dolog, különösen a mai világban. Ez a nagy művészet. Én egyébként azt gondolom, hogy a magyar építészek is vannak olyan jók, mint a külföldiek. Magyar tervek alapján is nagyon szép épületek épülnek, és látjuk azt is, hogy vannak külföldi sztárépítészek, akiknek a munkája nem biztos, hogy éppen a legjobb irányba megy el. Persze a külföldi szakemberek lehetőségei sokszor túlhaladhatják egy magyarét. Az is általános tapasztalat, ha hazánkban egy külföldi építész működik, a beruházó nem nagyon próbálja megnyirbálni a gondolatait, szemben egy hazai építésszel. A Zene Házánál volt az első olyan élményem, ami ritkaság: a Megrendelő segítségével az üvegszerkezetek tekintetében tovább fejlődött a projekt. Nem maradt meg a magyarországi megvalósíthatóság keretei között, hanem túllépte azt. Ehhez kellett, hogy az Építtető/Megrendelő is rájöjjön, sokkal nagyvonalúbb épület lesz az eredmény, ha olyan szerkezetté válik, ami végül megvalósult. Ezt az épületet kezdetétől fogva, mint szaktervező kísértem nyomon és segítettem. Az elején elsődleges szempont volt az, hogy a magyarországi gyártási lehetőségeket vegyünk figyelembe. Végül ezt el kellett engedni azért, hogy megvalósulhasson a jelenleg is látható megoldás. De például ott van a magyar tervezésű Néprajzi Múzeum, ugyanolyan különleges szerkezet, mint a Zene Háza. Ahhoz, hogy ilyen szintű épületek valósuljanak meg, nem elég egy építészeti elgondolás, a szaktervezők bevonása és a nyitott építtetői/megrendelői hozzáállás is fontos.

Az üvegszerkezetek építészeti tervezése speciális szaktudást igényel
01
00
Stocker-Gyorgy-BME
Stocker-Gyorgy-BME
TovábbiHírek
01
020
2022 / 06 / 17
Aluta-Nívódíj-2022-KAV
Két KAV-épületet díjazott az ALUTA
Az elmúlt évek sikerei után idén két KAV-épületet díjaztak a magyar alumínium nyílászáró- és homlokzatgyártók egyetlen elismerésén.  Az ALUTA Nívódíjjal „kisprojekt”, azaz lakóépület kategóriában a KAV mártonhegyi „Költő Kert” épületcsoportját, míg külföldi „nagyprojekt” kategóriában az izlandi Marriott Hotellel kapcsolatos speciális nyílászárós megoldásainkat ismerték el.
Bővebben
2018 / 12 / 12
kav-closing-systems-also-in-iceland
KAV nyílászárók Izlandon is
Hosszú ideig hétpecsétes titok volt, ma pedig a homlokzat- és szerkezetépítő szakmában is sokan beszélnek a KAV új vállalásáról. A különleges megrendelői kritériumok szerint készülő alumínium nyílászáró termékek nem csak a speciális műszaki vagy meteorológiai követelmények miatt érdekesek, hanem a telepítés helyszíne miatt is.
Bővebben
2019 / 05 / 22
wind-pressure-is-the-biggest-challenge-for-doors-and-windows-designed-for-iceland
A szélnyomás a legnagyobb kihívás az Izlandra tervezett nyílászáróknál
Reykjavík egyik szimbolikus épülete, a Harpa közelében épül a Marriott Hotel, amelynek nyílászárós megoldásaiban cégünk is közreműködik. Az izlandi építészet és a sziget időjárási körülményei az itthonitól eltérő rendszereket igényelnek, így a KAV csapata – többek között a beépíthetőséget és a szigetelési szempontokat figyelembe véve – ennél a munkánál még új prototípust is tervezett. A részletekről Kiss Norbert, senior mérnök és Mravik Csaba, Fejlesztési főmérnök meséltek.
Bővebben
2019 / 02 / 07
Budapest-bauhaus-modern-house-render-pic
Egy Bauhaus-villa újjászületése
Idén 100 éves a Bauhaus, ezért is külön öröm számunkra, hogy egy, a stílus jegyeit magán viselő ingatlan felújításában vehetünk részt. Ha a Bauhaus jelzőként egy épületnél megjelenik, az garancia a letisztult formákra, az izgalmas terekre és a minőségi alapanyagokra. Ám fontos kiemelni, hogy bár több magyar építész állt kapcsolatban a híres német iskolával, Budapesten alig található szigorúan vett Bauhaus-ház. Hogy ez az épület miként viseli magán a stílus jellemző jegyeit, s hogyan érdemes egy ilyen felújításba belefogni, arról Lenzsér Péter, építésszel beszélgettünk.
Bővebben
2017 / 08 / 02
Vizafogói-Szent-Márton-plébánia-Budapest-Váci-út-KAV-Hungária-segítségnyújtás-rekonstrukció-mérnöki-előkészítés
A KAV támogatásával újult meg a vizafogói plébánia
Befejeződött a Tours-i Szent Márton plébánia teljes körű épületszerkezeti és energetikai felújítása, valamint funkcionális bővítése. A Budapest, Váci úti szakrális épület átalakításának koncepcióját cégünk vezetője, Lovász Károly dolgozta ki. És bár a kivitelezést végül közbeszerzési eljárás keretében mások végezték, a munkálatok során a KAV mindvégig szakmai tanácsadóként támogatta és ellenőrizte a projektet. Az 5 éves folyamatról Dr. Juhász Gábor Tamás plébánossal beszélgettünk.
Bővebben
2020 / 03 / 18
custom-windows-and-doors-beyond-the-standards
Egyedi nyílászárók a sztenderdeken túl
Ahogy a világban is sok területen egyre inkább az egyedi és az önkifejezés a legerősebb hívószavak, úgy változnak az építészek és az építtetők igényei is. A nyílászáró gyártók többsége azonban nehezen lép ki a sztenderdek közül, pedig az építészetben ez a terület is számos újításra ad lehetőséget, ha az őszinteség jegyében újragondolják a szerkezeteket.
Bővebben
2021 / 07 / 08
Aluta-Nívódíj-2021-KAV
Alumínium nyílászárós kisprojekt kategóriában díjazták a KAV-ot
Az Alumínium Ablak és Homlokzat Egyesület (ALUTA) idén is kiosztotta nívódíjait. A magyar alumínium nyílászáró- és homlokzatgyártók egyetlen rangos elismerésével kisprojekt kategóriában idén is a KAV munkáját díjazták.
Bővebben
2022 / 11 / 11
Költő Kert: Olyat építeni, amire elsőre azt mondják, lehetetlen!
Költő Kert: Olyat építeni, amire elsőre azt mondják, lehetetlen!
Szervesen megjeleníteni az építészetben a művészetet, és valódi élménnyé tenni a lakóépületen belüli létezést. Ebben a szellemben készült el a nemcsak vizuális megjelenésében, de részletiben is számos különleges megoldással operáló, budai Költő Kert projekt, melynek nyílászárós megoldásait a KAV készítette. A világszinten is különlegesnek számító épületegyüttesről Ziszidisz Nikosszal, a végső kivitelezést végző ETNA Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk.
Bővebben
2021 / 10 / 22
Schüco-alumínium-egyedi-bejárati-ajtó-tolóajtó-ablak-emelő-toló-KAV-minimal-house-kültér-exterior
Alumínium nyílászáró családi házra
A KAV több mint nyolcéves privát lakóépületi szektorban történő aktív működése során ugrásszerűen növekedett az alumínium nyílászárók térfoglalása a hazai családi házas piacon. Beszállítók mondják, hogy mivel cégünk volt az első Magyarországon, aki kifejezetten alumínium ablakot, ajtót és tolóajtót kínált lakóépületre, méltán nevezhető e terület úttörőjének. De honnan és hová jutottunk 2013 óta, milyen evolúciója volt ennek az építőipari területnek?
Bővebben
2017 / 08 / 17
Investors-In-People-2o17-Magyarország-KAV-Hungária-kft-díjátadó
A KAV kisvállalkozásként briliáns példát mutat
Magyarországon is egyre több vezető ismeri fel, hogy kiváló céget csak a munkatársakra alapozva lehet építeni. Az Investors in People Hungary célja, hogy azokat a vállalatokat, melyeknek a szervezetfejlesztés területén kiemelkedően jó és követendő gyakorlatai vannak, támogassa és példaként állítsa a gazdaság többi szereplője elé.
Bővebben
2017 / 06 / 09
Költő-Kert-alumínium-keret-nélküli-tolóajtó-rendszer-Schüco-77-PD-HI-render-Budapest-minimal-house-2
KAV nyílászárók a Költő Kertben
„Olyat alkotni, ami kicsit szélsőséges, de amihez lehet viszonyulni!”
Bővebben
2019 / 03 / 29
Keret-nélküli-tolóajtó-rendszer-alumínium-nyílászáró-emelő-toló-ajtó-render-épülő-ház-külső-nézet-3
Egy ház, amelynél a nyílászárók alakították a tervezési folyamatot
Unlike its other competitors, KAV was not thinking about classic “contract manufacturing” - that is, not buying material from us, making and delivering it, so to speak - but actually looking at the whole project, looking for solutions and providing additional services to the Icelandic customer.
Bővebben
2022 / 10 / 07
Schuco-curtain-wall-minimal-luxury-house-glass-front-door-exterior-facade-luxury
Az alumínium nyílászáró és a homlokzat kapcsolata
A legújabb alumínium nyílászárós megoldások, többek között a filigrán tokrendszerek és a nagy üvegfelületek megjelenésével párhuzamosan a homlokzatok is átalakultak a családi házak piacán. Egyre több épületnél a funkcionalitás mellett a design is kiemelt szerepet játszik. A tervezés során azonban még csak ritkán vonnak be az építészek nyílászárókkal és homlokzattal foglalkozó szakembereket. Vatai Krisztián, a homlokzatok tervezésével, kivitelezésével és gyártásával foglalkozó Facade Design & Building ügyvezetője szerint, hogy ez megváltozzon szemléletváltásra és edukációra van szükség.
Bővebben
2020 / 06 / 11
Hégli-Henriette-KAV-Hungária-Iroda-munka-2
KAV – Odafigyelünk arra, hogy a megrendelő mit szeretne megvalósítani!
A KAV csapata folyamatosan bővül, jelenleg is több pozícióra keresünk munkatársakat. Hégli Henriette közgazdász végzettséggel, ügyvezetői és ingatlanértékesítői pályafutás után tavaly júliusban érkezett a cégünkhöz. Projekt koordinátorként ő felel az egyedi árajánlatok készítéséért. Ahhoz, hogy a feladatát a lehető legoptimálisabban tudja ellátni, az indulás első pár hetében egy gólyaprogramban vett részt, amelynek keretében részletekbe menően, a cég működésének minden területére kiterjedően ismerte meg az egyes munkafolyamatokat, az egyedi nyílászárók piacát, a KAV-os gondolkodást.
Bővebben
2017 / 10 / 30
Schüco-alumínium-tolóajtó-ablak-emelő-toló-KAV-üveg-üveg-sarok-Schlotterer-80D-raffstore-minimal-house-kültér-udvar-medence-terasz-exterior
Örökpanorámás minimál ház Budán
Beszélgetés az építtetővel
Bővebben
2022 / 11 / 17
Rotterdam-tarsashaz-udvari-homlokzati-reszlete-a-viz-fele
Cölöpökre épített középkori világ az üvegtornyok árnyékában
Az ALUTA - mint a hazai alumínium homlokzatépítők és nyílászáró gyártók egyetlen hazai szakmai egyesülete - minden évben szervez bel- és külföldi tanulmányutakat tagjai számára. Idén a közel 18 millió lakosú Hollandiába vezetett a külföldi utunk, mely során kiváló szervezéssel sikerült jelentős mennyiségű különleges épületet meglátogatnunk. Csapatunk Amszterdam és Rotterdam városait vette górcső alá, mely során az európai és a gyarmati történelem, a művészettörténet és a mérnökkultúra máshol nem látható egyvelege tárult a szemünk elé. Ha cölöpre épített városról beszélünk, legtöbbször mindenkinek Velence jut az eszébe. Pedig Amszterdam is így épült, mi több, így épül ma is. A jórészt tengerszint alatti autómentes belváros hajózható csatornákkal szabdalt kajla középkori házsorai, mint egymásra borult részeg gyufás skatulyák mutatják sok száz éve büszke arcukat a történelmi viharoknak. Túlélték a tűzvészeket, a pestist és az árvizek sokszori támadását, és tessék itt vannak sok száz éve. Azt súgják a ferde falak, hogy így kell az értéktelen mocsár helyén mérnöki tudással gátakat és csatornákat, raktárakat és egy jól lakható várost, hova tovább országot építeni.
Bővebben
2021 / 05 / 21
Lovász-Károly-KAV-Ügyvezető
Alumínium nyílászárók, innováció, egyedi cégstruktúra
A KAV Hungária alapítását is egy innovatív ötlet hívta életre: miért ne lehetne az alumínium nyílászárókat a családi házas piacra bevezetni. Azóta saját fejlesztéseink, egyedi megoldásaink, igényfelmérésünk, kivitelezési munkaszervezésünk a cég meghatározó elemei lettek. Az innovációról, az ezt megalapozó vezetői gondolkodásról és szervezeti struktúráról beszélgetett Lovász Károly, a KAV ügyvezetője, Csóti Gábor, a Gamechangers közösség alapítója és Szabó Kálmán, műsorvezető a Szövetség a Kiválóságért Közhasznú Egyesület podcastjában.
Bővebben
2021 / 11 / 26
Reynaers-hifinity-minimal-house-glass-frameless-sliding-door-exterior-night3
Tolóajtó alumíniumból – 4.
lőző cikkünkben az alumínium tolóajtó rendszerek nyitási képek szerinti csoportosítását kezdtük meg, igénybe véve a korábbi 3D szimulációink segítségét is. Most ezt a sort fejezzük be, még pedig a tört alaprajzi vonalú kialakításokkal.
Bővebben
2016 / 01 / 01
KAV-Hungária-Alumínium-nyílászáró-gyártás-üzleti-etikai-díj-2016
Üzleti Etikai Díjat kapott a KAV Hungária
Nyert a felelős gondolkodásmód
Bővebben