A KAV dolgozók többsége részt tudott venni azon a közösségépítő programon, ahol 50 hársfát ültettek el a 3 hektáros kisbéri telephelyükön. A faültetés célja a KAV ökológiai lábnyomának csökkentése és a kisbéri gyáregység területének porcsökkentése.
„A KAV mindig is kiemelten fontosnak tartotta a fenntartható működést, ezért is fogadtuk nagy nyitottsággal, amikor a kisbéri telephelyen dolgozó kollégák a faültetés ötletével kerestek meg. Az üzemünk 3 hektáros területen helyezkedik el, 1-1,5 km távolságra az új komáromi Duna-hidat Dunaföldvárral összekötő gyorsforgalmi út tervezett nyomvonalától. A faültetéssel a por-, zaj- és károsanyag-szennyezés mérséklése, valamint cégünk ökológiai lábnyomának csökkentése a legfőbb célunk. A facsemetéket olyan területekre ültettük – a kerítés mellé, valamint a leendő gépkocsi parkoló köré, ezzel is biztosítva, hogy árnyékos helyen tudjanak majd az autók állni –, amelyeket nem kívánunk bevonni a későbbi fejlesztéseinkbe. Emellett a faültetés nagyon jó alkalom volt arra is, hogy a pesti és a kisbéri kollégáink szabad levegőn, egy közösségépítő program keretében együtt legyenek, aminek a pandémiás időszakban kiemelten fontos szerepe van. A fabeszerzést és ültetést egy olyan kisbéri kolléga irányította, aki régóta foglalkozik növényvédelemmel és -gondozással” – emelte ki Lovász Károly, a KAV ügyvezetője.
És hogy miért esett pont a hársfára a választás? Az egyik legnagyobb porfogó tulajdonsággal és közel a legnagyobb szén-dioxid megkötő képességgel bír a hazai fafajták közül. Az óriási lombozata ellenére pedig jól tűri a szárazabb időszakokat is. A KAV tavaly 16.057 liter gázolajat használt fel összesen. 1 liter gázolaj kb. 2,489 kg széndioxid kibocsátás eredményez, tehát tavaly közel 40 ezer kilogramm széndioxidot bocsátottak ki a KAV járművei. Egy átlagos, 30 éves hársfa naponta a mintegy 300 m2 levélfelületével 3-6 kg szén-dioxidot köt meg (ugyanennyi oxigén kibocsátása mellett), 500600 liter vizet párologtat el (ezzel hűti a környező levegőt), és a szmogveszélyes időszakban 90-120 g port von ki a levegőből. Ráadásul az ezüsthárs az egyik leghatékonyabb fafaj a nehézfémek légkörből való kivonásának is. Az 50 hársfa tehát néhány év múlva komolyan támogatja cégünk ökológiai lábnyomának csökkentését.