Az alumínium nyílászáró hosszú időn keresztül csak a kommunális épületek, az irodák és az exkluzív családi házas piac kiváltsága volt. A KAV Home-ot azért hoztuk létre, hogy azoknak az ügyfeleknek is megfelelő ár-érték arányú megoldást nyújtsunk, akik eddig álmodni sem mertek az alumínium nyílászáróról. Ezeknél a termékeknél is olyan trendek és megoldások érhetők el, melyek kiválóan igazodnak a megrendelői igényekhez.
Már egyszerűbb családi házaknál is egyre gyakoribb a szintmagas alumínium nyílászáró rendszerek alkalmazása. Ha például 2800 vagy 3000 milliméter magas egyszárnyú, felülvilágító nélküli erkélyajtókat szeretnénk megvalósítani, a termékpalettákat végig nézve megbizonyosodhatunk, hogy ezeknél a méreteknél az alumínium a legjobb választás. Az új hőtechnikai szabványok bevezetésével az egyszerűbb épületeknél is változni fognak az igények. Míg korábban mindenhova nyitható ajtókat és ablakokat választottak, a gépi szellőztetés, az innovatív árnyékolástechnika és a megújuló energiák alkalmazásával ez a trend várhatóan meg fog fordulni: ahogy az exkluzív családi házaknál tapasztalhattuk, a fix szerkezetek jelentős felületi növekedése mellett fognak alkalmanként nyitható alumínium ablakokat és ajtókat alkalmazni, melyek a csökkenő nyitott felület mellett is karbantarthatók, takaríthatók, de akár az épület átrendezése esetén is használhatók.
A nyitható, kétszárnyú erkélyajtók helyett egy nagyobb fix szerkezet és egy nyitható szárny vagy alumínium tolóajtó alkalmazásának trendszintű megjelenése várható. Vékonyabb, keskenyebb nyitható felületek mellett az egyszerűbb családi házaknál is teret nyerhet a szellőztető szárnyak fogalma. Ennél a megoldásnál nem üveges felületet, hanem egy keskeny, tömör, kilinccsel 90 fokban nyitható szárnyat működtetünk. A szellőztető szárny éjjel is nyitva hagyható, ezen keresztül senki sem tud bejönni, rovarhálózható, és kevesebbet kell takarítani, mint az üvegfelületet. Amennyiben szerelt homlokzatburkolatot készítenek a nyílászárók körül, akkor a szellőztető szárnypanel akár el is burkolható, így külső szemlélő elől rejtetten tudunk friss levegőt a beltérbe juttatni.
Emellett – a már másfél évtizede reneszánszunkat élő – nagy méretű tolószerkezetek terjedhetnek el ebben a szegmensben is. Az alumínium tolóajtó vékonyabb keretrendszerű konstrukciói is megjelentek a KAV Home termékkörben. A korábbi vastag szárnykeretek helyett, keskenyebb profilokkal is megvalósíthatók az emelő-toló rendszerek egyes elemei, ami szinte olyan hatást biztosít, mintha a keret nélküli tolószárny úszna az üvegben.
Az alumínium bejárati ajtóknál a kedvezőbb árkategóriájú sztenderdebb megoldások, a látható hengerpántok és a betétlemezes kivitelek alkalmazhatók ezeknél a házaknál megfelelő zárakkal és fogantyúkkal. A bejárati ajtóknál ma már nem divat az oldalvilágító. Az alumíniumból széles, minimum 1 méter 10 centiméteres, egyszárnyas kivitelt ajánlunk legalább. Nemcsak azért, hogyha valami oknál fogva mozgásukban korlátozottá válnának a házban élők, akkor is tudják használni, hanem azért is, hogy két bőrönddel vagy megpakolt bevásárló szatyrokkal is kényelmesen használni lehessen.
Fontos, hogy amennyiben a lakórésszel egybe van építve, a garázsból a beltérbe vezető ajtó biztonságos, kültéri nyílászáró legyen, ne egy beltéri ajtó. Nem pusztán azért, mert más klímaosztályba tartozik a garázstér, tehát mikor felnyitom a garázsajtót a hideg levegő télen lecsapódik az ajtólapon, ami károsodni fog, hanem biztonságtechnikai okok miatt is. A garázskapu ugyanis fajlagosan a legkönnyebben támadható biztonságtechnikai határvonal. Aki a garázsba bejut, gyakorlatilag szabad utat kap a beltér felé, ha nem állja az útját egy megfelelő biztonságú és masszivitású ajtó. Ezek általában nem üvegezett, hanem tömör alumínium ajtók, melyek akár nyitáshatárolós ajtócsukóval is telepíthetők, így az autós bevásárlás után – csomagok becipeléskor – a szárny teljesen nyitva marad.
A KAV megrendelőinél a homlokzati, külső főbejárati ajtók is az esetek 95 százalékában tömörek. Azt tapasztaljuk, hogy nem igénylik az ügyfelek, hogy ezek fényáteresztő, üvegezett felületek legyenek. Inkább az a cél, hogy azt az érzést keltsék, ha valaki az épület felé tart, hogy ide kell jönni, a tömör, fogantyús, masszív szerkezet a bejárat. Továbbra sem trend kilincs vagy gombkilincs az alumínium ajtóknál, inkább rozsdamentes fogantyút választanak.
A KAV Home rendszereknél szeretnénk a strukturált festett felületeket (akár az újra divatos eloxált megjelenéssel) erőltetni. Ezeknek számos előnye van. Például a bejárati ajtónál a kulcscsomó nem karcolja össze a festést a tömör ajtólapon, nem látszik rajta a karc, de a kivitelezés közben, valamint takarításkor bekövetkező behatásokat is jobban tűri a nyílászárónk.
Ezeknél a családi házaknál egyre gyakrabban fordul elő, hogy egy előteret, konyhai- vagy belső részt egyszerű üvegtetővel vagy lejtett üvegtetővel látnak el, biztosítva ezzel a természetes fény bejutását a terekbe. Továbbra is trendnek tekinthető a keret nélküli vagy minimál megjelenés, ami a KAV Home rendszerekkel könnyen kivitelezhető. Vastag porszórt megjelenő keretek helyett eltakart fogadószerkezetet készítünk, így a belső burkolattal szegélyezve „lebeg” a hőszigetelő üveg. Természetesen külső árnyékolást is alkalmazhatunk a tetők felett, de víztiszta (neutrális) napvédő üvegbevonattal is csodákat tudunk elérni a besugárzott hőterhelés miatti tetemes hűtési költségek kifizetése helyett.