INFORMÁCIÓ ÉS AJÁNLATKÉRÉS
INFORMATION AND QUOTATION
Vissza
Kezdőlap > Hírek > A cél: karbonsemleges épületek 2050-re

A cél: karbonsemleges épületek 2050-re

Tornóczky-Mónika-Alukönigstahl
2020 / 02 / 27

A klímaváltozás kapcsán nemcsak a mindennapi életben, hanem az épített környezettel kapcsolatban is egyre többször merül fel a környezettudatosság kérdése. Tornóczky Mónika építésszel, az Alukönigstahl – mint a a Schüco és Jansen cégek közép-európai képviselője –  termékmenedzserével azokat a lehetőségeket jártuk körbe, hogy miként lehet egy épület karbonlábnyomát a minimálisra csökkenteni.

Napjainkban az építészet területén is egyre fontosabb a környezettudatosság. Milyen megoldások, lehetőségek, döntések vezetnek oda, hogy azt mondhassuk, egy épület ökotudatos?

Számos olyan eszköz van az építészek kezében, ami az épület környezeti hatásait csökkenteni tudja. Ilyen az épület tájba illesztése, a tájolása, a tömegformálás, a különböző megnyitások kialakítása.  Ezek olyan egyszerű építészeti eszközök, amelyek már hatással vannak arra, hogy egy ingatlan az építése, illetve az élettartalma alatt milyen környezeti hatásokat fog kifejteni. Jelenleg azt, hogy egy épület mennyire környezetkímélő elsősorban a teljes élettartamra vonatkozó karbonkibocsátás mértékével határozzák meg, így a fő fókusz az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésén van. Az épített környezet karbonkibocsátása ugyanis 39 százalék körül van a globális karbonkibocsátási értékek között.

Egy épületnél a karbonkibocsátás mértékére olyan adatok is hatással vannak, amelyek az építőanyagok előállításával és az épület építésével kapcsolatosak. Így a korábban említett ún. lowtech eszközök mellett többek között az is fontos, hogy miből épül a ház, milyen innovatív megoldásokat, hightech eszközöket alkalmaznak akár az építőanyagok, akár az épületüzemeltetési megoldások terén. Ezek integrálásával is hatni tudunk arra, hogy mekkora karbonlábnyoma lesz az épületnek.

Tudna néhány konkrét példát mondani arra, hogy milyen megoldások szolgálják ezt a célt?

Már számos olyan építőanyag van a piacon, amelyek újrahasznosítható alapanyagból készülnek és alacsonyabb energiafelhasználással állíthatók elő, tehát a beépített építőanyag karbonlábnyoma kisebb, de ezeknél a kalkulációknál ugyanakkor számításba kell venni azt is, hogy hol termelik ki és hol építik be az adott anyagot. Kiküszöbölve, hogy a szállításhoz kapcsolódó környezeti terhek magasak legyenek. A nyílászárókhoz kapcsolódó innovatív megoldásokat szeretném kiemelni. Itt a fő szempont már nemcsak az, hogy jó hőszigetelő képessége legyen a nyílászárónak, hanem például a belső térbe beengedett természetes fény mennyisége is nagy hatással van arra, hogy hogyan lehet jól használni. Üvegezés esetében az is fontos tényező, hogy milyen az összenergia átbocsátási képessége, amit g-értékként jelölnek. Az úgynevezett passzív szoláris hőnyereséget olyan üvegezéssel lehet megvalósítani, aminek g-értéke nem túl alacsony. Érdemes rávilágítani itt arra az összefüggésre, hogy minél jobb hőszigetelésű üvegezésünk van, annál kisebb lesz az a hányad, amennyi energiát be tud engedni az üvegen keresztül, tehát elveszíthetjük a szoláris nyereséget, ami gyakorlatilag passzív eszköz a környezet kímélésében. Így az üvegezés kiválasztásakor érdemes arra is figyelni, hogy a hőszigetelés és az összenergia átbocsátási képesség jó arányban legyen egymással. A nyári időszakban fellépő túlzott hőterhelést a külső árnyékolók használatával lehet hatékonyan csökkenteni, ezért ezek alkalmazása elengedhetetlen nagyméretű, déli tájolású üvegfelületek előtt. A belső árnyékolókat a fénymennyiség szabályozására és betekintés elleni védelemre lehet használni.

És még mit tehetünk?

Nyílászárók esetében az ablakkal összeépíthető szellőzőberendezések alkalmazása is jó döntés. A hővisszanyerővel ellátott szellőzők a kilépő levegő melegével a belépő, friss levegő hőmérsékletét tudják növelni, így alacsony energiafogyasztással kedvező belső légállapotokat lehet fenntartani. Ez már azzal is összefüggésben van, hogy mennyire lesz egészséges egy épület.

Hol lehet szakmailag valóban megalapozott információkat találni a témában?  

A Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) a World Green Building Council magyarországi társszervezete. Ők nagyon sok országban fejtenek ki tevékenységet annak érdekében, hogy feltárják, milyen lehetőségeink vannak az épületállomány karbonlábnyomának csökkentésére. Nemrég készült el a WorldGBC jelentése arról, hogyan érhetnek el az épületek és az infrastruktúra 2030-ra 40%-kal kevesebb szén-dioxid-kibocsátást világszerte, illetve hogyan produkálhatnak az épületek 100% nettó nulla karbonkibocsátást 2050-re. Itthon a HuGBC az, amely az összes olyan fenntartható építészeti törekvést felkarolta Magyarországon, amelyek érdekesek lehetnek a helyi piac számára.  Ebbe beletartozik a passzív házak, aktív házak, autonóm házak témaköre, amelyek ugye alkalmaznak különböző építészeti eszközöket is és akár ilyen legújabb technológiákat. Rendszeresen publikálnak cikkeket a témában, és náluk összpontosul a témát érintő összes tudáscsomag. Ők foglalkoznak mélyebben a környezettudatos épületminősítési-rendszerek témakörével is, amelyek a megvalósított épületeket különböző összetett szempontrendszer szerint értékelik. Jelenleg Magyarországon az újonnan fejlesztett iroda épületek szinte mindegyike minősítést szerzett a nemzetközi környezettudatos minősítési rendszerek valamelyikében. Ebben a szektorban tehát felső szabályozás nélkül megvalósultak az ez irányú törekvések. A minősített épületek adatbázisa elérhető az egyesület honlapján.

Ha a családi házas szektorban valaki környezettudatos házat szeretne építeni, annak milyen szempontokat kell figyelembe venni?

A családi házaknál érdemes megvalósítani a holisztikus szemléletet és az építőanyagok, az energiafogyasztás, a komfort kapcsán is a környezettudatos megoldásokat választani.  Ez ahogy már említettem, azzal kezdődik, hogy az épület tájolása, tömegformálása is már olyan legyen, hogy az a kedvező energiafogyasztást támogassa. Fontos, hogy az épületen történő megnyitások – tehát az ablakok, ajtók, függönyfalak – a benapozás figyelembevételével a téli és a nyári időszakban is jól kezeljék a kiugróan magas energiaigényeket. Nyáron az épületet meg kell védenünk a túlmelegedéstől, ezért érdemes külső árnyékolókat használni, mert ezzel jól tudjuk szabályozni azt, hogy mennyi fényt és mennyi hőt szeretnénk az épületen belül. A téli időszakban viszont, ha nem használjuk az árnyékolót, a szoláris hőnyereséget tudjuk érvényesíteni. Az egyes rendszerek kiválasztásánál pedig a hőszigetelő és összenergia átbocsátó képesség mellett érdemes arra is odafigyelni, hogy milyen anyagból készül a nyílászárónk. Itt érdemes újrahasznosítható vagy újrahasznosított alapanyagú termékeket választani. Ma már több olyan minősítés van, ami ezt figyelembe veszi. Ilyen a Cradle to Cradle, azaz bölcsőtől a bölcsőig minősítés, ami a Schüco nyílászáróknál és függönyfalrendszereinél is megjelenik. Ez a minősítés azt mutatja meg, hogy a teljes élettartam alatt mennyire környezetbarát egy adott építési termék. Az acél és alumínium alapanyagból készült termékek például nagymértékben újrahasznosíthatóak. Az építőanyaggyártók is egyre inkább ökotudatos szemlélettel dolgoznak. A termékfejlesztések során figyelembe veszik például az újrahasznosított anyagtartalmat, illetve azt, hogy az adott termék a különböző termékjellemzőivel vagy képességeivel hogyan tud hozzájárulni a környezettudatos épületek létrehozásához és működéséhez. A jövő szempontjából mindenképp pozitív, hogy a megrendelői és a gyártói oldal is egyre fontosabbnak tartja a környezettudatos döntések meghozatalát.

Szerző
Magócsi Anikó
TovábbiHírek
01
020
2022 / 08 / 11
Schüco-alumínium-ferde-szemöldök-alakos-külső-napvédelem-nyílászáró-Schlotterer-raffstore-lamellás-árnyékoló-motoros-rejtett-geometria-exterior_
Az árnyékolók piaca Magyarországon
Bár korábban még jellemző volt Magyarországon, hogy árnyékolás nélkül tervezzenek lakóingatlanokat, ma már elkerülhetetlen, hogy ez is kiemelt elem legyen a tervezési folyamatban. A klímaváltozás miatt ugyanis az ingatlan optimális hőháztartásának biztosítása a téli és nyári időszakban egyaránt fontos. A KAV emiatt egyedi árnyékolók tervezésébe fogott. Természetesen egy újítás bevezetésekor alaposan körül kell járni a hazai piac jellemzőit. A legizgalmasabb jelenségekről Lovász Károllyal, a KAV ügyvezetőjével beszélgettünk.
Bővebben
2022 / 09 / 22
Schuco-aluminium-emelo-tolo-erkelyajto-ajto-ablak-nappali-dolgozo-szoba-uveg-epiteszet-minimal-house-belter-interior
A nyílászárók a modern építészet alapjai – beszélgetés Hoffmann György építésszel
Hatalmas, transzparens üvegfelületek, amelyek szinte közvetlen kapcsolatot teremtenek a környezettel. Hoffmann György építész azt vallja, a modern építészetben már nincs szükség falakra, hiszen a nyílászárók és a pillérek el tudják látni a tartószerkezeti funkciókat is. Beszélgetésünkből az is kiderül, vajon mi határozza meg leginkább az építész-tervezői gondolkodást és mi kell ahhoz, hogy a megrendelő és a tervező közös nyelvet beszéljen.
Bővebben
2021 / 10 / 14
alumínium-függönyfal-üvegfal-schüco-wicona-fassaden-emelkedő-rising-curtain-wall-íves-curved-glass-jumbo-smoke-exhaust-füstelvezető-pánik-ajtó-panic-door-exterior
Függönyfal alumíniumból
Függönyfal kifejezést többször használjuk a hagyományos, hőhídmentes alumínium portál (ablak) profilból összesorolt, akár több szintmagas üvegfalaira is. Pedig függönyfalnak csak az olyan függőleges és vízszintes bordavázas - épületszerkezet külső palástjára épített - nem teherhordó homlokzatburkolatot nevezhetjük, amelyben legtöbbször üvegpanel kitöltés van, és minden esetben kívülről üvegezzük.
Bővebben
2017 / 10 / 26
Schuco-aluminium-ablak-emelo-tolo-ajto-alakos-geometria-fuggonyfal-homlokzat-burkolat-ferde-teto-burkolat-uveg-epiteszet-kulter-exterior
Ismét ALUTA Nívódíjat kapott a KAV
A KAV zugligeti családi ház referenciájának különleges homlokzatáért, az ott végzett szakmérnöki tervezésért és kivitelezésért vehette át a 2017. évi ALUTA Nívódíjat a “kisprojekt” (azaz lakóépület) kategóriában.
Bővebben
2017 / 08 / 02
Vizafogói-Szent-Márton-plébánia-Budapest-Váci-út-KAV-Hungária-segítségnyújtás-rekonstrukció-mérnöki-előkészítés
A KAV támogatásával újult meg a vizafogói plébánia
Befejeződött a Tours-i Szent Márton plébánia teljes körű épületszerkezeti és energetikai felújítása, valamint funkcionális bővítése. A Budapest, Váci úti szakrális épület átalakításának koncepcióját cégünk vezetője, Lovász Károly dolgozta ki. És bár a kivitelezést végül közbeszerzési eljárás keretében mások végezték, a munkálatok során a KAV mindvégig szakmai tanácsadóként támogatta és ellenőrizte a projektet. Az 5 éves folyamatról Dr. Juhász Gábor Tamás plébánossal beszélgettünk.
Bővebben
2020 / 10 / 01
Schuco-aluminium-emelo-tolo-erkelyajto-ajto-ablak-nappali-uveg-epiteszet-minimal-house-belter-interior
A keretnélküli tolóajtó szerkezetek építész szemmel
Minden projekt más és más kihívás elé állítja az építészeket és a nyílászárós szakembereket is. Egyik referenciánk koncepciója a szárnyszerűen felnyíló tető és a padló által kifeszített térnek köszönhetően létrejövő korlátlan kilátásra alapul. A maximális transzparencia elérésére elsősorban a filigrán osztású megoldások, valamint a keretnélküli tolószerkezetek jelentettek megoldást.
Bővebben
2018 / 03 / 12
Schüco-alumínium-tolóajtó-ablak-emelő-toló-KAV-üveg-üveg-sarok-Schlotterer-80D-raffstore-minimal-house-kültér-udvar-medence-terasz-exterior-6
Minden ingatlant eladnak egyszer
A személyes mérnöki igényfelmérés mára cégünk védjegyévé vált. Ezzel a folyamattal segítjük azt, hogy ajánlatkérő ügyfeleink objektív és letisztázott követelményrendszer alapján tudjanak a nyílászárók kérdésében dönteni.
Bővebben
2024 / 03 / 25
Reynaers-aluminium-nyilaszaro-ablak-toloajto-emelo-tolo-ajto-minimal-homlokzat-lezervagott-lemez-burkolat-koburkolat-uveg-epiteszet-kert-exterior
Kortárs homlokzat egyedi formanyelven
Mértékletes elegancia. Talán ez a legjobb kifejezés ami eszünkbe juthat e budapesti referenciánkhoz közelítve, mely egy minimalista épület alumínium nyílászárókkal, egyedi homlokzattal és árnyékolással.
Bővebben
2020 / 06 / 11
Hégli-Henriette-KAV-Hungária-Iroda-munka-2
KAV – Odafigyelünk arra, hogy a megrendelő mit szeretne megvalósítani!
A KAV csapata folyamatosan bővül, jelenleg is több pozícióra keresünk munkatársakat. Hégli Henriette közgazdász végzettséggel, ügyvezetői és ingatlanértékesítői pályafutás után tavaly júliusban érkezett a cégünkhöz. Projekt koordinátorként ő felel az egyedi árajánlatok készítéséért. Ahhoz, hogy a feladatát a lehető legoptimálisabban tudja ellátni, az indulás első pár hetében egy gólyaprogramban vett részt, amelynek keretében részletekbe menően, a cég működésének minden területére kiterjedően ismerte meg az egyes munkafolyamatokat, az egyedi nyílászárók piacát, a KAV-os gondolkodást.
Bővebben
2018 / 02 / 15
sandor-fegyverneky
A homlokzat nem magánügy
Úgy látom, ennél a cégnél van egy őszinte akarás arra, hogy jót csináljanak. Van egy precíz vállalatvezető, aki ráadásul tényleg a lehető legjobbat akarja létrehozni, s ez a tenni akarás átragad az egész cégre. És ezt látja a vevő is.
Bővebben
2018 / 12 / 19
Hamburg-ALUTA-szakmai-tanulmányút-épület-látogatás
Régi épületek új funkcióval
Európa harmadik legnagyobb forgalomú kikötővárosa, Hamburg volt a célpontja az ALUTA (Alumínium Ablak és Homlokzat Egyesület) tagjainak szervezett szakmai utazásnak, melyen a KAV Hungária részéről Cserki László és Lovász Károly vett részt. A német város urbanisztikai, építészi koncepcióról és Európa egyik legújabb emblematikus épületéről, az Elbphilharmonie-ról Lovász Károllyal beszélgettünk.
Bővebben
2022 / 11 / 17
Rotterdam-tarsashaz-udvari-homlokzati-reszlete-a-viz-fele
Cölöpökre épített középkori világ az üvegtornyok árnyékában
Az ALUTA - mint a hazai alumínium homlokzatépítők és nyílászáró gyártók egyetlen hazai szakmai egyesülete - minden évben szervez bel- és külföldi tanulmányutakat tagjai számára. Idén a közel 18 millió lakosú Hollandiába vezetett a külföldi utunk, mely során kiváló szervezéssel sikerült jelentős mennyiségű különleges épületet meglátogatnunk. Csapatunk Amszterdam és Rotterdam városait vette górcső alá, mely során az európai és a gyarmati történelem, a művészettörténet és a mérnökkultúra máshol nem látható egyvelege tárult a szemünk elé. Ha cölöpre épített városról beszélünk, legtöbbször mindenkinek Velence jut az eszébe. Pedig Amszterdam is így épült, mi több, így épül ma is. A jórészt tengerszint alatti autómentes belváros hajózható csatornákkal szabdalt kajla középkori házsorai, mint egymásra borult részeg gyufás skatulyák mutatják sok száz éve büszke arcukat a történelmi viharoknak. Túlélték a tűzvészeket, a pestist és az árvizek sokszori támadását, és tessék itt vannak sok száz éve. Azt súgják a ferde falak, hogy így kell az értéktelen mocsár helyén mérnöki tudással gátakat és csatornákat, raktárakat és egy jól lakható várost, hova tovább országot építeni.
Bővebben
2021 / 07 / 08
Aluta-Nívódíj-2021-KAV
Alumínium nyílászárós kisprojekt kategóriában díjazták a KAV-ot
Az Alumínium Ablak és Homlokzat Egyesület (ALUTA) idén is kiosztotta nívódíjait. A magyar alumínium nyílászáró- és homlokzatgyártók egyetlen rangos elismerésével kisprojekt kategóriában idén is a KAV munkáját díjazták.
Bővebben
2021 / 11 / 12
Schuco-aluminium-ASE80-toloajto-egy-sines-minimal-interior
Tolóajtó alumíniumból 2.
Az emelő-toló mechanizmus lényege, hogy az egy profillá egyesített egy-, két- vagy három sínes alumínium vagy kompozit tokkeret sarokmerev sarkokkal körbe fut (alul, felül és oldalakon), a fix üvegpaneleket tokba vagy szárnyakba építjük bontható megoldással, akár egymás mellé sorolva szintmagas méretben mintegy végtelenítve a homlokzatot.
Bővebben
2019 / 11 / 28
dubai-the-city-of-superlatives
Dubai a legek városa
Dubai napjainkban a világ leggyorsabban fejlődő városa, amely néhány évtized alatt szinte a semmiből épült fel. Itt található a világ legmagasabb épülete, a 828 méter magas Burj Kalifa, repterét a legdinamikusabban fejlődő jelzővel szokták illetni, mesterséges szigetei és lélegzetelállító építményei évente turisták millióit vonzzák a városba. A folyamatosan épülő és fejlődő Dubai ráadásul 2020-ban az Expo színhelye is lesz. Az idén 20 éves ALUTA Egyesület szakmai útja ebbe az innovatív építészeti irányokat mutató metropoliszba vezetett.
Bővebben
2019 / 06 / 21
Nagy-Zoltán-Reynaers
A legmegfelelőbb megoldást megtalálni az adott projekthez
A KAV a többi versenytársukkal ellentétben nem klasszikus bérgyártásban gondolkozott – tehát nem abban, hogy megveszik tőlünk az anyagot, legyártják és kiszállítják úgymond gépiesen – hanem valóban az egész projektet vizsgálták, a megoldásokat keresték, és ennek megfelelően plusz szolgáltatásokat is nyújtottak az izlandi vevőnek.
Bővebben
2022 / 05 / 05
optivision-KAV-uvegoptikas-saroksorolt-aluminium-nyilaszaro-telikert
Üvegoptikás alumínium nyílászáró fejlesztés a KAV-tól
Optivison© fejlesztésünk Magyarországon egyedülállónak számít. A kis- és középvállalkozások körében ugyanis rajtunk kívül senki sem fejlesztett családi házra üvegoptikás alumínium nyílászárót. A rendszerünkkel ügyfeleink igényeire szerettünk volna reflektálni: a keret egy síkban helyezkedik el az üveggel, amit a bukó-nyíló funkciójú ablak- és erkélyajtó szerkezet újra gondolásával értünk el. Az így létrejött megoldás lehetővé teszi az üvegszárny hatást, így az Optivison© rendszerek a modern családi házak trendkövető nyílászárói lehetnek.
Bővebben
2022 / 05 / 26
Farkas-Gábor-Sika-Magyarország
Alumínium nyílászáró és a ragasztástechnika
Az egyedi nyílászárók, a hatalmas üvegfelületek és a keskeny keretrendszerek sem lennének építési kultúránk részei a ragasztástechnikai fejlesztések nélkül. Hogy milyen speciális rögzítési és tömítési eljárások vannak, milyen innovációk jöttek létre a területen az elmúlt évtizedben, arról Farkas Gáborral, a Sika Hungária Kft. ipari ragasztástechnika üzletágvezetőjével beszélgettünk. A KAV és a Sika együttműködése ugyanis hosszú évekre nyúlik vissza. Kezdetben még csak az üveg-üveg helyszíni csatlakozások tömítési anyagait szállították, mára a KAV üzemi dolgozóit és beépítő csapatát speciális anyagokkal és eszközökkel látják el, valamint mérnökeinket is oktatják.
Bővebben
2019 / 07 / 23
Schüco-alumínium-keret-nélküli-tolóajtó-frameless-slide-door-porsche-design-PD77-minimal-house-exterior-lemezburkolat-lemez-homlokzat-panel-napelem
Egy okos házhoz másfajta épülethasználati tudatosság szükséges
Az okos otthonok már nem a jövőben játszódó regények és filmek sajátosságai, hanem jelenünk részei. A prémium kategóriás házak építésekor az automatizálás, a lakók életét segítő rendszerek kiépítése sokszor alapkövetelmény, ami a nyílászárók tervezésére is hatással van. Új sorozatunkban az okos otthonok világával ismerkedhetnek meg. Célunk, hogy megfelelő tudás birtokában tudjanak döntéseket hozni, belekezdeni egy ház tervezésébe.
Bővebben
2021 / 08 / 05
alumínium-nyílászáró-gyártás-Reynaers-Schüco-cnc-automatizálás-ipar40-ablakgyár-ablakgyártó-üzem-tárolás-üveg-üvegragasztás
Így készülnek az alumínium nyílászárók
Vajon hogyan készül egy alumínium keretes ablak vagy ajtó? Mi történik a megmunkálócentrumban? Hogyan marják, vasalják, munkálják elő az alumínium nyílászárókat a gyártás folyamán? Mekkora üvegfelületet lehet legyártani? És vajon hogyan kell összeállítani egy ablakot? Ezekre a kérdésekre is választ kapunk a Mesterember című műsorban, amely az alumínium nyílászáró gyártó munkáját mutatja be.
Bővebben