Egy letisztult, modern, nagy üvegfelelületekkel rendelkező minimál ház, ahol az ingatlan szépségét a nyugodt épülettömeg, a korszerű homlokzat és a transzparens nyílászárók harmóniája adja.
A kiváló adottságokkal rendelkező telken a tervező és a megrendelő közös gondolkodásának eredményeként egy élhető, a mai trendeket anyaghasználatban és szerkezeti megoldásokban is tükröző családi ház valósulhatott meg.
Egyben biztosak voltunk: a minimalista vonalat akarjuk követni. Nem szerettünk volna óriási, túlzottan luxusra törekvő házat, hanem olyat akartunk, amiben igazán jól érezzük magunkat. Nem túl nagy, nem túl kicsi, letisztult és amennyire lehet modern. Ezek voltak a legfontosabb támpontok. Egyébként ezeken kívül a tervezőnek is alig mondtuk többet, ugyanis a ház építését egy hosszú folyamat előzte meg. Kész házat kerestünk a segítségével, de nem találtunk. Néhány konkrét elképzelésünk volt még, két emelet magasságú nappalit szerettünk volna és minél nagyobb üvegfelületeket.
Ez egy szerencsés véletlen volt. A tervező Schüco alumínium ablakokat tervezett a házba, emellett biztos volt, hogy generálkivitelezővel akarunk dolgozni. Viszont – talán megérzésből – azt gondoltuk, bizonyos dolgokat szeretnénk a kontrollunk alatt tartani, és nem a generálkivitelező tapasztalatára, referenciájára bízni. Ilyen volt a nyílászárók kérdésköre is. Elég triviális úton jutottunk el végülis a KAV-hoz. Beírtam a google-be, hogy Schüco, eljutottunk az ő képviseletükhöz, és ott ajánlották többek között a KAV-ot is. A nyílászáró egyébként óriási tétel volt a ház költségvetésében. Megnéztünk két másik ablakgyártót is, de összehasonlíthatatlan volt a hozzáállásbeli különbség, végül ezért döntöttünk a KAV mellett.
Tényleg mindenben és minden tekintetben profin állnak a dolgokhoz. Abszolút meggyőzőek, hitelesek, és szakmailag is csak szuperlatívuszokban lehet róluk beszélni. Megoldásokra törekednek, ami fantasztikus. Az építkezéssel kapcsolatban sok felismerésem volt. Alapvetően úgy mentem bele a folyamatba, hogy minden simán fog menni. Arra számítottam, hogy mindenki aszerint működik, ahogy én is, tehát a lehető legjobbat akarja kihozni a dolgokból.
Keserű felismerés volt, hogy nagyon kevesen működnek így azok közül, akikkel mi találkoztunk. A kevesek egyike, és azok közül is talán a legjobb a KAV volt. Ráadásul azóta is bármilyen kéréssel fordulhatok hozzájuk. Fontos nekik az utánkövetés. Olyan mintát követnek, ami a nyugat-európai szolgáltatókra jellemző inkább. És azt hiszem, ez a kulcs. Nem terméket értékesítenek, hanem szolgáltatást adnak.
Ha a nyílászárókat nézzük, örülök annak, hogy meg tudták valósítani az összes elképzelésünket. Például a sarokablakokat nem látszó (üveg-üveg) illesztésekkel, az árnyékolás elrejtését úgy, hogy az esztétikusan nézzen ki minden oldalról, kívülről és belülről is egyaránt. Örülök, hogy megvalósult a kétszintes nappali, és hogy minden működik, és úgy működik, ahogy működnie kell. Szeretünk itt lakni. Nyugalom van, csend és nagyon szép lett a ház. Nagyon jó érzés kimenni a teraszra, amikor süt a nap, vagy látni azt, ahogy télen körbesüti a nap a házat. Szerencsére millió ilyen dolog van!
A rupphegyi családi házat a Skicc-Art Építésziroda tervezte, a projektről Szekeres István mesélt.
Igen. A megrendelők először épület vásárlásban gondolkodtak, így több ingatlant is megnéztünk közösen. Majd ezt a telket is megmutatták nekem. Igazából én javasoltam nekik, hogyha olyan épületet szeretnének, ami teljesen rájuk van szabva, akkor a telek vásárlása mellett döntsenek. Ez egy nagyon jó adottságú ingatlan, ami egy budai zöldövezeti lejtőn, örökpanorámás telken helyezkedik el.
A vázlattervet a megrendelők igényei alapján készítettünk el, és gyakorlatilag minimális változtatásokkal az is valósult meg. Modern, korszerű, jó megjelenésű, transzparens házat szerettek volna, ami funkcionálisan is jól működik, anyaghasználatban és szerkezeti megoldásaiban pedig a mai trendeket követi. Néhány speciális kérésük volt. Szerették volna, hogy legyen egy kiugró épülettömeg az ingatlanon, ebből született a felső, szürke, kiugró rész. Emellett a kétszintes nappali volt a tervezés egyik kulcseleme, ez a lelke az épületnek. Itt a nyílászáróknak és az árnyékolásnak is kiemelten fontos szerepük van, hiszen az életminőség szempontjából fontos, hogy mennyi fény jut a térbe. Az ár miatt a tervezés elején még nem tudtuk, milyen árnyékolórendszerek lesznek. Úgy érzem, a megvalósult fénybevetítő lamellás árnyékolástechnika nagyon jót tett az épületnek hőszabályozási szempontból is. Amikor úgy van beállítva, hogy a fényt beszórja, semmi hő nem jön be, amikor felhúzzuk, akkor viszont dől be a meleg.
Igen, a fényjáték és a vizuális kapcsolat a külső térrel nagyon fontos az életminőség szempontjából is. Tudatosan terveztünk a déli oldalra hatalmas üvegfelületeket, hiszen arra van a panoráma és a kertkapcsolat. Az északi oldal egy zártabb történet. Azon az oldalon egyetlen nagy üvegfelület van, a bejárat feletti nagy megnyitás, egyébként zártabb a homlokzat. A felsliccelések adnak még érdekes kitekintést az épületből. Ahogy megy a nap, mindig más megvilágítást ad a helyiségeknek. A fényjáték segít abban, hogy minél érdekesebb belső tér és homlokzat alakuljon ki. Emellett még a bejárati ajtót emelném ki, amit egészen sokáig egyeztettünk. Hangsúlyos helyen van, kiemelt megjelenésű, szintmagas ajtóval. Az ember, ha megérkezik a házba, érzi, hogy főajtón lép be a térbe, mert karaktere, eleganciája és súlya van az ajtónak.
Nagyon sokat tanultam közben, hiszen olyan dolgok merültek fel a közös munka során, amire tervezőként nem is biztos, hogy gondol az ember. Rengeteg olyan részletet, ötletet adtak hozzá a folyamathoz, amitől jobb lett az épület. Az már az elején eldőlt, hogy alumínium és Schüco nyílászárók lesznek az ingatlanon. A KAV-nál azonban a megrendelők nem egy nyílászárót kapnak, hanem komplex szolgáltatáscsomagot. Talán az odafigyelés a legjobb szó, amivel a cég munkáját jellemezni lehet. Nem az volt a fontos, hogy eladják a nyílászárót, hanem az, hogy olyan legyen a végeredmény, amivel a megrendelő maximálisan elégedett.