Az exkluzív családi házas piacon az egyedi nyílászárók hazai és nemzetközi trendjeinél is egyértelműen a környezettel való kapcsolat, és az azt biztosító transzparencia lettek a legmeghatározóbb tényezők. A KAV az Etna Kft. megbízásából egy olyan épület megvalósításában vesz részt, amelynek három homlokzata teljesen üvegezett. A különleges projektről és a szektor legfontosabb irányiról Ziszidisz Nikosszal, a megbízó cég ügyvezetőjével beszélgettünk.
Az exkluzív lakóépületi szektor hazánkban szinte üres, kivitelezőként nagyon kevesen mernek ebbe az irányba elindulni. A megrendelők ugyanis nemcsak a magas minőséget, hanem az extra figyelmet is elvárják az együttműködés során. A mi munkánk is egyfajta üzemszerű működésre épül, komoly helyszíni és irodai mérnöki munkával, ezeket az ügyfeleket azonban beengedjük a kulisszák mögé, legtöbben látni akarják azt, hogyan készül a házuk. Van olyan eset, amikor a tulajdonos akár naponta többször kilátogat az építési helyszínre, ehhez a szemléletmódhoz, elváráshoz azonban sok cég nem tud alkalmazkodni, ráadásul itt az építési, előkészítési folyamat során rengeteg probléma is előkerülhet. Nem lehet kiforratlan anyagokat alkalmazni, alapvető elvárás minden területen az innovatív technológia, a tűélesen pontos munka, és az olyan magas minőségi osztály, amit sokaknak nehéz megugrani. Előfordulhat, hogy megérkezik egy csaptelep rendszer Olaszországból, ami olyan összetett, hogy akár napokig tart összeszerelni. Tehát sokszor abba kell hosszú órákat befektetni, hogy megértsük, miként kell beépíteni egy új anyagot, ehhez termékismertetőket kell olvasni, kereskedőkkel, vagy éppen a gyártóval kell konzultálni – így mi is folyamatosan tanulunk és fejlődünk. Ezek az improduktív órák is a munka elengedhetetlen részei. És tényleg az elejétől a végéig teljes irányítási kapacitással jelen vagyunk a munka során, hiszen már a projekt kezdetén is döntéseket kell hozni, kérdés esetén gyorsan kell válaszokat adni ahhoz, hogy lendületes legyen az építkezés, a végén pedig védeni kell az elkészült burkolatok és a beépült szerkezetek felületét a többi befejező munkától. Egy ilyen ház építése folyamatos koncentrációt igényel, a megrendelő pedig nap mint nap bejár a kulisszák mögé, így olyan környezetben dolgozunk, hogy az neki is élmény legyen. Az egész építkezést egyfajta élmény-csomagként adjuk át az ügyfélnek, hogy ne csak az épület legyen kiváló, hanem a megrendelőnk hangulata is.
A világon egyetlen egy dolog sem automatikus, csak a változás. Ez számomra azt is jelenti, ha valamibe nem teszed bele az energiát, egyszerűen nem az fog létrejönni, amit szeretnél. A munkánál is így van ez, muszáj beletenni ezt a pluszt. A szakembert is folyamatosan képezni kell, miközben Magyarországon nagyon sok cég még mindig nulla képzéssel foglalkoztatja az embereit. Én inkább jó szemléletű pályakezdőkkel dolgozok, mintsem egy sokat látott, viszont helytelenül berögzült kész szakemberrel. Olyan embert keresek, aki fejlődni szeretne, akinek a szakmája a hivatása, tőlem pedig lehetőséget és táptalajt kap az építészet és kivitelezés részletekbe menő elsajátítására. Eközben persze kollégáim is, én is védőhálót biztosítunk a több, mint 30 éves szakmai múltunkkal. Egyikünk sincs „kész”, munkatársaim és én is egy folyamatos, intenzív tanulási folyamatban vagyunk.
Kétféle megrendelői szemléletet tapasztalok most. A városit és a nem városit. A városi ember szereti a látványt, a fényt, a belvárosi látképet vagy a panorámát, ezért neki nagy üvegfelület kell. A nem városi pedig szereti azt a vidéket, ahová költözik, bentről is érezni akarja az őt körülvevő természetet, így neki is nagy üvegmezők kellenek. Egy erdő mellett a Vértesben, vagy a Pilis dimbes-dombos vonulatain gyönyörű az év minden napja. Egy a természetben jól elhelyezett épületből végig nézni egy nyári vihart az ablak mögül elképesztően megnyugtató. A nyílászárók, tehát nagyon fontosak. A trend egyértelműen a transzparencia felé megy, ami maximálisan biztosítja a körülvevő közeggel való kapcsolatot, legyen szó a nyüzsgő városról, a forgalom látványáról vagy a zöld természetről. Ezért általában a hatalmas méretű, megszakítás nélküli, vékony keretszerkezetű üvegfelületek lesznek a befutók. A nagy felület miatt azonban meg kell oldani, hogy ne legyen nagy az energiaveszteség, szabályozható legyen a beáramló fény mennyisége. Bár végre elterjedt a háromrétegű üvegezés, ezzel együtt fontosak lettek az árnyékolók, és azok elhelyezésének kérdése. Meg kell tudni oldani számos egyedi igényt is. A leggyakoribb, hogy miként lehet a belső teret egyesíteni a terasszal, amikor arra van igény. A nyílászárók kérdése így már a tervezési időszakban kulcsfontosságú. A hatalmas méretigények miatt egyértelműen az alumínium nyílászáró a legjobb választás. Sem a műanyag, sem a fa szerkezetek nem tudnak az elvárt karcsú keresztmetszetekben ilyen nagy távolságokat áthidalni. Ezért a mai igen közkedvelt, minimál stílusú exkluzív családi házakra tervezett egyedi nyílászárók esetén az alumínium ablakok és a keretnélküli tolóajtók a legnépszerűbbek.
Most mindenhol ez az irány. Letisztult, egyszerű tömegű épületek, nagy üvegfelületek. Sokszor el is gondolkozom, honnan van ilyen sok homok, ami az ablakokhoz kell. Szerencsére egyre több az újrahasznosítás és a bevált termékek javítását szolgáló innovatív megoldások, így alapanyaggal nincs gond.
Igen, egy impozáns bumeráng formájú épületről van szó, melynek a panoráma felé eső, belső része teljes szintmagasságban üveg, csupán a hátsó homlokzatán van hagyományos ablakokkal lyukasztott falfelület. A cél az volt a tervezés során, hogy minél nagyobb felület kapcsolódjon a környezettel, maximális legyen a bevonzott panoráma. Szinte határt sem érzel az épület és a város között. Nyilván valaminek azért meg kell tartania a födémeket, ezt vasbeton pillérvázzal oldottuk meg. De irtózatosan nagy fesztávon, csupán 8-9 méterenként van egy-egy pillér. Ettől nagyon könnyűvé, légiessé válik az egész szerkezet. Ez már eltávolodik attól az iránytól, amikor régebben még a tévé köré tervezték a nappalit. Kicsit közintézményesebb a szó jó értelmében, hiszen a kompromisszumok nélkül, gáláns terek jöttek létre és végül a térnek és nem a funkciónak lett alávetve a dizájn, ami így egyértelműen reprezentatív irányba mutat.
A szépség persze szubjektív, de mégis van, amire mindenki felkapja a szemét. Ez egy ilyen épület lesz. Kevés olyan részlet van benne, ami hétköznapi lenne. Nagyon újszerű minden megoldás, a kiváló anyaghasználat lenyűgöző térélménnyel párosul. Emellett azok a kényelmi funkciók, amik itt megvalósulnak szinte simogatják az ember lelkét. Bejössz az autóval egy nagy belmagasságú garázsba, a garázsra rálóg a medence, aminek az aljába épített lenyűgöző üvegablakon süt be a nap, így a megtört fény a garázs padlójára vetül ki. Közben láthatod, hogy a feleséged éppen úszik a gyerekekkel a medencében. A kényelmes puffok egyikén leveted a cipődet, majd lifttel jutsz fel a magas lakótérbe. Amikor felérsz, a filigrán keret nélküli tolóajtókon keresztül eléd tárul a város panorámája. Nem mindennapi élmény ez eddig sem, emellett a ház számtalan intelligens megoldásával is a kényelmet szolgálja. Egy jól tervezett okosotthonban nem kell kapcsolgatni vagy telefonnal állítgatni dolgokat, hanem a rendszer az ismétlődő folyamatokat megtanulja és egyszerűen kiszolgálja az embert, akárcsak egy jó komornyik. A hűtés, a fűtés, az árnyékolás, a homlokzati nyílászárók jó része és a világítás automatikusan (is) működnek, reagálva a házban élők aktuális cselekvéseire, szokásira és a környezeti hatásokra. Megtanulja az emberek rutin útvonalait. Ha például éjjel kimegy inni valaki, akkor a visszaalvást támogatva csak 20 százalékon úszik be a led fény az ember lábánál, ugyanakkor magától megérkezik a lift, ha a megfelelő ráutaló mozgást érzékeli. Ha kell, jelenlétet szimulál a rendszer. Ha a lakó mozizni akar, csak benyomja a mozi gombot, és magától működik minden, redőny le, projektor be, elindul a filmválaszték. Ezzel az intelligenciával rengeteg időt lehet spórolni. Olyan épület lesz, amit az újságokban látsz, amin az embernek a szeme megakad. Úgy gondolom, az ennél az ingatlannál említett intelligens megoldások, a transzparencia, az egyedi megoldások és a magas minőség a legmeghatározóbb kulcsszavak jelenleg az exkluzív családi házas szegmensben. Ezek mentén dolgozunk, és folyamatos tanulással és innovációval építjük a jövő lehetőségeit. Szerző: Magócsi Anikó