Optivison© fejlesztésünk Magyarországon egyedülállónak számít. A kis- és középvállalkozások körében ugyanis rajtunk kívül senki sem fejlesztett családi házra üvegoptikás alumínium nyílászárót. A rendszerünkkel ügyfeleink igényeire szerettünk volna reflektálni: a keret egy síkban helyezkedik el az üveggel, amit a bukó-nyíló funkciójú ablak- és erkélyajtó szerkezet újra gondolásával értünk el. Az így létrejött megoldás lehetővé teszi az üvegszárny hatást, így az Optivison© rendszerek a modern családi házak trendkövető nyílászárói lehetnek.
„Mérnökcsapatunk egy már meglévő rendszert alakított át az Alukönigstahl szakembereinek támogatásával úgy, hogy az családi házas és a lakossági célokat szolgáljon. A fejlesztésünket az indította el, hogy a minimál koncepciós családi házak nyílászárós tervezése során szembesültünk az üvegoptikás rendszertermékek hiányával, melyeknél az üveg és a keretrendszer egy síkban lehetnek, így a keretnélküli tolóajtók mellé találunk kellett designban és megoldásaiban maximálisan illeszkedő szerkezeteket, amelyek szintmagas kivitelben is osztásmentesek maradnak. Német beszállítónk, a Schüco szakemberei egy keskeny keretrendszeres, hagyományos blokktokos (rejtett szárnyas rendszert) társítanak a keret nélküli tolóajtók mellé, de ezek sajnos alacsony magassági korláttal bírnak. Belga partnerünknek, a Reynaers-nak is kiváló standard rejtett szárnyas rendszerei vannak, de magassági korlátok és üvegsík tulajdonságaiban ugyanúgy nem passzolnak ehhez a termékstruktúrához. Ezért elkezdtünk saját fejlesztésen dolgozni. Mindenképpen olyan üvegoptikás rendszert kívántunk létrehozni, amelynek tokja teljes mértékben eltakarható, így külső megjelenésében csak egy üvegsíkot érzékelünk” – emeli ki Lovász Károly, a cégünk ügyvezetője.
A KAV mérnökcsapata végült a Schüco AWS 90-es rendszerét fejlesztette tovább, ugyanis a keret nélküli termékek közül ennek volt a legtöbb kiegészítője, többek között szellőztető rendszere, rejtett vasalati megoldásai, árnyékolástechnikai támogatása. Ez volt az első olyan ablak- és erkélyajtó fejlesztés, ami privát lakóépületi felhasználási területen gondolta tovább a Schüco egyik megoldását. A fejlesztést segítette és jelentősen gyorsította, hogy a rendszergazda magyarországi munkatársai mértékadó szakmai tudásukkal támogatták a KAV munkáját. Mivel minősített, versenytársak között is kimagaslóan jó hőtechnikájú rendszerről van szó, így egy kevés többletmunkával passzívház minősítésű épületekre is alkalmazható lesz a jövőben. „A fejlesztés során tehát egy meglévő, konfekcionált terméket fejlesztettük tovább. Kizárólag az ablak-szárnyhoz nyúlt hozzá fejlesztési csapat. Végsősoron olyan alumínium nyílászárót hoztunk létre, amelyben nincs üvegezőléc, így beépített állapotában design szempontjából is kiemelten magas minőségű, belül is minimál hatást mutató nyílászáró jött létre. Érdekesség, hogy a keretnélküli tolóajtó rendszerek fejlesztése hasonló módon indult el Európában. Voltak svájci, luxemburgi, német, olasz és portugál „KAV”-ok, amelyek úgy érezték, a már meglévő szerkezeteket tovább kellene gondolni. Létező termékstruktúrából alakítottak ki maguk számára új termékkört vagy egyes produktumokat, hogy ebből szolgálják ki ügyfélkörüket. A Schüco partnerek közül egyetlen olyan példát ismerek, amikor kifejezetten lakossági felhasználású, minimál homlokzat kiszolgálásához és újra gondoláshoz használták a terméküket, ez a versenytársunk mára az alumínium bejárati ajtók egyik specialistája lett Európában. A KAV méreteihez képest a fejlesztési tevékenység jelentős erőforrás lekötést produkál, de csak így vagyunk képesek olyan megoldásokat nyújtani, amit a többiek nem tudnak. Az Optivision© rendszernél ráadásul nem állunk le a fejlesztéssel, egyszerűsíteni szeretnénk például a speciális ragasztási és tömítési folyamatokat, az üveg-üveg sarok helyszíni applikációját és a többi nyílászáró szerkezettel való kapcsolódást. Ez csupán az első pici lépés volt, ennek a termékkörnek lesz még egy evolúciója, nem beszélve a folyamatban lévő szabadalmaink és megszerzett formatervi mintaoltalmunk lehetőségeiről” – teszi hozzá Lovász Károly.
A kortárs építészeti trendekre reflektáló Optivison© kívülről nézve teljesen sík, üveges felület, ugyanis a nyílászárók tokja és szárnyra ragasztott üvegpanelje azonos külső síkon helyezkedik el. A rendszer rejtett nyíló-bukó vasalati elemei segítségével osztóborda nélküli szintmagas kivitelben 3 méter magas erkélyajtót is lehet építeni. A rendszer akkreditált vizsgálati teszteredményei azt mutatják, hogy a fejlesztés a Schüco meghatározott minőségi és tartóssági paraméterein túl, maximálisan teljesíti a korszerű nyílászárókkal kapcsolatos követelményeket ilyen méret- és design dimenzióban is.