Erdei környezetben valósul meg az a villaépület, melynek köszönhetően a KAV munkatársai együtt dolgozhattak a TSPC cégcsoport munkatársaival. Az építésziroda egyedi munkamódszeréről és módszertanáról Tóth-Lovrity Andrea projektvezető építésszel beszélgettünk.
Komplex szemlélettel dolgozunk: tervezési folyamatainkban mindez együtt működik és ugyanúgy hangsúlyt kap. Kiemelten fontos számunkra, hogy a tervezett épület költségelhető, pontosan számítható legyen, hiszen ezáltal tervezhetővé válik a beruházás. Ehhez a szemponthoz kapcsolódik, hogy később az üzemeltetés során is legyen kéznél egy olyan épületmodell, amin visszakövethetők az eltakart szerkezetek mögötti részek. Az épület teljes életére tervezünk, ami nem áll meg a tervezőasztalnál, sőt még a kivitelezésnél sem, ugyanúgy fontos számunkra, hogy minél könnyebben üzemeltethető is legyen.
Komplex szervezéssel és gondos tervezéssel. Minden az igények pontos felmérésével kezdődik, ami persze attól függ, hogy mit is tervezünk – családi házat vagy középületet.
Magánberuházásoknál a találkozók során konkretizáljuk az építtetővel, hogy mit szeretnének most és a jövőben. Milyen a személyiségük, mentalitásuk, a család többi tagja milyen beállítottságú, vannak-e az átlagostól eltérő szokásaik. Amennyire csak lehet megismerjük őket, ezáltal tudunk nekik olyan otthont tervezni, amiben jól érzik magukat, ami a részükké válik. Ehhez hasonló a középület-tervezés, de ott már a beruházói oldal felkészült, és pontosan tudja, hogy milyen igényei vannak, mit mire szeretne használni, kevesebb az újragondolás. Ezek lefektetése után a különböző szakági tervezőkkel közösen arra törekszünk, hogy egyedi, élhető tereket biztosító, korszerű, jövőbe tekintő épületet alkossunk.
Szerintem nagyon hasznos és egyedi. Segítjük a kivitelezőnek megérteni a tervezett épület miértjét, tervezői művezetést vállalunk, lebonyolítással is foglalkozunk. Így próbáljuk elősegíteni, hogy az az épület valósuljon meg, amiért oly sokan annyi időn keresztül dolgoztak. A kivitelezéseken szerzett tapasztalataink már egyből be is épülnek a következő tervezési feladatba, így folyamatosan fejlődünk. Fontos számunkra, hogy az általunk tervezett épületek költség oldalról is reálisak legyenek. Ebben nagy segítség a BIM: megmodellezünk olyan szerkezeteket is, amik nem feltétlenül látszók, így ezek után precízebb költségbecslés adható.
Amennyire az időnk és a kapacitásunk engedi, részesei maradunk a folyamatnak, van, hogy a lebonyolítást is vállaljuk: a szakemberek felkutatását, kivitelezők pályáztatását, velük való kooperációt egészen addig, amíg át nem adják a kulcsot a megrendelőnek.
Ez a budai villaépület egy három éven át tartó tervezési folyamat részeként megvalósuló projektünk. Nyeles telken, utcától védetten, erdős hegyoldalban, szép tájban helyezkedik el a különleges villa. A tervezés során arra is törekedtünk, hogy a tölgy- és gesztenyefákat megóvva tervezzük és helyezzük el az épületet. Komoly kihívás volt összehangolni a megrendelő klasszikus megjelenésű épületigényét a mai kor modernebb szájízével, építész-tervezői szempontokkal, műszaki háttérrel. Attól vált egyedivé, hogy meg kellett találnunk azokat a megoldásokat, ahogy a mai kor technikai vívmányait a klasszikussal ötvözni tudjuk. Műszakilag mindent tudjon az épület, de ne keltsen high-tech látszatot.
Rengeteg tervezéssel, a végletekig minden részletet kitalálva. Már a tervezés alatt végig konzultáltunk mindent a szakemberekkel – a nyílászáróktól kezdve az árnyékolástechnikán, fűtésen, gépészeten, elektromos vezérléseken keresztül mindent.
Szerintem a pontos igényfelmérés után egy értékrendszer felállítása szükséges, hogy előre láthatók legyenek azok az elvárások, amik miatt kompromisszumokra lesz szükség. Meg kell találni azt a közös metszetet, ami a tervezőknek és a megrendelőnek még együtt elfogadható. Technikai tudásban éppúgy, mint esztétikumban.
Alumínium szerkezetű nyílászárókat terveztünk, mert időtálló, minőségi szerkezeteket szerettünk volna. Az árnyékolástechnika és az okos ház vezérlés is fontos szempont volt. Ezek kombinálásával szerintünk sikerül úgy személyre szabni az épületet, hogy a lakói is élvezni fogják. Egy-két nagyobb függönyfalfelületet és többosztatú, klasszikus jellegre emlékeztető nyílászárókat terveztünk, amik a felkerülő világos kőhomlokzattal letisztult formát kölcsönöznek a villának.
A generálkivitelező ajánlotta a KAV-ot, mert rendszeresen együtt dolgoznak, és nagyon megbízható, precíz cégnek tartja őket. Nagyon jó benyomást tettek ránk, nagyon örültek a terveinknek, de ők is szerették volna megnézni, hogy van-e olyan javaslatuk, amivel még jobb eredményt érhetünk el esztétikailag, vagy műszakilag. Naprakészek és a jövő megoldásait osztották meg velünk.
Nagyon izgalmas és tanulságos volt az együttműködés. A közös munka megmutatta, hogy minél hamarabb érdemes bevonni a kivitelezői oldalt a tervezés folyamán a konzultációkba. Sokkal nagyobb, specifikusabb tudással rendelkeznek az adott területre vonatkozóan, hiszen mi építészek nagyon sokféle irányba kell, hogy figyeljünk.
Szerintem nagyon fontos elemei az épületnek. Hosszútávon, több tízéves távlatban is műszakilag kifogástalannak kell lenniük. Természetesen a megfelelő karbantartásra is időt kell szánni, az alumínium nyílászárók ezen a téren jobbak, mint a műanyag vagy a fa. Fontos szempont az is, hogy minél rejtettebbek legyenek azok a komfortnövelő extrák, amikkel már fel lehet vértezni a nyílászárókat, ilyen például a vasalatba rejtett motor, a nyitásérzékelő, de fontos a biztonsági vasalat és üvegezés is.
Mindkettőnél nagyon fontos a műszaki háttér, de emellett az esztétikai megjelenés talán még hangsúlyosabb a családi házaknál. Itt az egyedi igények feltérképezése kifejezetten fontos, előkerülhetnek olyan szempontok, amikre a tervezés elején nem is gondoltunk. Az emocionális döntések gyakoribbak, a nagyobb beruházásoknál az üzemeltetési szempontok és a bekerülési költség általában sokkal kötöttebb.
Megnyugtató volt egy olyan csapattal dolgozni, akinél a szakmai tapasztalatból kifolyólag éreztem, hogy pontosan tudják, mi miért lesz a jó megoldás. Együtt megtaláltuk a minden szempontból tökéletes, nem is annyira kompromisszumos megoldást.
A TSPC ma a legnagyobb magyar generáltervező cég: szaktudásunk összeadódik és közös értékhalmazt képez, amit utána akár egy családi ház, akár egy nagyobb beruházás eredményeibe fordíthatunk. Piacvezetők vagyunk BIM-technológiában és ez mára stabil szakmai hátteret ad minden projektünkhöz. Csapatszervezésben egyedi rendszert alakítottunk ki, és a hatékonyságnövelés a projektek és a csapatmunka szintjén is hangsúlyos célkitűzésünk.