Alumínium nyílászáró elemekkel a legkönnyebb egyedi homlokzati igényeket kiszolgálni. Köztudott, hogy a könnyűfém alapanyag statikai tudása, kompozitokkal való együttműködése, az akár végletes üvegméretek befogadása, a rendszeranyagok PVC- és fa nyílászárókat megszégyenítő variábilis lehetőségei, homlokzatburkolatokkal megvalósítható rendszerintegritása teszi a piacon egyedülállóvá ezt a termékspektrumot. Persze gyártója válogatja, mert bár sokan alkalmazzák az egyedi nyílászáró kifejezést, a valóságban versenytársaink csupán pár százaléka tervez és gyárt valóban egyedi, a rendszeranyagok felhasználásán némileg is túlmutató megoldásokat. A szintmagas, egymással filigrán megjelenéssel kombinálható elemstruktúra épületszerkezeti applikációja viszont elvisel ötletes, használati értéket jelentősen növelő rendszermegoldásokat is.
Sok éve már annak, amikor a müncheni BAU kiállításon a Schüco standon vendéglátó Alukönigstahl-os kolléga odavezetett egy fekete alumínium erkélyajtó oldalán teljes magasságban végigfutó, keskeny tokszélesítő elemhez, majd az arra szerelt fekete kilinccsel felnyitotta azt. A döbbenetünk inkább abból eredt, hogy a vékony, tokba simuló filigrán szárny kinyitása egy geometriai bravúr, mert a 90 fokos nyitási szögre ilyen keskeny – alig 200 mm széles és 90mm mély – elemnél még nem volt példa. Azóta a szellőző szárny befutotta a neki szánt világhírt, szinte minden nagyobb rendszergazda elkészítette a maga manuális szellőztető modelljét, két nagy beszállítónk a Reynaers és Schüco külön pályán, saját piaci modelljei szerint alakította ezek kézi és motorral működtethető evolúcióját.
A hagyományos nyitható szárny egy tömör, külső és belső síkjaiban a környezettel megegyező alumínium „függőleges csík ablakocska”, melynek szárnyeleme méretben és profilrendszerében limitált, pusztán magasságában lehet egyedi szabással igazítani. Tokkerete keskeny, integrálhatósága nagyon limitált a standard rendszertípusukhoz. Építészek sokszor alkalmazzák olyan helyzetben, amikor egy hagyományos fix mellé, kültér felől, a homlokzatburkolattal eltakarva alakít ki olyan manuális szellőztető ablakot, amely így kívülről rejtve marad. A Schüco már ellenhang generáló akusztikus, valamint szennyezett környezetben kiválóan helytálló filteres légcserélő tudással is felvértezte ezt a tokkiegészítő lehetőséget, bár ezek nyitása már nem a közvetlen környezeti kapcsolatról szól. Korunk jellemző megrendelői igénye, a gépi szellőztetés, már megkésettnek tekinti a természetes szellőztetést, ugyanakkor sok ügyfelünk nem szeretné elveszíteni a nyitott ablaknál történő biztonságos alvás (hiszen egy gyerek sem fér át a nyíláson) érzését.
A KAV egyik aktuális projektjénél merült fel a szellőztető szárny alkalmazása hagyományos, nyíló ablakok és erkélyajtók kiváltására. Ennek szükségességét két dolog inspirálta: a nagy nyitható felületek drágábbak, mint annak fix változatai, valamint nem szeretné megbontani a nagy táblás üvegsorolások homlokzati dinamikáját. Cégünk megtervezte, legyártotta és telepítette a hagyományos Reynaers Masterline 8 tokprofilba fejlesztett szellőző szárnyak integrálását a Reynaers Hifinity keret nélküli, valamint a Reynaers MasterPatio új emelő-toló rendszereibe. Megvalósított egyedi nyílászáró megoldásunk nagy előnye a homlokzati osztatlanság megtartása (hiszen észrevétlenül a falcsatlakozás mellé telepítettük ezeket), a minimál belsőépítészeti igények maradéktalan támogatása, a huzattal nem járó keresztbe szellőztetés lehetőségéről már ne is beszéljünk. A bekerülési költségek a szellőztető szárnyak alkalmazásával nem csökkentek ugyan, de ne felejtsük el, hogy ilyen helyzetben már nincs szellőztetési igény az extra nagy felületű keret nélküli tolóajtókon, és elhagyhatók ennek a további költségei. Ilyen mérettartományban már tolókeretes vagy pliszé rovarhálókkal sem operálhatunk, így felsőtokos (függőleges gyors-motorral mozgatott) speciális rovarvédelemre szorulnak.
Az árak alkotóelemeiről már korábbi sorozatunkban egy tematika mentén beszámoltunk. Ugyanakkor e tárgykörben még vannak lehetőségek, jelesül a homlokzati megjelenés és használat áttervezésére gondolok. Nem szentírás, ami le van rajzolva, amíg nem épül valami, át lehet tervezni. Gondolkozzunk még időben a családi házunk használatán, gondolatkísérletben elemezzük a hétköznapi és a hétvégi teraszhasználatot, a nyílászárókkal kezelendő szellőztetési igényt (ha van egyáltalán ilyen és nem gépi szellőzés valósul meg). Ezek a tényezők befolyásolják az alkalmazandó nyílászárók típuskiválasztását, az elrendezési és csomóponti igényeket, a nap- és rovarvédelmet, tehát a bekerülési költségekben is jelentős szerepet vállalnak.