A svábhegyi Református Óvoda alumínium nyílászáró gyártási és telepítési munkáiban az egyik legnagyobb kihívást a tervezés jelentette, hiszen több mint 700 egyedi térszöget kellett kiszámolni a nemcsak alapjaiban szegmensíves, hanem elemei alsó és felső éleiben is tört, alumínium függönyfal megvalósításához. A folyamatról Erdélyi Zoltánnal, a KAV senior mérnökével beszélgettünk.
Milyen tervezési kihívások elé állított benneteket ez, a Felhő utcában található új óvoda?
A belső udvari függönyfal alaprajzilag szegmensíves, tehát minden vízszintes profiltalálkozásnál van egy szögtörés. Az üvegfal nagy részét függőlegesen ketté bontja egy, a homlokzaton felfutó füves rámpa, amely emelkedik és elfordul térben. A rámpa alatti alsó függönyfal szakasz felső vonala és a rámpáról indított üvegfelületek alsó és felső vonala is szegmensíves, ami miatt a bordavégeket térszögben kellett megmunkálnunk. Ez izgalmas kihívások elé állította a mérnökeinket és a gyártóüzemünket egyaránt. A függönyfal elkészült vasbeton keretbe történő illesztése bonyolult és időigényes tervezést igényelt. A cél az volt, hogy a megvalósult állapot minél jobban visszaadja az építész tervező elképzelését térben és síkokban.
Hogyan tudtátok ezt megoldani?
A vasbeton szerkezetet geodétával felmérettük, hogy lássuk, hogyan helyezkedik el térben ez a szerkezet. Az alumínium üvegfal kiterített nézetét megadta az építész, tehát azt tudtuk kontrollálni, hogy a tervezett függönyfal szerkezetét hol és miben kell módosítanunk. Ráillesztettem a felméréssel megalkotott 3D képponthálót az építész tervekre, így pontonként tudtam ellenőrizni, hogy a vasbeton szerkezet magassági és alaprajzi elhelyezkedése mennyire esik egybe a tervezettel. Viszonylag szerencsések voltunk, a szerkezetépítő jó munkát végzett. A vasbeton szerkezet csak minimális eltérést mutatott a tervezetthez képest, úgyhogy viszonylag kevés helyen kellett módosítani.
Milyen termékeket, rendszerelemeket használtatok?
Az alumínium rendszerelemek elég kötöttek voltak, a tervező az épület homlokzati nyílászáróit Wicona profilrendszerből tervezte. Ezt a gyártmánytervezés folyamán a tűzgátlási és füstelvezetési előírások miatt módosítanunk kellett, a nyílászárók jelentős részét át kellett terveznünk Schüco rendszerre, mert hazánkban nem minden tanúsított terméket szabad forgalomba hozni.
Kellett a rendszereken alakítani, vagy meg lehetett oldani standard megoldásokkal?
Általános megoldásokkal vajon a KAV nyerte volna el a feladatot? De komolyra fordítva a szót, standard megoldásokkal nem lehetett az egészet kivitelezni, hiszen minden irányból térszögeket kellett vágni a belső íven a függönyfalak osztóbordáinál, ezért a bordák rögzítését a szokványostól eltérő módon kellett megoldanunk. Ezek a megoldások nemcsak a gyártást állították kihívások elé, hanem a beépítőket is. Elvileg ezek az alumínium függönyfal rendszerek alkalmasak az ilyen térszögekkel való csatlakozásokra. Az viszont ritkán szokott előfordulni, ami ebben az esetben is volt, hogy mindkét irányban, vertikálisan és horizontálisan is szögtörés van. A szerkezetek gyártása és helyszíni összeállítása nagy pontosságot és odafigyelést igényelt, hiszen a tervezett ívek nem szabályos körívek voltak, így gyakorlatilag függönyfal elemeinek csatlakozási szöge minden elemnél más és más volt. Azért, hogy az előre berendelt trapéz alakú üvegek helye megfelelő méretű legyen, a trapézok átlóját a bordaváz összeállításánál folyamatosan kontrollálni kellett.
Milyen méretben valósítottátok meg itt ezeket a különleges alumínium függönyfal megoldásokat?
Ez egy két szintmagas óvodaépület. Van, ahol az üvegnek mind a két szintet át kellett hidalnia osztás nélkül, tehát az üveg magassága a függönyfal egyes részein megközelítette a 6 métert. Az extrém méretek miatt az üvegpaneleket külföldi gyártótól kellett megrendelnünk. Egy másfél méterszer öt-hat méteres alakos üveget beemelni bonyolult feladat, az ehhez szükséges organizációt is külön meg kellett tervezni, hogy a szükséges szállító és beemelő gépek rendelkezésre álljanak. Az épület nem volt gépekkel teljesen körbejárható, egyes üvegeket át kellett emelnünk az épületen.
Alkalmaztatok speciális termékeket?
Tanúsított termékeket, tűzgátló valamint természetes hő- és füstelvezető alumínium elemeket is gyártanunk kellett. Az óvoda épülete tagolt, több épületrészből áll, amiket egy közlekedő folyosó köt össze, alaprajzilag íves vonalban. Ennek a közlekedőnek a homlokzati határolása készült függönyfal elemekkel a belső udvar felől és a már említett íves, szegmenses függönyfallal a külső oldalon az épületrészek közötti egyenes függönyfalelemekkel. Mivel az egyes épületrészek között nem volt meg az előírások szerinti védőtávolság, három helyen a függönyfalakat speciális tűzgátló Schüco alumínium profilrendszerből kellett kiviteleznünk, természetesen ehhez alkalmazandó minősített tűzgátló üvegezéssel.
Nagyrészt családi házas szektorban dolgoztok, mennyiben volt más ez a munka?
Más szervezést igényel egy privát lakóépületi projekt és egy ilyen jellegű nagyobb épület, nem feltétlenül a bekerülési költségek miatt. Szigorúbbak az időkeretek, több a társvállalkozói összetorlódás. Más szempontokat kell figyelembe venni egy nagy létszámú közintézménynél, hiszen a legfontosabb a gyermekek biztonsága. Az ilyen feladathoz hozzá tartoznak a hő- és füstelvezetések, a menekülési útvonalak biztosítása. A tűzgátló nyílászárók alkalmazása mellett minősített speciális motorizációk és vasalatok is szükségesek, ezek nagyon alapos tervezést és egyeztetést igényelnek.