Az egyedi nyílászárók és üvegfalak egyre hangsúlyosabb szerepet töltenek be a modern családi házakban, így mind tervezők, mind a nyílászárós szakemberek oldaláról másfajta megközelítést igényel a közös munka, mint néhány évvel ezelőtt. Finta Csaba belsőépítész, az MYD-II Interior Design Stúdió art directora szerint fontos, hogy ezt a szempontot már a tervezés során figyelembe vegyék az építészek és a belsőépítészek.
Egyre többször feszegeti az építészet azokat a határokat, hogy a kint és a bent miként kapcsolódhat. Ennél a háznál e gondolat köré épült a koncepció. A csapatom adta az építészetet és a belsőépítészetet is, ez kulcsfontosságú elem, hiszen mindent egy asztalnál meg tudtunk beszélni.
Kivételes helyen helyezkedik el a ház, az utca legmagasabb pontján, mögötte egy erdő található vaddisznóval, őzikével, előtte, „a lábánál” Budapest. Ezért az aktív élettereket tettük előre, hogy folyamatosan átélhető legyen a főváros látványa, míg az intim terek hátrafelé néznek. Ez a koncepció alapvetően az egész ház tagolását kettéválasztja. Elöl gyakorlatilag végtelen panoráma tárul elénk, hátul pedig a meredeken emelkedő részbe egy kő támfal lett berakva. Ez a gondolkodás határozta meg a belsőépítészeti programot is, hiszen húztunk egy vonalat, ahol meg is törik a tető. Majd megfogalmazódott az ötlet, hogy olyan nyílászáró kellene, ami ott sincs. Szó szerint ez volt az igény.
Miként tudod úgy megoldani a nyílászárót, hogy szinte észrevétlen maradjon? Az időjárásnak köszönhetően Magyarországon például ősz végéig lehetnek olyan napok, amikor nyitva van az erkélyajtó. Azt akartuk, hogy ilyenkor ne látszódjon, még a sarokban sem. Ez tényleg egy lehetetlen küldetés. Tűnjön el a nyílászáró, de amikor tél, hó és eső van az üvegfal adjon nekünk védelmet. Közben az oszlopok és a keresztmetszetek ne bombázzák szét a kilátást. A megrendelővel mindenhol voltunk, ahol ilyen léptékű nyílászárókat gyártanak, majd egyszer kikötöttünk a KAV-nál, és ott is ragadtunk. Azt gondolom, ezeket a hatalmas alumínium tolóajtókat, ekkora terheléssel, súllyal még ennek a csapatnak is kihívás volt elkészíteni.
A modern házakban egyre nagyobb a fókusz az egyedi nyílászárókon. A KAV-nál megvannak azok a keretszerkezetek, amelyek süllyesztettek, és tudják azt a lehetetlen küldetést, hogy a lehető legkevésbé látszódjanak. Vékony keresztmetszetű, szinte teljesen rejtett, alig látható szerkezetek ezek, extrém megoldások, melyek alkalmasak arra, hogy a kintet és a bentet a lehető legjobban összekössék.
A csapat az elejétől a végéig helyt állt, műszakilag is támogatták a munkát. Itthon nagyon kevés olyan cég van a piacon, aki ezt meg tudja tenni. Külföldön sokkal nagyobb kultúrája van egyébként a nyílászáróknak, a beépítésnek, olyan rendszerek is elérhetők, amik itthon még nem. Ebben a szegmensben is követők vagyunk. Az lenne a csoda, ha valami Magyarországon születne meg, lenne kitalálva
Fontos, hogy a megrendelő fejében kell a gondolkodást átállítani. Évekkel, évtizedekkel ezelőtt, amikor utoljára építkezett, akkor a nyílászárók nem voltak ennyire kiemelt tételek. Akkoriban néhány százezer forintért vett ablakot, ma azonban egy beruházásban komoly rész a nyílászáró. A megrendelők nagy része sajnos nincs tisztában ezzel az arányváltozással.
Bizonyos kategória felett egyértelmű irányként határozható meg néhány szempont: ne legyenek falak, minden legyen átlátható, minden legyen üveg. Ma ezt már szinte csak az alumínium nyílászárokkal lehet kivitelezni. Ezek sokszor designt meghatározó elemek is. Újabb kihívás a nyáron tapasztalható egyre magasabb hőmérséklet, ami miatt a csupa üveg terek iszonyúan fel tudnak melegedni. Így az árnyékolók is lényeges elemek lesznek. Ezért fontos a nyílászárók és az árnyékolástechnika integrációja, azok megoldásai.
Azt gondolom, nagyon drasztikusan változott az építészeten és a belsőépítészeten belül is az üveg aránya és a nyílászárók szerepe.
A mi nézőpontunk, hogy flexibilisen, a lehető legkisebb látható keresztmetszetekkel tudjunk eltüntetni komplett falakat, erre pedig csak az üveg és a nyílászáró alkalmas.
Ahogy vastagodik a keretrendszer, úgy csökken az élvezetei faktor, ebben sok projektnél kompromisszumot kell kötni. Az lenne jó, ha a keretrendszer még vékonyabb lenne, vagy nem is lenne semmi. Valamint a három rétegű üveggel van még egy érdekes játék, hiszen már az színez, ha kettőt egymás elé tolsz. Akkor már szemmel láthatóan érzékeled az üveget. Így az lehet még érdekes szempont, miként lehet a rétegek számát csökkenteni, hogyan lehet új megoldásokkal a súlyt, a rétegeket, a hőszigetelést megoldani.
Érdekes kérdés, hogy mi van a három rétegű üvegen túl, milyen megoldások? Egyáltalán van-e világ? Szerintem, kell, hogy legyen. És akkor már a keretrendszer, és annak mozgatása is egyszerűbb lenne.
Nekünk az a lényeg, hogy a lehető legkevésbé látszó módon, a lehető legkönnyebben a lehető legnagyobb felületeket tudjunk nyitni és zárni.
Mivel annyira gyorsan változnak a trendek és az elérhető rendszerek, az a legnagyobb segítség, ha műszaki segítséget adnak nekünk, legyen szó hőhídról, csukásról, zárásról, emelésről, vagy éppen a csomópontok kidolgozásiról. Folyamatos segítségre van szükségünk az első gondolattól a beépítésen át az átadásig.
A nyílászárósnak együtt kell gondolkodnia velünk abban, hogy melyik profilrendszert és annak melyik termékét érdemes használni, ár-érték arányban mit lehet csinálni. Műszaki segítséget, javaslatokat ad, hiszen ő tudja a vágyakat műszaki oldalra lefordítani.
Kitalálsz egy épületet, ám már s műszaki tartalom megalkotásakor be kell lépnie a nyílászárós szakembernek, hogy megmondja melyik a legjobb megoldás, mi alkalmazható. Iszonyú mennyiségű információ, innováció, lehetőség van a területen, amit egy tervezőnek egyre nehezebb követni. Míg 10-20 éve a teljes nyílászárós palettát át lehetett látni, addig mára ez teljesen megváltozott.
Hányfajta rendszer, megoldás létezik, mire kell figyelni, miként legyen beépítve, hogy a legjobb, mik a mérethatárok, mit bír el? Annyi kérdés felmerül, annyi aspektusa lett ennek a területnek, hogy a folyamatos közös munka és gondolkodás a legnagyobb segítség. Fontos, hogy a kreatív ötlet megszületése után minél gyorsabban kapcsolódjon be egy szakember, aki ért ehhez, tudja a műszaki tartalmakat és a specifikációkat. Hogy megvalósuljon egy ilyen léptékű ház, ahhoz egy ennyire jó megrendelő mellett az építészre és a megfelelő nyílászárós szakemberre is szükség van. Megrendelő, építész és a nyílászárós szakember mind a három kell