Az alumínium nyílászárók költségbecslése mindig is nagy problémát okozott az építészeknek és az építkezőknek az alumínium nyílászárók tervezése során. E piaci szegmens nem csak a megvalósítható és különleges alumínium nyílászáró termékek tárházában mutat különbséget a műanyag vagy fa nyílászárókhoz képest, hanem árazásában is. Mitől függ az alumínium nyílászáró ára? Erre próbálunk némi rálátást adni e sorozatunkban, kissé betekintve a kulisszák mögé.
Alumínium ablak esetében hasonlóan az attól drasztikusan olcsóbb PVC rendszerekhez – a végleges felületű szálanyagok szabásával (darabolásával) kezdődik az üzemi folyamat, ellentétben a fa vagy acél nyílászárókkal ahol a készre gyártott, még nyers felületű tok és szárnykeret komplett felületét kezeljük a kiválasztott technológiával. Az alumíniumnál tehát a nem felhasznált, leeső profildarabokat darabolási veszteségként kezeljük, gyakorlatilag kidobjuk, ennek mértéke és költsége a termékek szoftveres szabástervezésekor előre tervezhető és kalkulálható. Könnyen belátható, hogy ha egy adott munkában (amelyet egy azonos színnel és technológiával felületkezelnek külső és belső oldal felől egyaránt) az egyes szerkezetek mérete és/vagy darabszáma nagyon fontos ármódosító tényező, hiszen a veszteség mértéke ettől függ. Sokkal relevánsabb, mint a fa- vagy acél nyílászárók esetében, ahol a nyers alapanyag szabáskor leeső darabjai még felhasználhatók más megrendelésekhez is.
A műanyag esetében bár végleges felületű profilt darabolnak a gyártás megkezdésekor, itt sem dobják ki a leeső darabokat, mert hazánkban kb. 80%-ban fehér színű profil alaptestet rendelnek az építkezők, így majd más munkákhoz kicsi ablakot tudnak belőle hegeszteni.
Az ára miatt hazánkban oly sikeres klipszes vékony alumínium burkolatú fa/műanyag nyílászáró nem az alumínium nyílászárók csoportjába tartozik, így a szabási veszteségben nem releváns. Bár vicces vagy talán elszomorító, hogy a Google-be írva az ’alumínium nyílászáró’ szóösszetételre felhozott első 20 értékesítésre létrehozott honlap találatból csak 11 foglalkozik alumínium ablakkal, ebből csak 8 gyárt alumínium nyílászárót valóságban.
Azt hiszik az építkezők, hogy az Internetes keresésük során ilyen vagy olyan márkájú ablak rákeresésekor egy műszakilag definiált, „vegytiszta” termékre akadnak. Pedig nem is tévedhetnek nagyobbat, mert ez nem egy étterem franchise. A márka itt tulajdonképpen egy konfekcionálási (készre szerelési) folyamat egyik (és csak az egyik) anyagbeszállítója, ezen kívül oly sok beszállító és szolgáltatás határozza meg a minőséget. Nincs a világon két egyforma alumínium nyílászáró üzem, ahol azonos gépekkel, azonos felszereltségű munkatérben, azonos munkarendben azonos képzésű emberekkel, azonos segédanyagok felhasználásával, azonos raktárgazdálkodással, azonos üvegpanelokkal, azonos gyártás-előkészítéssel állítanának elő alumínium nyílászárót. De legyen erős kedves olvasó, ez minden nyílászáró alapanyag estében így van. Az EU-ban a gyártók – ide nem soroljuk pl. a tanúsított tűzgátló ajtókat – pusztán egy teljesítmény nyilatkozattal adnak biztosítékot, hogy az általuk előállított termék minősége megfelelő és a korábban – az egyik európai akkreditált laborban – bevizsgált (és ki tudja ki által gyártott) mintaablak tudásával megegyező terméket ad át Önnek.
Az alumínium nyílászáró rendszergazda pusztán az ablakgyártónak történő alapanyag eladásban és a célszoftver bérbeadásban érdekelt, az építkezővel nincs kapcsolatban. A hazánkban kapható, 20 darab feletti alumínium rendszerben nagy különbség mutatkozik az egy családba tartó alkatrészek egymáshoz kapcsolási elvében (ezt rendszerintelligenciának nevezzük), megoldási módszereiben, a termékskálában, a speciálisabb igények kielégíthetőségében, a kiszolgáló raktár helyszínében, a szállítási feltételekben és a nagyon fontos a supportban vagyis a műszaki támogatásban. Minden márka egy csomagban egy árszintet képvisel.
Nyilván minél magasabb a rendszerbeszállító műszaki színvonala, annál nagyobbak a költségei, annál drágább az alapanyag, tehát a végeredményben a termék is komolyabb lesz. Magasabb rendszerintelligencia már feltételez kompetens szakszemélyzetet is, akik támogatják a gyártót a felmerülő kérdések megoldásaiban. Mára általánossá vált, hogy az alumínium rendszeranyag kiszolgáló végzi vagy végezteti a porszórt felületkezelést, így ennek ára ezt a rendszeranyag beszerzési költséget terheli. Ennek ellenére az alumínium rendszeranyag a nyílászáró költségének pusztán 20-40%-át teszi ki.
Fém nyílászárók árában a rendszeranyag mellett még nagyon releváns költség a hőszigetelő üvegpanel, a gyártási (üzemi) és csomagolási költség, a kiszállítás és szükség szerinti bedaruzás, a telepítési (beépítési) költség, valamint – nagy üvegpanel méretek esetén – az üvegezőrobottal (pókdaruval) történő beemelés (szaknyelven üveg manipuláció). Ezeket a költségelemeket a következő részben taglaljuk.