Ahogy a világban is sok területen egyre inkább az egyedi és az önkifejezés a legerősebb hívószavak, úgy változnak az építészek és az építtetők igényei is. A nyílászáró gyártók többsége azonban nehezen lép ki a sztenderdek közül, pedig az építészetben ez a terület is számos újításra ad lehetőséget, ha az őszinteség jegyében újragondolják a szerkezeteket.
A nyílászárós piacon ma már jól látszik, hogy a nyílászáró technológia és az értékesítés igényei megváltoztak, és két ágra nyíltak szét. Egyik ág a sztenderdizálás, vagyis a konfekcionálás irányába mozdul el, ami a mennyiségi termelés fő kiszolgálója. A másik pedig az egyedi igények megvalósítása, amelynek célja, hogy unikális stílust és hangulatot kölcsönözzenek a megtervezett épületeknek. Az utóbbi irány erősödését jól mutatja, hogy ez a vonal már nemcsak a lakóépületi modellekben fordul elő, hanem kommunális épületeken is egyre gyakoribb. „Ma már Magyarországon is növekvő igény mutatkozik az egyedi rendszerkialakításokra, külföldön pedig még erősebben tapasztaljuk ezt a tendenciát.
Ezért is kezdtünk bele olyan termékcsalád fejlesztésekbe, melyek kifejezetten ezekre a kérdésekre keresnek választ hiánypótló megjelenéssel és egyedi mozgatási megoldásokkal” – emeli ki Lovász Károly, a KAV ügyvezetője.
Egyre jobban kirajzolódik tehát egy olyan irány az építészetben, melynek során az építészek egy szinte átlagosnak mondható épület esetében is több mögöttes tartalmat kívánnak leképezni. Így pedig a magasabb szabadsági fok, a művészet is belép a tervezési folyamatba. Ezen az úton jó megoldás lehet, ha az eddig főként funkcionálisan, szerkezeti elemként használt nyílászárók – alumínium ablakok, keretnélküli tolóajtók, alumínium bejárati ajtók stb. – is képesek üzenetet közvetíteni. „Ez a hozzáadott érték, a szerkezetet gazdagító művészeti elem nyílászárók esetében többféle lehet: természetes vagy mesterséges fényjáték, játék az alapanyagokkal és az anyagminőségekkel, illetve új, innovatív szerkezetekkel és megoldásokkal. Azt tapasztaljuk, hogy a megrendelők által megfogalmazott nagyobb szabadságot követelő igényeket a nagy nemzetközi rendszerbeszállítók csak nagyon nehezen tudják áthidalni az egységesített, ugyanakkor letisztított igénypontok miatt. Mi sokáig hibrid megoldásokat próbáltunk tervezni, most azonban a meglévő stuktúrák mellé vagy helyett olyan megoldási metódusokat dolgozunk ki, amelyek valós válaszokat adnak ezekre az igényekre. Ezért viszont sokszor túl kell lépnünk azokon a kereteken, amiket a nyílászárókhoz eddig társítottunk” – meséli Mravik Csaba a cég fejlesztési főmérnöke. Ezek a megoldások újfajta megközelítésben viszonyulnak az egyedi nyílászárók kérdésköréhez, ugyanis nem meglévő profilkultúrából alakítanak ki új profilokat, hanem fényjátékkal, új felületek és anyagok használatával, valamint sokkal szabadabb mozgatási mechanizmusokkal adnak szabadságot a homlokzatnak.
„Egy sztenderd termék egyedi struktúrában történő tervezése után, bár lehet, hogy nagyobb üvegméret mellett, de a megrendelő ugyanazokat a kötöttségeket éli át. Ugyanúgy csak egy irányban és bizonyos sorrendben tud mozgatni egy tolóajtót, ami csak átfedéssel képes egy másik szárnyhoz csatlakozni. Új szabadalmaink és mintaoltalmaink által olyan épületekhez tudunk üvegfelületeket tervezni és szállítani, melyek lehetővé teszik, hogy a homlokzat és annak alkotóelemei folyamatosan megújíthatók legyenek” – mondta Lovász Károly. Ezzel a cég új trendet is teremt, a fényáteresztő nyílászáró keretek és vázrendszerek világát. „Ez egy teljesen más gondolkodásra vall, hiszen eddig a fejlesztések során a keretek eltüntetésével történő transzparenciára, vagy a vékonyított keretekkel elért minimalizálásra törekedtek. Mi pedig az előzővel ellentétben őszintén szeretnénk a nyílászárókhoz nyúlni, vagyis megjelennek az alkotó szerkezetek, sokszor felfedve a működési mechanizmusokat. Láthatóvá tesszük például, hogy egy ajtó miként működik a valóságban, így a megjelenés az építészek és a megrendelők szemszögéből is őszintévé válik” – teszi hozzá Mravik Csaba. Ezek a fejlesztések az egyedi igényekre építve, a különleges megjelenést kereső ügyfelek részére is elérhetővé válnak. Hamarosan valóssággá válhat, hogy az ablakunk vagy az ajtónk az önkifejezésünk egyfajta eszköze lehet.