Bár korábban még jellemző volt Magyarországon, hogy árnyékolás nélkül tervezzenek lakóingatlanokat, ma már elkerülhetetlen, hogy ez is kiemelt elem legyen a tervezési folyamatban. A klímaváltozás miatt ugyanis az ingatlan optimális hőháztartásának biztosítása a téli és nyári időszakban egyaránt fontos. A KAV emiatt egyedi árnyékolók tervezésébe fogott. Természetesen egy újítás bevezetésekor alaposan körül kell járni a hazai piac jellemzőit. A legizgalmasabb jelenségekről Lovász Károllyal, a KAV ügyvezetőjével beszélgettünk.
Hogy látod az árnyékolók piacát hazánkban?
Az árnyékoló piac folyamatosan expandál és fejlődik, tehát míg korábban lehetett homlokzatot építeni árnyékoló nélkül, ma már nem nagyon adnak át valamire való ingatlant külső árnyékoló nélkül. Ahogy hallom, az alacsonyabb kategóriájú ingatlanoknál az árnyékoló beszerzése sokszor sajnos még mindig a tulajdonosra vár, ez a hazai lakásfejlesztők bevált trükkje. Ugyanakkor a prémium szegmensben voltak korábban olyan építészeti elgondolások, amikor vízszintesen kinyúló fix konzolos megoldással próbáltak árnyékot vetni az épületre. Ma már ezeknél is függőleges árnyékolt felületeket szeretnének, ugyanis ez egyrészt intimitást is biztosít, ugyanakkor az alacsony szögű téli napfény zárása is fontos szempont lett a szoláris nyereség szabályozására. Akkorák már az üvegfelületek, hogy leengedett árnyékolók szükségesek a külvilág és a fény kizárásához. Ma már alig kapunk árnyékolás nélküli épületre ajánlatkérést, ha ez megtörténne, mi akkor is javasoljuk az árnyékolást.
Az építtetőknek mely szakaszban érdemes az árnyékolókkal foglalkozni?
Fontos, hogy már a tervezési szakaszban foglalkozzanak a kérdéskörrel, később ugyanis fennáll a veszélye, hogy nem találnak olyan modellt, ami felületben, mozgatásban, látványban megfelelő lenne, nem beszélve ezek helyszükségletéről, rögzítéséről vagy áramellátásáról. Az éghajlatváltozás és az üvegek hőtechnikai tulajdonságai miatt is fontos, hogy bármilyen kategóriájú ingatlanról is van szó, tervezzünk az árnyékolással. A jelenlegi „hőtechnika-fétis” világnak az az óriási előnye, ami a hátránya is: nagyon-nagyon meg tudja fogni a benti hőmérsékletet. Így, ha tervezetlen benapozás van, hirtelen fölfut a hőmérséklet, ami miatt nemcsak nyáron, de télen is fontos, hogy szabályozni tudjuk a napenergia bejutását. Az energiaárak növekedése miatt ráadásul még inkább kiemelt kérdés lesz, hogy az elektromos klíma készülékek üzemidejének érdekében miként tudjuk a hőmérsékletet szabályozni. Egyre fontosabbá válnak az okos rendszerek, az árnyékoló digitális rendszerbe, épületfelügyeletbe történő integrációja.
Miért egyre népszerűbbek a lamellás árnyékoló szerkezetek?
A lamellás szerkezetekkel a fény bejutását úgy lehet szabályozni, hogy annak mértéke és mennyisége variálható, egyszóval vannak átmenetek. Nem csak a klasszikus zsaluziára kell gondolni, hanem a fixált, de forgatható tengelyű ellipszis metszetű nagy lamellás létrákra. De ezeknek már létezik egy újabb felhasználási területe is: az épület homlokzatának egyfajta díszítőelemei is lettek. Az egyedi árnyékolásban látunk olyan tervezői megoldásokat, amikor az árnyékoló, nemcsak a nyílászárók előtt van, hanem végig van futtatva a homlokzaton, egyfajta homlokzatburkolatot képez, amivel az egyedi formavilág fokozható, élettel teli lehet. Sőt, a lamellák elforgatásával a homlokzati kép is változtatható, aktívvá téve a felületeket. Korábban ezek inkább az irodaépületeken voltak jellemzőek, mára ez is átkerült a családi házas piacra is. Ezek a lamellák lehetnek üvegből, tömör vagy perforált alumíniumból, de akár alumínium habból is, így az alkalmazása, az anyagstruktúrája, a fény bejuttatása, vagy éppen annak az elzárása végtelen lehetőséggel bír. Ha ezzel komolyan foglalkozunk, sok épület hőháztartásán tudunk javítani. Egy olyan hatékony módszert látok a modern üvegdomináns lakóépületi homlokzatokra, ami biztosítani tudja az optimális hőháztartást a téli és nyári időszakban egyaránt, ez pedig a változtatható vagy vegyes homlokzat struktúra. Úgy szabályozzuk a napfényt, hogy ne csak az ablakot, hanem homlokzatot is árnyékoljunk. Ehhez próbálunk mi módszertant és lehetőséget biztosítani az építészek számára a lakóépületi szegmensben is az új fejlesztett termékeink által.