Az Üzleti Etikai Díj – megalapítása, 2000 óta – a magyar üzleti élet rangos elismerése. László Ervin professzor, a Budapest Klub elnöke és Demcsák Mária, a Piac & Profit üzleti magazin alapító-főszerkesztője hozták létre, hogy felhívják a figyelmet azon hazai vállalkozásokra, amelyek tevékenységükkel, magatartásukkal példát mutatnak a felelős, etikus gazdálkodásban, üzleti jelenlétben, s erősítik a bizalmat a társadalom és az üzleti szféra között.
Idén – a gazdasági szervezetek, kamarák jelölése révén, illetve egyénileg – 46 cég adott be értékelhető pályázatot. A tíz díjazott egyike: a KAV Hungária.
A zsűri, amely az alapítókból, valamint a korábbi években díjazott vállalatok vezetőiből áll, külön szempontrendszer alapján döntött, amelybe beletartozik az is: mennyire fontos az adott cégnek a tudatosság, a társadalmi elkötelezettség és a felelősség az élhető, fenntartható világ iránt.
Az Üzleti Etika Díjat november 16-án este a Piac & Profit által rendezett ünnepélyes díjátadó gálán vették át a nyertesek. Az esemény – mint eddig is – a Magyar Fenntarthatósági Csúcs konferenciát zárta.
A KAV Hungária vezetése köszöni a rangos elismerést, és gratulál a többi díjazottnak.
- Az Üzleti Etikai Díj nyertesei 2016-ban
- Kisvállalat: Agrova Kft.
- Kisvállalat: KAV Hungária Kft.
- Kisvállalat: Vitaking Kft.
- Középvállalat: Bhe Bonn Hungary Kft.
- Középvállalat: Biofilter Zrt.
- Nagyvállalat: ÉDV Zrt. (Észak-Dunántúli Vízmű)
- Nagyvállalat: Fővárosi Vízművek Zrt.
- Multinacionális vállalat: Mapei Kft.
- Multinacionális vállalat: Schrack Technik Kft.
- Multinacionális vállalat: Szatmár Optikai Kft.
Az Üzleti Etikai Díj szempontrendszere:
- A cég etikai magatartása alkalmazottaival szemben
- A cég tulajdonosainak etikai magatartása tulajdonosi jogosítványaik gyakorlása közben
- Az ügyfelekkel, üzleti partnerekkel szembeni etikus üzleti magatartás
- Társadalmi felelősségvállalás
- A környezettel szembeni felelős magatartás
Az etikus üzleti magatartás elengedhetetlenen feltételei a 21. században:
- A cég felelős gondolkodásmódról cselekedetein keresztül tesz tanúbizonyságot. Felelősséget vállal munkatársaiért, szűkebb és tágabb környezetének jólétéért, a társadalom fejlődéséért, a klímaváltozás negatív folyamatainak visszafordításáért, az esélyegyenlőség javulásáért.
- A cég tetteit nem elsősorban a mindenáron való haszonszerzés irányítja, hanem a másokról gondoskodás, más érdekeinek, jóllétének figyelembevétele is.
- A cég – a szűkebb-tágabb emberi, természeti, üzleti – környezet érdekeit szem előtt tartva képes átértékelni várható üzleti hasznát, illetve át tudja változtatni cselekedetinek célrendszerét magasabb rendű célok, a fenntartható fejlődés érdekében.