Az alumínium nyílászárók gyártását megelőzően a KAV munkatársai kiemelt figyelmet fordítanak a műszaki előkészítésre, szakági tervezésre. Azért, hogy a lehető legrészletesebb információ álljon rendelkezésre, nemcsak munkatársaink, hanem megrendelőink rendelkezésére műszerparkunkat az egyik legkorszerűbb 3D-szkennerrel bővítettük. Arról, hogy miként működik a műszer, és milyen információkkal segíti a különböző szakágak munkáját, Nagy Péterrel, a KAV egyik projektfelelős mérnökével beszélgettünk.
Az egyik legkorszerűbb 3D-lézerszkennerrel bővítette műszerparkját a KAV. Mit tud ez a berendezés?
Folyamatosan igyekszünk élen járni az újításokban. Eddigi munkáink során a nyílászárók beépítéséhez szükséges méreteket és elhelyezési síkokat lézerszintezővel, illetve hozzátartozó segédinzertekkel határoztuk meg. Ezeket a méréseket, habár pontosnak találtuk, nem éreztük korszerűnek. Családi házainkat – a legnagyobb, leginkább kommunális építésben jelenlévő cégekhez hasonlóan – szerettük volna pontfelhő alapon beszkennelni. A rendelkezésünkre álló Leica szkenner az épület különböző részegységeiben elhelyezve néhány millió mérési pontból elkészíti az épület 3D-s pontfelhő modelljét, amely felbontását tekintve olyan precíz, hogy néhány milliméter pontossággal megmutatja szinte a teljes épületet. Az alumínium nyílászárók beépítéséhez elengedhetetlen, hogy a végfelületeket meg tudjuk határozni, vagyis azt, hogy milyen lesz a valóságban a kialakítás. Nyílászárók beépítésekor célunk, hogy ne ütközzünk olyan problémákba, hogy kisebb lett, vagy nem úgy alakították ki a falnyílásokat, nem olyan a falsík, ahogyan az a terven szerepelt. A szkennerrel végzett mérési adatok birtokában azonban van egy valós, változás esetén frissíthető modellünk a teljes épületről. Nem titkolt tervünk, hogy a jövőben BIM-alapú tervezésbe is beépíthetők lennének ezek a modellek, amelyeket Leica szkennerünkkel készítünk. Célunk továbbá, hogy az egyéb szakágak, akik a családi házainkon dolgoznak, akár egy homlokzatot vagy homlokzati tervet is el tudnának készíteni az általunk felvett modell alapján. Mindezek mellett a műszert alkalmazzuk az általunk legyártott egyedi, olykor jelentős méretű alumínium nyílászárók – pl. egy tompaszögű saroksorolt tolóajtó fal – üzemi próbafelépítése utáni méretellenőrzésre, kiszállítást és telepítést megelőzően.
– Ez azt jelenti, hogy az ügyfeleitek kapnak egy többletszolgáltatást, amit mások is föl tudnak használni, akik részt vesznek az építkezésben, a munkában?
– Igen, a megrendelőink és az építésben részt vevő szakágak számára egyaránt fontos információkkal bíró szolgáltatással egészül ki a jelenlegi portfóliónk, mindezek mellett a mi munkánkhoz is szükséges, pontos képet kapunk épületeinkről. Lesz egy háromdimenziós pontfelhőnk, amellyel virtuálisan bejárhatjuk az épületeket, látjuk a falakat, a szerkezeteket, a felmérési szintvonalakat és a további szakágak (például homlokzatépítő, villamos tervező vagy belsőépítész) is fel tudják használni a forráskódot. Ők is tudnak ebben a térben dolgozni, illetve felhasználni a saját szakterületükön. Véleményem szerint nagyon impozáns a megrendelő számára is, hogy az épülő házába be tud „látogatni” és egy virtuális sétát tud tenni. Ez tehát többletszolgáltatás, gyorsabb és pontosabb, mint a jelenleg alkalmazott kézi felmérés. Az eszközzel egy valósághű, komplex mérési adathalmaz áll rendelkezésünkre a házról, amely nem csupán egy-egy kritikus mérési pontot, hanem a valós épület jelentős számú információját hordozza önmagában.
– A szkenner információi miként dolgozhatók fel?
– Speciális számítógép igénye nincs a szoftvernek. Ha nem módosítani, csak megtekinteni szeretnéd a Leica által generált pontfelhőt, felvételeket, az a felhasználók számára ingyenesen elérhető programmal is lehetséges. A pontfelhő „összefűzését” végző szoftver a Leica saját fejlesztése, a mérőeszköz által rögzített mérési pontok feldolgozásáért felelős. Működési metodikáját tekintve a műszerrel különböző állásból, perspektívából készített egy-egy pontfelhőt a program egy előzetesen definiált algoritmus alapján összeilleszti. Összeillesztést követően a felhasználók nyílt forráskódú programokkal megtekinthetik és felhasználhatják a mérési információkat.
– Korábban említetted, hogy a BIM-alapú tervezés irányába is szeretnétek fejlődni. Ez nyílászárók tervezése szempontjából mit jelent?
– Ez nagyon röviden azt jelenti, hogy a különböző szakágak egy közös modellben dolgoznak. Az építész elkészíti a terveket, majd megépül a valós épület, amelyet beszkennelünk, és feldolgozást követően minden egyes szakág bele tudja építeni a saját részletét, úgymint a gépészeti elemeket, az elektromos kiállásokat, nyílászárókat. Lehetőség nyílik a modelltérben ütközésvizsgálatokat tartani. Például mielőtt beépítjük a végleges kialakítású alumínium nyílászárónkat, meg lehet vizsgálni, hogy azt ki lehet-e majd nyitni, vagy bele fog érni a szekrénybe, ami mögötte van. Ilyesmikre kell gondolni, ezeket a kellemetlenségeket is már előre le tudod modellezni. Úgymond a valóságot, a valós fizikai teret tudod létrehozni, és mindezt parallel folyamatosan változtatni az építkezés előrehaladtával. Ha egy paraméter megváltozik, azt a BIM-modellben lehetőségünk van lekövetni, a valósághoz hűen megjeleníteni, és ahhoz igazítani a további beépülő elemeket. Igaz ez a nyílászáróinkra is. A szkennelés és a BIM modell alkalmazásával a hibázási lehetőségek kockázata csökkenthető.
– Ha röviden össze kellene foglalnod a Leica 3D szkenner előnyeit, mit mondanál?
– Összefoglalva ezzel a géppel értékes mérnökidőt nyerünk, adatfeldolgozásban sokkal gyorsabbak és pontosabbak tudunk lenni, egy nagyon impozáns és hétköznapi felhasználóknak is érthető képi anyagot tudunk adni a megrendelőink számára, illetve az összes többi szakágnak már térítésmentes segítséget tudunk nyújtani az általunk rögzített és feldolgozott információkkal.