Mi az az öt lépés, amit nyílászáró beépítésekor végig kell járnunk?
Magyarósi Csaba zebegényi alumínium nyílászáróinak helyszíni beépítéséről készített videója mellett most írásban is összefoglaljuk a fontosabb állomásokat:
Pontos felmérés nélkül nincs jó nyílászáró telepítés. Mi a KAV ablakok és ajtók felmérését már nem csak mérőszalaggal és lézeres távmérővel végezzük, hanem szkenneljük a házat.
A lézeres szkennerünk az állvány alatti kis vak-folt kivételével a teljes környezetének letapogatásával egy 3D képpont-felhőt, valamint fotókat is készít. Ezt a pár perces eljárást annyi helyen kell megismételni, hogy a célszoftverben a pontok összeillesztésével a teljes épületmodellt meg tudjuk számítógépen építeni.
A szkennelés előnyei:
A felmérésnek még egy hasznos vonzata van, jelesül az építési helyszín földrajzi megismerése. A jó organizációhoz tudnunk kell a nyílászárók, üvegpanelek, segédszerkezetek és szerelőautók odajutásának feltételeit. Az útvonalon tapasztalható akadályok (légkábelek, alagutak és felüljárók), behajtási korlátozások, utcai parkolások és a szomszédok közlekedésének akadályozása mind kalkulálandó elemei a szállítási és beépítési folyamatnak. Jól tervezett organizáció hiányában csak büntetések, szomszédviták, dudálások és kiabálások lesznek.
Az árnyékoló, a homlokzati hőszigetelés típusa és rétegrendje, az akusztikai és biztonságtechnikai előírás valamint a külső-belső falkávára vonatkozó tervezői igény szerint határozzuk meg a nyílászárók beépítési síkját. Lehet falkáván belüli és falkáván kívüli telepítés.
− Falkáván belüli beépítéskor nem kell egyedi konzolokkal dolgozni, de a hazánkban szokásossá vált 5 cm vastag extrudált polisztirol kávaszigetelésen keresztüli mechanikus rögzítés tokszélesítés nélkül nem javasolt nagy szerkezeteknél.
− Falkáván kívüli beépítéskor egyedi és méretezett konzolokra vagy gyámolításra kell terhelni a nyílászárót. Ezt követően a csomóponti terv alapján kell körben rögzíteni, tömíteni, majd a belső pára- valamint a külső vízzárásokat elvégezni. A konzolok vagy gyámolítás méretezésnél vizsgálnunk kell a terhelés irányát, méretét és intenzitását. A nyílászáró rögzítéséhez szükséges minden nemű méretezési kérdés a nyílászárós szakember (cég) feladata és felelőssége.
A nyílászáró keretrendszer mechanikus rögzítése után az elhelyezési hézag kitöltése következik. Legolcsóbb megoldás a poliuretán hab valamelyik típusával történő palackos kifúvás, de nem minden esetben alkalmazzuk ezt. Van lehetőségünk táguló szalaggal is hézagot tömíteni, amely egyben a pára- és vízzárást is megoldja. Léteznek komplex hőszigetelő szerelőkeret rendszerek is, ahol egyszerű vékony szilikon tömítéssel zárnak hézagot. A beltér felől a poliuretán habot párazárni kell RAL szalaggal, beltéri EPDM membránnal vagy valamilyen erre gyártott szilikonnal.
A beltéri párazárás csak akkor hagyható el, ha a purhab típusa és térfogata ezt megengedi felületi visszavágás nélkül. Kültér felől az elhelyezési hézagot erre fejlesztett páraáteresztő ugyanakkor vízzáró szalaggal, kültéri EPDM membránnal vagy kültéri szilikonnal kell takarni, de itt is szóba jöhet a táguló szalag alkalmazása.
Üvegpanelek elhelyezése és beépítése követi a nyílászáró keretek rögzítését. Alumínium nyílászárók esetében az üveg külön kalodákon érkezik a helyszínre. Az üvegpanelek a keretek mechanikai rögzítése és az elhelyezési hézagok takarása után épül be a fogadó profilba. A beüvegezéshez nagy táblaméretek esetén speciális emelőberendezés, többféle daru és helyszíni manipulációra épített pókdaru szükséges.
Alumínium nyílászárók esetén sűrűn van igény strukturális szilikonos üveg-üveg csatlakozások megvalósítására is. Beüvegezés előtt vagy után rögzítjük az árnyékolókat is (organizáció szerint változhat a sorrend), de a működtetésükhöz szükséges kábelek átvezetése után a pára- és vízzárások javítása nem maradhat el.
Az üvegpanelek és árnyékolók telepítése után következik a mozgó szárnyak beállítása, a kincsek és speciális mechanikus berendezések elhelyezése, az elektromos zárak és motorok beüzemelése. Ekkor állítjuk be az árnyékolókat is, hiszen az elektromos berendezések próbája az épületre kötés elvégzése előtt elengedhetetlen. A beállítási és betanítási folyamat a bonyolult épületeken napokat, az egyszerű házakon órákat vesz igénybe.
Mivel az alumínium nyílászárók tárháza óriási, így minden szerkezet típus beépítése más és más, nem mind ugyanolyan recept szerint működik. A különlegesebb beépítést igénylő üvegtetők, függönyfalak, automata ajtók, tanúsított termékek (pl. tűzgátló és menekülő ajtók) telepítése más sorrendben és más csomópontok szerint zajlik, mint a hagyományos családi házas ablakok és ajtók.
A speciális nyílászárók mellett is lehetnek egyedi megoldások, így pl. statikailag méretezett rétegrendű 1600 kg-os, 6 méter magas üvegpanelek sorba rendezése egy lakóépület homlokzatán más forgatókönyv szerint történik mint ahogyan az összefoglalóban olvasható volt.