Egy különleges budapesti lakóépület alumínium nyílászáróinak gyártására és kivitelezésére cégünk még 2017-ben szerződött. Azóta eltelt 7 év bebizonyította, hogy a KAV által gyártott alumínium nyílászárók mennyire időtállók. Mivel nem csupán alumínium profilból, vasalatból, tömítésekből, hőszigetelő üvegekből és ipari ragasztóból épülnek fel, hanem figyelemből és innovációból is.
A nagy méretű tolóajtó fejlesztések még gyerekcipőben jártak 2017-ben. Egy olyan speciális építészeti igény kielégítésére, ahol a nyitható homlokzati nyílászáró az alaprajzi pozitív és negatív szögekkel tarkítva egy egységes homlokzati üveg-szalagot alkot.
Meg kell jegyeznünk, hogy a SCHÜCO első generációs PD tolóajtó rendszere akkor még nem rendelkezett a Seamless megoldással. A KAV már 2017-ben elővetítette a később megjelenő integrált rendszerstruktúrát. Függönyfalban keret nélküli tolóajtót elhelyezni micsoda botorság, gondolhatta bárki, de a KAV második alkalommal is megcsinálta és a képeket látva a végeredmény magáért beszél.
A végletekig eltakart ajtó vagy ablaktok már akkor is divat volt. Itt azonban ez az igény minden szerkezet esetében fennállt akár a funkció oltárán feláldozva. Nézzük meg a bejárati ajtó beépítését, ott nem látható körben tok, kizárólag alul a tervező igénye szerint. Konzekvens okból a lakott terekben nincs nyíló, nyíló-bukó szerkezet. A alumínium homlokzati nyílászárók között csak toló- és párhuzamosan kitolható paralel motoros szárnykeret.
Az épületnek mára új tulajdonosa lett, ezért ismerhetik meg honlapunk látogatói. A birtokba vételt követően fel sem fedezték a paralel motoros ablakok jelenlétét, hiszen a mozgó felület szinte megegyezik a mellette álló fix mezővel.
Az épületfelügyeleti vezérlés kipróbálása közben jöttek rá az izgalmas homlokzati funkciókra, a nyitható óriási üvegpanelek nyújtotta szellőztetésre. Van is dolga az épületfelügyeleti vezérlésnek, hiszen a párhuzamos kifelé nyitást korlátozni szükséges, amennyiben a leengedett árnyékoló lamellák akadályába ütköznének.
Nem csak az alumínium nyílászárók formabontó elhelyezésével volt dolgunk, hanem az aktív árnyékolással is. Az első olyan munkánk volt, ahol a hőszigetelő üvegre kellett zsaluzia feszítőhuzal konzolt ragasztanunk. Itt egy ragasztástechnikai szakmérnök bevonását követően több típust tesztelve izzadtuk ki a korrekt megoldást. Egyszerűbb és olcsóbb megoldást is találhattunk volna, de az ügyfelet, az építészeti gondolatot és a megjelenését tiszteletben tartva ez a konstrukció volt a kívánatos. Ahogyan a lamellás árnyékolók azonos magasságú le-fel mozgása egy törtvonalú üvegfelület előtti nap-nap utáni végállás beállítása sem a megszokott vállalkozói rutinnak megfelelően történt.
Minden projekt más és más, egyedi és típusmegoldások sora, megrendelő és tervező megosztott behatása szerint. Ez az épület viszont jeles példája a rejtett egyediségnek és a tervezői akarat olyan megvalósulásának, amelyben a megrendelő is igazán támogató partnerré vált.
Bármelyik fotóra kattintva megnyílik a teljes, oldalra lapozható galéria