Hatalmas méretű üvegfelületek és a jövő építési technológiáját képviselő megoldások jellemzik a Continental Citygolf Club új rendezvénytermét. A KAV munkatársai a Kroki Studió és a Dóm építészirodához tartozó InnoWood csapatával szorosan együttműködve valósították meg a nyílászárók kivitelezését. Az eredmény egy olyan épület, amely nemcsak belesimul, de párbeszédbe is elegyedik környezetével.
A Continental Citygolf Club egy Európában is egyedülálló, 9 szakaszos citygolf pálya, gyakorló- és oktatóközpont, valamint prémium rendezvényhelyszín Budapest szívében. A golf club egy már meglévő épületét bővítették ki a megjelenésében és megoldásaiban is exkluzív rendezvénytérrel, melynek szerkezetét és falait rétegragasztott tömör fa (CLT) elemek adják, míg a környezettel való kapcsolatot és kommunikációt egyedi alumínium nyílászárók teremtik meg.
Az épületben szerkezettől szerkezetig érő, hatalmas és 2,40 méter magasságig mozgó, elegáns üvegelemek lettek beépítve. A fenntarthatósági szempontok miatt a jól szigetelő alumínium nyílászárókba három rétegű üvegeket kerültek. A tervező és kivitelező csapattal már a kezdetektől együttműködtek a KAV munkatársai. Ez lehetővé tette, hogy minden szempontból a lehető legmegfelelőbb alumínium homlokzati üveg elemek valósuljanak meg. Bár az első terveken még szintmagas tolók szerepeltek, a jelentős toló-szárny túlsúly miatt végül felülvilágítók lettek beépítve, ugyanakkor ezek már nem portálrendszerből, hanem függönyfal elemekből egyedi csomóponti megoldásokkal, részben függesztve kerültek beépítésre. Mivel ezek alatt toló rendszerek helyezkednek el, azok felső tokprofilját elmozdulás mentesen rögzíteni kellett, melyhez egyedi acél kiváltó gerenda és fa tartószerkezeti kapcsolat lett tervezve.
Az előregyártott rétegelt-ragasztott fatartókhoz az alumínium szerkezeteknek maximálisan idomulni kellett. Érdekesség, hogy a háromszárnyas toló rendszerek találkozási tengelyének például egyben kellett futni a fatartók tengelyével, amit már a műhelyterveken be kellett állítani a KAV munkatársainak. Emellett a hagyományostól eltérő pára- és vízzárás igényeket is csak egyedi megoldásokkal lehetett megvalósítani. Az alumínium tolórendszereket a méretükből adódóan nem lehetett egyben kiszállítani, így a KAV kisbéri üzemében három darabban gyártották le, majd azokat a helyszínen egyedi toksoroló elemmel illesztették össze. Munkatársaink kifejezetten erre az épületre fejlesztettek ki egy tolóajtó toksoroló “reteszt” és annak rögzítési mechanizmusát, amely a dilatációs valamint a dinamikus terhelési igénybevételt is képes elviselni. Ehhez a tömítő-kapcsoló elemek legyártása 3D-nyomtatással valósult meg.
Az eredmény egy, a kortárs építészeti párbeszédbe maximálisan illeszkedő, high-tech megoldásokkal megvalósított, prémium minőségű épület, amely mégsem tolakodik a környezete elé.
Bármelyik fotóra kattintva megnyílik a teljes, oldalra lapozható galéria