Az 1923-ban alapított Jansen AG Janisol Arte acél nyílászáró rendszerének egyedi mérnöki előkészítése és kereskedelme a lakóépületekben felmerülő igényekkel kezdődött, utána lett naggyá a kommunális szektorban is. A ma divatos minimál építési kultúra kiszolgálása során kiderült, hogy a felújítási piac (pl. Loft épületek) is szívesen látja a kibontott korszerűtlen ablakok és ajtók helyett. A Jansen svájci gyártású és fejlesztésű termékkör, mely sok évtizedes történelme során a világ élvonalába emelkedett. A Schüco stratégiai partnereként sok termékkörben és épületben együttműködnek. A Jansen kínálata teljes, minden homlokzati acél nyílászáró termék megtalálható náluk.
Nyitásmódok:
Műszaki információk:
Üveg alkalmazási területen (súly, rétegrend és vastagság, napvédelem, biztonsági igények, stb.) nincs különbség az alumínium nyílászárókhoz képest, de minden esetben vizsgálni kell a kiválasztott acél tok-szárny rendszer üvegfogadó képességét. Biztonsági és/vagy tűzgátlási igény esetén a kitöltő üvegpanel tudását az alkalmazott keretrendszer és vasalat értékeihez kell igazítani!
Az üvegkiválasztás két szakaszból áll a KAV-nál. Első ütemben ügyféligény szerint a tulajdonság szerinti kiválasztás történik, ahol vastartalom, reflexió, szín, napvédelem, hőtechnikai valamint biztonsági igényeket tisztázzuk. Második fázisban ezek statikai harmonizációját végezzük, vagyis a méretek és alakosság szerint szükséges minimális üvegréteg vastagságokat számoljuk ki majd az összes üvegpanelt egységesítjük.
Megjelenésében és kimeríthetetlen színválasztékában az alumínium nyílászárókkal megegyező.
A szín olyan dolog, amin már később nem lehet változtatni. Mi mindig adunk ügyfeleinknek A4 méretű színmintákat, amelyeket haza is vihetnek a nyugodt döntés és későbbi burkolatválasztás megkönnyítése érdekében.
Igen. A hőhídmentes acél homlokzati nyílászárók akusztikában, vízzárásban és üvegpanel fogadásban gond nélkül teljesítik az alumínium ablakok, ajtók és üvegfalak esetében megszokott minősített értékeket. Hőtechnikában ugyan gyengébben teljesít az acél, de ezt jól kompenzálja a keretrendszer felületi csökkenésével. Acél nyílászáróra külön hőtechnikai határérték (Uw) van EU szinten meghatározva.
Ha acél nyílászáróra kérnek tőlünk árat lakossági felhasználók, minden esetben ajánlunk alumínium alternatívát is azonos hőtechnikai, akusztikai és vízzárási tudás mellett.
Több a hasonlóság mint a különbség. Jelenleg a fa-, PVC vagy alumínium termékeket meghaladó inerciájú (tehát azonos keresztmetszetben nagyobb teherbírású) hőhídmentes acél tok-szárny rendszerek állnak rendelkezésünkre, így azonos üvegfelületek mellett is vékonyabb keretű ablakok és ajtók építhetők.
A homlokzaton is alkalmazható alumínium és acél rendszerek felületkezelésükben, élettartamukban, használati tartósságukban, nyitásmódjukban és vasalati kiegészítőikben, széleskörű felhasználásukban is hasonlítanak egymáshoz. Legnagyobb különbség e két világ között - annak bekerülési költsége mellett - a mechanikai tudás valamint a korrózióra való hajlam. Az acél nyílászárók várható élettartamukban jóval meghaladják még az alumíniumot is, de ehhez alapos (felületi és kontakt) korrózióvédelemre van szükség.
A kontaktkorrózió olyan jelenség, ahol különböző potenciálú fém anyagtestek (jelen esetben acél és alumínium) érintkezésénél az elektrolit vándorlás következtében jelentős korrózió következik be. Ezért van az, hogy acél és alumínium nyílászárók beépítésénél más-más segédanyagokat, kötőelemeket és konzol bevonatolást alkalmazunk.
Minden éghajlaton, kül- és beltéren egyaránt lehet acél nyílászárókat beépíteni. Korábban az acél nyílászárók kizárólag főbejárati ajtók vagy jelentős hőszigetelést nem igénylő terek (ipari létesítmények, régi nyaralók, lépcsőházak) üvegfogadó keretrendszereként működtek. Az acél ma már a legkorszerűbb és legnagyobb teherbírású tűz- és füstgátló ajtók, függönyfalak és hagyományos homlokzati nyílászárók valamint tetők alapanyaga.
Az alumíniumot jelentősen meghaladó teherbírása miatt mára az acél a minimalista lakóépületek, villák és műemlékek keskeny keretrendszere, de a nagy méretek és önhordó üvegfogadó kialakítások elengedhetetlen fogadórendszere is egyben. Felhasználását a belső és külső páratartalom, a beépítési szituáció (kontakt korrózió) és leginkább a bekerülési költsége akadályozza. Jóval drágább, mint egy azonos méretű és nyitásmódú hőhídmentes alumínium termék, bár költségét feledteti velünk az élettartama és exkluzív megjelenése.
Az acél nyílászáró drágább mint az alumínium és sokkal drágább mint a fa vagy PVC. Az alkalmazott profilrendszertől függően is lehet jelentős árkülönbség acél és acél között, nem beszélve a vasalati felszereltségről és alkalmazott üveg tudásáról. Az ajánlatok összehasonlításakor végezzen alapos munkát, az acél ablakoknál és ajtóknál kizárólag az árat vizsgálva nem fog objektív döntés születni.
Egy gyártó (jó esetben) minden, az alumínium profilrendszer forgalmazójának (ez lehet gyári tulajdonú vagy kizárólagos képviselet) előírásai szerint végzi munkáját. Mérnökei cél- valamint CAD szoftverrel dolgoznak, kalkulálnak és anyagrendelést állítanak össze. Olyan műszaki megoldásokat alkalmaznak, amelyhez minden tudásuk, tapasztalatuk és oktatásuk rendelkezésre áll. Szakmérnök által irányított gyártó (operátor) szakemberei segítségével üzemet működtet, fejleszt, célgépeket tart karban és rendszeresen kalibráltat.
Úgy építi fel és úgy tárgyal az ajánlatkérés időszakában is, hogy tudatában van minden mechanikai, elektronikus és helyszíni (organizációs) kihívásnak. Felelősen gondolkodik, cselekszik és ígér.
A kereskedő ezzel szemben eladni szeretne, nem tart fenn mérnökcsapatot (érdemes a szakmában erre rákérdezni a versenytársaknál is) és a nagyon jó értékesítési szövegen túli hozzáadott érték sajnos “fehér holló” kategória. Nincs saját szakmai emberi erőforrása, nincs valós befolyása a beszállítói-, gyártói illetve szakági tervezői történésekre.
Kereskedőtől csak és kizárólag alacsony műszaki színvonalú, egyszerű és mechanikus termékeket érdemes vásárolni, bár ekkor is egy objektív (azonos műszaki tartalom és feltételek szerinti) versenyhelyzetben a gyártó jobb ajánlati árakat ad. Kérjen ajánlatot több gyártótól és hasonlítsa össze felkészültségüket, feltétlen menjen el az üzemükbe. Nézzen utána (fizetős) céginformációs adatbázisokban a megbízhatóságuknak (végrehajtásoknak, büntetéseknek és adófizetési morálnak), anyagi és tulajdonosi hátterüknek, létszámuknak. Amilyenek a cég számai és a tulajdonosi háló, olyan a munkája és a garanciális kezelése.
Egy rendszergazda kínálatán belül is van lehetőség keskeny (rejtett szárnyas, kompozit vagy üvegragasztott) vagy hagyományos tok-szárny ablak- vés ajtókeret megvalósítására.
A keskenyebb rendszerek minden esetben többe kerülnek, ha közel hasonló hőszigetelési és szélzárási tudással bíró nyílászárót szeretnénk.
Ennek okai:
A profilrendszerek, a fent taglalt többletköltségek és a hőszigetelő üveg magasabb bekerülési költsége az ajánlati végárban 8%-130%-os emelkedést is jelenthet. Ennek pontos mértéke az alkalmazott profilrendszertől, a nyitásmódtól, elektronikus működtetési igénytől, az üvegpanel méretektől és az egyeztetéseken tisztázott beépítési megoldásoktól függ.
Ne az álmai megvalósításának kalkulációjával kezdjen, hanem először a szükséges és hasznos alapkoncepciónak költségeit lássa. Utána álmodozzon és lépjen feljebb. Így nem érheti nagy csalódás és nem lesz kellemetlen a gyártónál az olcsóbb verziót is kiszámoltatnia/választania.
A nyílászáró profil kiválasztását az alábbi döntések befolyásolják:
A lehetséges profiltípusokat és márkákat inkább szakemberünk válassza ki Önnek. Az ajánlatot megelőző igényfelmérő beszélgetésen ezekre is kitérünk és kellő terjedelemben tájékoztatjuk.