Az utóbbi időben több olyan felvételt osztottunk meg a KAV mindennapjaiból, amelyeken nagy üvegfelületek beépítési folyamata látható. Arról, hogy miben más a nyílászárós munka és az előkészítés a megszokott üvegméretekhez képest, ha nagyobb méretű üvegeket terveznek be egy ingatlanba, Nagy Péter senior mérnök és Lovász Károly a KAV ügyvezetője mesélt.
NP.: A nagy üvegfelületek beépítését kiemelten gondos előtervezés, a megszokottól eltérő applikációjú gyártás és munkaszervezés előzi meg. Ha ezek megfelelően történnek, utána már „könnyű” a jumbo üvegek beépítése. Természetesen a megrendelők figyelmét mindig szükséges felhívni, hogy a nagy üvegméretek ára fajlagosan exponenciálisan magasabb, sőt itt a fogadószerkezet gyártása és telepítése sem egyszerű feladat. Sajnos a hazai gyártók ezeket a méreteket sokszor nem tudják vállalni, ezért ilyenkor importálnunk szükséges. Külföldön az erre felkészült üvegfeldolgozók 3,2×7 méteres edzett, háromrétegű üvegpaneleket is gond nélkül le tudnak gyártani, de az egyik német vállalat – speciális edző kemencéjének és infrastruktúrájának köszönhetően – 3,2×13 méteres hőszigetelő üvegpanelt is gyárt.
Ma már átlagos üvegfelületről 3,2×5 méteres gyártási mérettartományig beszélünk, erre a méretre – egy szűkebb súlyhatárig – a nagyobb hazai gyártók fel vannak készülve. Az ennél nagyobb méretű edzett és bizonyos súly feletti (az automata gyártósorok nem bírják el ugyanis a súlyból adódó terhelést) üvegfelületeknél azonban már külön eljárás szükséges. A legutóbbi nagy méretű panelek, amiket beépítettünk például másfél tonnásak voltak, nagyon vastag, speciális rétegrenddel készültek. Mivel komoly szélszívásnak kitett helyen telepítettük a paneleket állított helyzetben, meg kellett, hogy feleljenek a velük szemben támasztott igénybevételnek. Ezeket most Lengyelországban gyártattuk le, és a színazonosság miatt az egész projekthez onnan szállítottuk az összes többi üvegpanelt is. Egy épületre mindig egy alkalommal és egy gyártótól rendelünk üveget, ha pedig pótüvegre van szükség, törés vagy netán a későbbi garanciális esetek miatt, akkor ugyanattól a gyártótól rendelünk újra. Ez nálunk mindig alapszabály.
LK.: Az előtervezés első lépése az építészeti koncepció megértése, majd ez alapján történik a nyílászáró szerkezetek kialakítása, a nyitható-zárható felületek tervezése. Az ügyfél egyeztetések során, amit a KAV-nál igényfelmérésnek hívunk, azt tisztázzuk, hogy milyen jellegű, minőségű nyílászárókat szeretne az ügyfél látni, milyen képet szeretne a burkolatok befordulása után tapasztalni, hogyan használja majd ezeket a területeket, mit szeretne motorizálni és mit nem. Amikor megbeszéltük azt, hol nyitunk és zárunk, melyik panelnél milyen magasságot lehet elérni, milyen aspektusok jöhetnek szóba az árnyékolástechnika területén, akkor következik a finomhangolás. Ekkor számoljuk ki a súlyokat, de ismernünk kell az üvegpanelek miatti súlyelosztásokat is. Tudnunk kell, hogy az alatta lévő teherátadó elemeknél mivel gondolkodjunk, kell e számolnunk dinamikus terheléssel, elbírja-e egyáltalán ez a szerkezet azt a súlyt, vagy más jellegű kiváltásokra van szükség, esetleg több darabból kell megépíteni. Addig finomítunk, amíg nem születik meg az a megoldás, amit az ügyfél is el tud fogadni, mi pedig szakmailag vállalni tudunk. Ezután következik a valódi tervezés, amikor például a víztelenítéssel vagy a dinamikus mozgással – amikor eltolok egy 700 kilós tolószárnyat egy fix elé, akkor ott már nem 700 kiló lesz, hanem másfél-két tonna is akár – kapcsolatos súly áthelyezéseket, a csomópontokat is megtervezzük. Ezután ezt le kell egyeztetnünk az építésszel, és ha neki megfelelő, a generálkivitelezővel és a lebonyolítóval is. A tervek véglegesítését a szakági tervezés, majd az épület fogadószerkezeti készültsége után a felmérés követi. Ehhez ma már a KAV-nál nem klasszikusan mérünk, hanem beszkenneljük az épületet 3D-ben, és pontfelhővel dolgoznak tovább a mérnök kollégáim. A ház adottságai határozzák meg, mit tudunk belőle kihozni, hiszen a nyílászáróknak az épület többi elemével is jól kell együtt működniük. Ha nem bírja el a ház, vagy olyan mértékű statikai vagy egyéb más megtámasztásokra szorulna az épület, előfordul, hogy mi beszéljük le az ügyfelet a nagyméretű üvegekről, mert túl sok pénzbe és időbe kerülne.
NP.: A nagyméretű üvegeknél a hagyományos alumínium nyílászáró gyártással kapcsolatos „iskolákat” félre kell tenni. Ezeknél akkora szerkezet magasságok és szélességek, olyan teherátadó elemek jelennek meg, amelyek csak egyedi kivitelezésében lehet megvalósítani. Az előtervezésnél rengeteg olyan egyedi konstrukciót, alkatrészt, alátámasztó és dilatációs elemet, vagy akár 3D nyomtatott részleteket kell kitalálni, amiket majd mi magunk állítunk elő, vagy külső szállítótól rendelünk meg. Az egyediség a kulcsszó, mely a tervezéstől a gyártáson át a csomagolásig és a szállításig végig kíséri a folyamatot. Például a szállításnál egy nagyobb méretű szintmagas szerkezettel már nem férünk át a hidak alatt, ha hagyományos teherautóra és hagyományos állványra tesszük. Fontos kérdés még az üvegragasztás: a nagy paneleket fogadó tolóajtók és függönyfalak keret- vagy vázrendszerét, valamint a keretnélküli toló esetleg üvegragasztott nyílószerkezeteket a kisbéri üzemünkben készítjük két időpontban, és onnan szállítjuk a beépítés helyszínére. Ezt kétlépcsős szállításnak hívjuk az időeltolódás miatt, ami komoly logisztikát kíván. Nem szabad azt sem elfelejteni, hogy akár helikopterrel is be lehet emelni egy nyílászárót. Bármilyen meglepő, sokszor nincs más lehetőség, és ez akár még olcsóbb is lehet, mint a közúti szállítás. Minden lehetőséget megvizsgálunk, a cél, hogy a legjobb megoldást találjuk meg, és azt, ami kevésbé terheli meg a környéken élőket, hiszen minden esetben életterekben kell ezeket kiviteleznünk. Nyilván a telepítés ügyében a későbbi üvegcserére is gondolni kell, hiszen az üveg egy dermedt folyadék így könnyen eltörhet. Egy elkészült kertet az üvegcsere miatt szétrombolni nem elegáns, ezt a megrendelővel még tervezési időben tisztázni szükséges.
LK.: Ebből is látszik, hogy nem maga a beépítés a sok idő a nagyméretű üvegeknél, hanem az üzemi és az irodai, másként a mérnöki és gyártási folyamat, melynek minden egyes lépését tűpontosan ki kell találni, kizárva a hibafaktorokat. A videón látható épületnél egyébként maga a keretrendszerek beépítése az üveg telepítés előtt körülbelül 3 hetes folyamat volt, ezután pedig már az alumínium szerkezetek és az üvegfelületek végleges rögzítése és tömítése következik. A folyamat az összes nyílászáró rendszer mechanikai és elektronikai készre szerelésével majd azok próbaüzemével zárul. Bízom benne, hogy ez alapján az ügyfelek megértik, szakági tervezés nélkül továbbra sincsen speciális, illetve nagyméretű nyílászáró szerelés. Minden építész szeretné megúszni ezt a kört, mert pénzbe kerül, de tudomásul kell venni a szaktervezés szükségességét.