INFORMÁCIÓ ÉS AJÁNLATKÉRÉS
INFORMATION AND QUOTATION
2019 / 01 / 09
„Környezetre való reflektálás nyílászárókkal”

Számtalan különleges műszaki és építészeti megoldást igényelt az az ingatlan, ahol egy kilencvenes években épült kétlakásos társasházból kellett élhető, a 21. századi ember igényeinek megfelelő családi házat kialakítani. Lenzsér Péterrel, a ház építészével beszélgettünk arról, hogy miként lehet egy meglévő ingatlant átalakítani úgy, hogy az egy, a környezetére reagáló, korszerű épület legyen.

Építészeti oldalról mi volt a legnagyobb kihívás ebben az ingatlanban?

Volt egy meglévő kétlakásos társasház, amelyből hihetetlenül szép kilátás nyílt a városra. Ebbe a látványba szeretett bele az építtető. Jogi és műszaki okok miatt azonban nem lehetett elbontani ezt a régi, a környezetre nem igazán reagáló épületet, hanem valamilyen szintig vissza kellett bontani és át kellett alakítani. A fő kérdés az volt, miként lehet a környezetre való reflektálást megoldani, s ebben kulcsszerepe volt a nyílászáróknak. A szerkezeti átalakítás után vadonatúj nyílászáró rendszerek lettek beépítve: ahol lyukarchitektúrát kellett alkalmazni, ott annál maradtunk, viszont a felső szinteken elvárás volt a minél nagyobb nyitás, s a minimális láthatósága ezeknek a szerkezeti elemeknek. A nagyon szép innovatív nyílászárókat így megpróbáltuk elrejteni a padlóburkolatba, mennyezetbe. Kihasználtuk a panoráma rendszerek minimál tokszerkezetes lehetőségeit küszöbökkel, padlóba való süllyesztéssel, amik így lenyűgöző látványt adnak. Üveg-üveg sorolással egy közel 16 méter hosszú, U alakú nyílászárót építettünk be filigrán toló szárnyakkal, ami azt gondolom, nagyon elegáns megoldás volt ehhez az építészeti gesztushoz. S a megrendelő még egy komoly feladatot adott: egy kilencvenes években épült, semmilyen extra gépészeti és elektromos megoldással rendelkező házból, egy mindet tudó, „okosházat” kellett kialakítani.

A ház egyik kulcsmomentuma azt hiszem azt, hogy miként lehet egy meglévő struktúrában, építészeti megoldásokkal korszerű, egyedi ingatlant létrehozni. Mi volt a legkülönlegesebb megoldás ebben a munkában?

Ez egy hagyományos építési móddal épített ingatlan volt két lakással, szerkezeti falakkal, és ahogy már említettem, még a legszebb panorámát nyújtó szinteken is pici, hagyományos módon, faszerkezetbe épített ablakokkal. Gyakorlatilag minden teherhordó falat kivettünk, s a hátsó fal mellett csupán négy vékony acéloszlop tartja a fölötte lévő födémszerkezetet. Nagyon szerettem a kihívásokat, amit ez az épület tartogatott, hogy miként lehet egy meglévő, építészetileg különösebb értékeket nem képviselő épületet átalakítani úgy, hogy teljesen más elvárásoknak feleljen meg. Én ezt izgalmasabb feladatnak gondoltam, mintha lebontottuk volna az épületet, és új házat kellett volna tervezni a telekre. Rengeteg érdekes feladatot tartogatott: a bejárat megtalálása, az autóknak az elhelyezése, két lakásból egyet csinálni, a terepkapcsolat, a kertkapcsolat kialakítása.

Miért a KAV-ot választották ehhez a munkához?

Az átalakításban a nyílászáróknak, a belső és külső térelhatárolásoknak kulcsfontosságú szerepe volt. A belső nyílászárók nagyon izgalmasak a házban, fontos szerepet játszottak ebben a bizonyos átfordításban, új szempontoknak való megfeleltetésben. Azóta más-más munkáknál is beugrik, hogy milyen megoldásokat alkalmaztunk itt, ennél az épületnél.
Amikor elkezdtük a munkát, komolyan vizsgáltuk azt, hogy milyen nyílászárórendszerekkel tudjuk megoldani a feladatot. A kollégáimmal általában minden munkához megkeressük a leginkább legmegfelelőbb megoldást, tehát nem vagyunk semmilyen rendszernek, anyagnak, cégnek sem elkötelezve. A nyílászáróknál tehát megvizsgáltuk, hogy mi lenne, ha fémszerkezeteket használnánk ennél az ingatlannál. Sok lakás és családi ház esetében ez fel sem merül, ugyanis sokan nem vállalják be a fém nyílászárókat az otthonukban. Szerencsére ebben az esetben a megrendelő majdnem, hogy ragaszkodott hozzá. Először persze el kellett magyarázni, hogy milyen előnyöket hozhatna az alumínium, sok olyan megoldásra fel tudtam hívni a figyelmét, amit másként „nagy szenvedések” és kompromisszumok árán lehetett volna megvalósítani. Ekkor kezdtük el keresni azokat a cégeket, ahol egyáltalán képesek ezekre a műszaki megoldásokra. Egy összeköttetés után jutottunk a KAV-hoz, ahol egy régi műegyetemi kollégám, Mravik Csaba válaszolt vissza az e-mailre.

És mit tapasztalt a közös munka során?

Azonnal érdekes volt, hogy a korábbi tapasztalatoktól eltérően nem egy katalógusból kellett válogatni, tehát nem adott megoldások közül lehetett eldöntenem, hogy mit válasszak, hanem egyedi megoldásokat „ajánlottak fel” az adott problémára. A KAV-nál én és szinte minden kollégám azt éreztük, hogy ugyanúgy kihívásnak tekintik ezt a projektet, egyedit próbáltak kitalálni majd eladni, s azon dolgoztak, hogyan tudják az általam elképzelt megoldásokat a lehető legjobban, innovatív módon legyártani és telepíteni. A cégek közül, akikkel dolgoztam, a KAV adta nekem a legtöbb műszaki támogatást.

Építész szempontból ez nem olyan érzés kicsit, hogy valaki megpróbálja átvenni tőlem a terepet?

Nem, szerencsére nem. Az a különbség, hogy a KAV-nál sosem azt éreztem, hogy ők ablakforgalmazók. Pedig valahogy mégis – bár ők valóságban gyártók-, de teljesen más felfogásban dolgoznak. Nem egy import ablakot forgalmazó budapesti szalonban éreztem magam, amikor egy problémára választ kerestem, hanem egy mérnökcsapattal együtt kerestünk egyedi lehetőségeket. Volt egy feladat, amit meg kellett oldanunk, és ehhez kerestünk a műszaki megvalósítás lehetőségeit. Amikor probléma lépett fel az építkezésen, nem az volt a válasza a KAV-nak, hogy az ablak hibátlan és kész, hanem közösen gondolkodtunk a megoldáson, a végeredmény pedig az lett, hogy hozzuk ki akkor ebből a problémából a legjobbat. Nem az volt a válasz, hogy cseréljük ki egy kommersz megoldásra, hanem leljük meg a legelőnyösebb és legütősebb alternatívát. S így remek megoldás született. Egy ablakforgalmazótól vagy hazai gyártóktól valószínű nem is várhatná el az ember, hogy műszaki problémák megoldásán gondolkozzon, a KAV-nál viszont ezt én mégis megkaptam, amiért örökre hálás leszek.

Szerző
Magócsi Anikó
További Hírek
01
020
2022 / 03 / 17
Alumínium nyílászáró rendszerek egy golf club bővítésénél
A KAV munkatársai szinte az első ceruzavonástól együttműködtek a Kroki Studióval a Continental Golf Club bővítésével kapcsolatos munkálatok során. Így az exkluzív épületen többek között közösen tervezett tartószerkezet, egyedi reteszelt sorolás, felülvilágító csatlakozás is megvalósult. A közös munkáról, arról, hogy milyen egymás gondolatára építve dolgozni és a projekt érdekességeiről Göde Andrással, a Kroki egyik alapítójával beszélgettünk.
Bővebben
2021 / 10 / 29
Alumínium nyílászáró ajánlati kultúrája itthon
Alumínium nyílászáró piac karakteres sajátosságai az ár-érték alapján történő termék- és szolgáltatás szelekció. A magyarok viszont általában árat akarnak venni és nem terméket, tulajdonképpen ez a mi közép-európai brandünk. De mi alapján döntenek a magyar építkezők, és mi a helyzet külföldön? A KAV-nak milyen tapasztalatai vannak az árajánlati kultúra területén?
Bővebben
2019 / 10 / 03
A helyi sajátosságok alapján hozzuk meg a döntéseinket
Nagyon jó az együttműködésünk, és ebben nagyon fontosnak tartom azt, hogy mind a két fél transzparensen működik. Egy közös mérnöki gondolkodásként és alkotó folyamatként kell elképzelni, amikor együtt dolgozunk.
Bővebben
2021 / 01 / 06
Egyedi nyílászárókkal Norvégiába
Az alumínium ablakok és ajtók a norvég építészetben is kiemelt szerepet játszanak. Nemcsak a középítkezéseken, hanem a lakóépületeknél, a társasház beruházásoknál is. A KAV hosszú távú célja az izlandi után a norvégiai tapasztalatszerzés, ezért felvételét kérte a Magyar-Norvég Kereskedelmi Kamarába (MNKK). A lehetőségekről a kamara alapítójával, Jankovics Klárával és Kosztyi Beatrix, külgazdasági attaséval, a kamara főtitkárával beszélgettünk.
Bővebben
2022 / 09 / 01
A nagyvonalú üvegszerkezetek megvalósításának kulcsa a közös gondolkodás
A hatalmas üvegfelületek a modern épületek meghatározó elemei. Ezért is kiemelten fontos, hogy az építészek a szakági tervezőkkel együtt gondolkodva alkossák meg a terveket. Az üveghomlokzatok tervezése és kivitelezése során felmerülő kérdésekről Stocker György Mihály, okleveles építészmérnökkel, a BME egyetemi docensével, az ALUTA-alelnökével beszélgettünk, akinek szaktanácsadóként kiemelt szerepe volt abban, hogy a Magyar Zene Háza a jelenlegi formájában valósulhatott meg.
Bővebben
2020 / 10 / 01
A keretnélküli tolóajtó szerkezetek építész szemmel
Minden projekt más és más kihívás elé állítja az építészeket és a nyílászárós szakembereket is. Egyik referenciánk koncepciója a szárnyszerűen felnyíló tető és a padló által kifeszített térnek köszönhetően létrejövő korlátlan kilátásra alapul. A maximális transzparencia elérésére elsősorban a filigrán osztású megoldások, valamint a keretnélküli tolószerkezetek jelentettek megoldást.
Bővebben
2020 / 01 / 24
A KAV és a Porsche design
Életérzés, megbízhatóság, design és funkcionalitás. Ezek voltak a hívószavak annak a minimál stílusú háznak a kialakításánál, melynek építtetője a tervezés során F.A. Porsche filozófiáját követte.
Bővebben
2022 / 06 / 09
Acél nyílászárók alkalmazási lehetőségei családi házakon
A lakóépületek építészeti trendjeinek változásával egyre nagyobb üvegfelületek jelennek meg az ingatlanokon, miközben a keretrendszerek méretigénye csökken. Így egyre többször merül fel az eddig csak a kommunális építési kultúrában jelenlévő acél nyílászárók használata. Arról, hogy milyen esetekben érdemes alumínium nyílászárók helyett acél nyílászárót választani, és mit tud ez a termékkör, Lovász Károllyal a KAV Hungária ügyvezetőjével beszélgettünk.
Bővebben
2021 / 08 / 05
Így készülnek az alumínium nyílászárók
Vajon hogyan készül egy alumínium keretes ablak vagy ajtó? Mi történik a megmunkálócentrumban? Hogyan marják, vasalják, munkálják elő az alumínium nyílászárókat a gyártás folyamán? Mekkora üvegfelületet lehet legyártani? És vajon hogyan kell összeállítani egy ablakot? Ezekre a kérdésekre is választ kapunk a Mesterember című műsorban, amely az alumínium nyílászáró gyártó munkáját mutatja be.
Bővebben
2017 / 05 / 10
Magyarország legkiválóbb vállalatai között a KAV
Az Innováció és folyamatos tökéletesítés, valamint Az elismerés kultúrája kategóriákban is díjazták a KAV Hungáriát a Magyarország Legkiválóbb Vállalatai Programban.
Bővebben
2018 / 02 / 15
A homlokzat nem magánügy
Úgy látom, ennél a cégnél van egy őszinte akarás arra, hogy jót csináljanak. Van egy precíz vállalatvezető, aki ráadásul tényleg a lehető legjobbat akarja létrehozni, s ez a tenni akarás átragad az egész cégre. És ezt látja a vevő is.
Bővebben
2019 / 05 / 22
A szélnyomás a legnagyobb kihívás az Izlandra tervezett nyílászáróknál
Reykjavík egyik szimbolikus épülete, a Harpa közelében épül a Marriott Hotel, amelynek nyílászárós megoldásaiban cégünk is közreműködik. Az izlandi építészet és a sziget időjárási körülményei az itthonitól eltérő rendszereket igényelnek, így a KAV csapata – többek között a beépíthetőséget és a szigetelési szempontokat figyelembe véve – ennél a munkánál még új prototípust is tervezett. A részletekről Kiss Norbert, senior mérnök és Mravik Csaba, Fejlesztési főmérnök meséltek.
Bővebben
2020 / 08 / 05
A célunk a folyamatos növekedés
A belga székhelyű Reynaers Európa piacvezető vállalata a fenntartható és innovatív alumínium nyílászáró-rendszerek fejlesztése és forgalmazása terén. A világszerte ismert cég minden más piacon is a legmeghatározóbb szereplők közé tartozik. A KAV-val az izlandi Marriott Hotel Edition homlokzati megoldásainak kivitelezése volt az első nagy közös projektjük, amit azóta több együttműködés követett. Sajátos cégkultúrájuk meghatározó pillérei a fenntarthatóság, az innováció és az egyedi igényekre szabott megoldások. A legfontosabb irányokról és fejlődési lehetőségekről Andrey Klymenkóval, a Reynaers Aluminium közép-kelet-európai vezetőjével beszélgettünk.
Bővebben
2017 / 12 / 20
Az etikus működés a KKV-kat is az élvonalba emeli
Az etikus működés a nagyvállalati szektor után egyre fontosabb szerepet kap a kis- és középvállalkozások körében is. Ezek a cégek nemcsak ügyfeleik és beszállítóik érdekeit, hanem környezetük és munkavállalóik szükségleteit is figyelembe veszik. Tevékenységükkel és hozzáállásukkal példát mutatnak, s erősítik a bizalmat is. Ez a hozzáállás a hosszú távú működés, a gazdasági stabilitás alapját jelentheti, ráadásul az Y és Z generációs munkavállalók is szívesebben választanak etikusan működő munkahelyeket.
Bővebben
2021 / 01 / 14
Az alumínium nyílászáró és a rugalmas üzleti modell
Egyedi nyílászárókra specializálódott cégként a KAV folyamatosan az innovációra, a megújulásra törekszik megtartva azokat az értékeket, amikre építeni érdemes. A Gamechangers szakmai közösség tagjaként a legjobb üzleti, szervezeti gyakorlatok megosztására törekszünk. A kezdeményezés alapítójával, Csóti Gáborral, arról beszélgettünk, a koronavírus-járvány miként változtatta meg a vállalkozások működését, és milyen irányt érdemes követni ebben a nehézségekkel teli időszakban. Hogyan indult ez a szakmai közösség, mi volt a
Bővebben
2021 / 11 / 12
Tolóajtó alumíniumból 2.
Az emelő-toló mechanizmus lényege, hogy az egy profillá egyesített egy-, két- vagy három sínes alumínium vagy kompozit tokkeret sarokmerev sarkokkal körbe fut (alul, felül és oldalakon), a fix üvegpaneleket tokba vagy szárnyakba építjük bontható megoldással, akár egymás mellé sorolva szintmagas méretben mintegy végtelenítve a homlokzatot.
Bővebben
2020 / 02 / 10
Az épület teljes életére tervezünk
Erdei környezetben valósul meg az a villaépület, melynek köszönhetően a KAV munkatársai együtt dolgozhattak a TSPC cégcsoport munkatársaival. Az építésziroda egyedi munkamódszeréről és módszertanáról Tóth-Lovrity Andrea projektvezető építésszel beszélgettünk.
Bővebben
2019 / 03 / 29
Egy ház, amelynél a nyílászárók alakították a tervezési folyamatot
Unlike its other competitors, KAV was not thinking about classic “contract manufacturing” - that is, not buying material from us, making and delivering it, so to speak - but actually looking at the whole project, looking for solutions and providing additional services to the Icelandic customer.
Bővebben
2021 / 11 / 19
Tolóajtó alumíniumból 3.
Előző cikkünkben a tolóajtók működési fajtái szerinti csoportosítást folytattuk, az emelő-toló és a bukó-toló tolószárnyakból épült termékekkel fejeztük be a korábban megkezdett sort. A következő két cikkben egy másik szemüvegen keresztük vizsgáljuk az alumínium toló megoldásokat, mégpedig nyitási képek szerint, de most a korábbi 3D szimulációink segítségét is megkapjuk a könnyebb értelmezéshez.
Bővebben
2019 / 08 / 29
Egy okos háznál a termék kiválasztása a kulcskérdés
Egy új építésű ingatlannál a nyílászárók szempontjából az egyik legfontosabb kérdés, hogy a leendő lakók szeretnének-e épületfelügyeleti rendszert a házba, hiszen a tervezés során minden megoldást ehhez kell igazítani. A mai rendszereknél ugyanis a rendszerspecifikus csatlakozóegységeket és kiegészítő modulokat már úgy kell tervezni és elhelyezni, hogy azok teljesen rejtve maradjanak.
Bővebben