INFORMÁCIÓ ÉS AJÁNLATKÉRÉS
INFORMATION AND QUOTATION
2020 / 04 / 08
„Az építész együtt kell, hogy gondolkozzon a nyílászáróssal”

Megbízhatóság, precizitás, minőség és valódi értékteremtés – ezek mentén működik a jövőre 30 éves Etna Kft. A cég a közintézmények, műemlék jellegű felújítások és a hagyományos lakóépületek mellett ma már a prémium családi házas szektorban is egyre komolyabb lehetőséget lát. De bármelyik szegmensben dolgozzanak is a generálkivitelezésen túl építészeti és belsőépítészeti tervezéssel is foglalkoznak. Ziszidisz Nikosz ügyvezető azt vallja, mindig olyat akar létrehozni, ami mellé egyenes háttal oda lehet állni.

A céget még édesapád alapította. Miként tud ma Magyarországon szerinted egy építőiparban tevékenykedő dinasztikus cég fenntarthatóan működni?

Édesapám 1991-ben alapította a céget, ha belegondolunk, hogy ekkoriban jöttek létre az első kft-k Magyarországon, már ez is rejtene magában néhány történetet. Sok olyan pillanat volt az elmúlt közel 30 évben, amikor könnyebb lett volna tiszta lappal indulni. Beleléptünk olyan csapdákba, amit a ki nem fizetések jelentettek, vagy olyan munkákba, ahol nem, hogy nullszaldósan, hanem veszteséggel jöttünk ki belőle. Édesapám egyik legfontosabb hagyatékaként azt hagyta ránk, hogy munkát nem hagyunk félbe. Azt tisztességgel be kell fejezni jóban, rosszban. Sok tanulópénz is volt ebben, de egy kezemen meg tudom számolni, hány munkát hagytunk félbe. Édesapám és utána én is mindent megtettünk azért, hogy minden munkát tisztességgel lezárjunk. Még úgy is, ha az nem nekünk kedvez. Édesapám sajnos már 3 éve nincs velünk, de szinte az utolsó pillanatig velünk dolgozott. És mindvégig nagyon szépen és egyenletesen hozta azt a minőséget, ami miatt az Etna az Etna ma. 

Egyébként automatikus volt, hogy tovább viszed a céget? 

Két bátyám van, ők mind a ketten építészek. Mind a hárman apu kezei alatt cseperedtünk. Fizikai munkával, például kubikolással, segédmunkával kezdtünk, majd fokozatosan, amikor már fejben is felnőttünk hozzá, akkor kezdtünk el szakmai feladatokat végezni. 10 évesen kezdtem adogatni a szerszámokat, és egészen 26 éves koromig minden nyáron melóztam. Tesóim valamivel kevesebbet voltak a kivitelezésben, ők inkább tervezői és a design irányába orientálódtak. Szabadkézzel és számítógéppel is nagyon ügyesen rajzolnak, nagyon tehetségesek. Természetesen azért idő kellett ahhoz, mire mindenki elfogadta, hogy a legkisebb fiú lesz apu helyettese. Ma mindhárman a cégben dolgozunk és kb. 10 éve csatlakozott hozzánk az unokatestvérem is, aki a pénzügyeket viszi. Az erősségem szerintem leginkább az, hogy jól látom a munkafolyamatokat: bárhova leültetnek, bármilyen szakmában, viszonylag hamar átlátom azt, hogy ki mit csinál, és miként lehetne azt gyorsítani, hatékonyabbá tenni. Már fiatalon sem csíptek annyira a munkások, mert a holtidőket mindig kitöltöttem valamivel. Ha láttam, hogy lebzselés van, változtattam, hiszen azért megyünk oda, hogy hatékonyak legyünk. Csak a diplomám megszerzése után, 2006-ban társulhattam. Apu egyik legjobb döntése volt, hogy amikor még korábban halasztottam a főiskolán, még akkor is csak fizikai munkára alkalmazott. Így igazából dacból, hiúságból végeztem el az iskolát, aminek végül az ismerősi köröm 80 százalékát és sok munkatársamat köszönhetem. 2006-ban 50 milliós volt a cég forgalma, idén karcolgatni fogjuk a 4 milliárdot.  A valódi utódlás 2015 körül zajlott le, amikor én már megtanultam mindent aputól, és már új dolgokat is hoztam a cégbe, bővítettem a szolgáltatási köröket, egyre több mindennel foglalkoztunk, egyre teljes körűbben és egyre nagyobb léptékben. Nem volt ünnepélyes cégátadás, hanem eddigre fogadott el mindenki, és már inkább engem keresett mindenki a kérdésével.

A minőség, egyediség, érték elég ritka hívószavak ma az építőiparban. Hogy lehet ezt a mai piaci környezetben fenntartani?

Szerintem a legfontosabb, hogy ez nekünk a hivatásunk. Nekünk ez nem pénzkereseti forrás, hanem hivatás, ahogy viccesen szoktam mondani: pár évvel ezelőtt, nem is kerestünk vele, mert rosszul ment a gazdasági oldala. Amikor elkezdtünk egy új munkát, akkor a régiekből még ott voltak a finom részletek eldolgozása, amiket nem lehetett elnagyolni, hiszen az apró részletek adják meg ezeknek az épületeknek a különlegességét és bizony az ilyen jellegű javítási, szépészeti munkák korábban nem  voltak bekalkulálva, de megcsináltuk becsületből. Nem az anyagi javak megszerzése volt a cél.  Mindig különlegeset szerettem volna alkotni, és mindig olyat akartam, ami mellé oda lehet állni egyenes háttal, és azt mondani, hogy ezt én csináltam, szerveztem, vagy találtam ki. Ha egy produktum kijön a kezed közül, az olyan minőségű legyen, hogy évekkel később is, ha visszanézel, büszkén álhass mellé. Ne arról szóljon, hogy ússzuk meg a feladatot, hanem legyen az egy olyan termék, amit te hoztál létre, és ezzel a világnak adtál valamit. A másik hitvallásunk, hogy ha valamit csinálsz, akkor azt a legjobban, a legmagasabb szinten tedd. Ahogy azt régen a szamurájok tették, fanatikusan, professzionálisan. És hogyha ez mind megvan, akkor biztos jön bele majd  a pénz is. Ha nem kizárólag a pénzre fókuszál az ember, akkor tud teremteni maga körül egy olyan mikrokörnyezetet, ahova szívesen jönnek dolgozni.  És ehhez szerintem annyi kell, hogy azt csinálod, amit mondasz, és azt mondod, amit csinálsz. Például a munkásokat mindig kifizetem határidőre, és amit megígérek, azt tartom is. Ha ezt a két dolgot megcsinálja az ember, már akkor különlegesnek számít a piacon, ha pedig még a munkakörnyezetre is figyel egy kicsit, például legyen a kollégáknak pihenője, melegedő konténere, kapjon nyáron hűsítő vizet, rendes munkásruhát, szerszámot akkor pláne. Pedig szerintem ez az alap. Így tudunk jó házakat építeni.

Nagyon hasonló alapelvek mentén működtök, mint a KAV. Hogyan kezdtetek el együtt dolgozni?

Már egy ideje kerülgettük egymást a KAV-val. Nagyon jókat hallottam a szakmában az egyedi nyílászárós megoldásaikról. Többször szóba jöttek ajánlattétel szintjén is, de az első benyomásom az volt, hogy drágák, akkoriban pedig nagyon árérzékenyen dolgoztunk. Pedig a magasnak tűnő ár mögött rengeteg, tapaszlanton alapuló plusz szolgáltatás volt, amivel éppen a prémium környezetben nem szabad spórolni. Ha megnézzük a valós műszaki tartalmakat, akkor a KAV mindig feljebb tette a mércét, ami megüti azt a szintet, ami ide kell, a minőség rovására sosem hoznak döntést. Azok a műszaki megoldások, amit ők ajánlottak, az igazából a másik vállalkozónál is ugyanennyi lett volna, hogyha részleteiben is kielemezzük a szolgáltatásokat. Úgy kezdtünk el aztán együttdolgozni a KAV-val, hogy ők előbb kerültek kiválasztásra a projektben, mint mi.  Nem tudom, hogy miért, de manapság elég gyakori, hogy a megrendelők a nyílászárós megbízásokat szeretik maguk intézni. Én pedig általában azt mondom, ha már meg van rendelve, akkor mi nem fogunk megállapodni, mert mi generálkivitelezők vagyunk. Erre rávágják, hogy de ez csak az ablak vagy éppen az alumínium bejárati ajtó.

De miért probléma, ha ezek már megvannak?

A nyílászárós megoldások ma már kiemelten fontosak egy ingatlanon, a homlokzati burkolatok találkozásával, a síkok kialakításával, párazáró szigetelésekkel, hőhíd megszakításokkal, okos megoldásokkal mind együtt kezelendők. Az építész együtt kell, hogy gondolkozzon a nyílászárósokkal. Ez az, ami a KAV-nál előrébb jár, mint az átlag nyílászárósok esetében, akik a „majd a tervező megrajzolja, meg majd a nem tudom ki javasolja” elvet követik. A KAV-osok együtt tudnak gondolkozni a projekttel, fancy megoldásokat tudnak javasolni, amik sokszor túlmutatnak egy beépítési útmutatón. Átgondolják, hozzátesznek bizonyos részeket, amitől – bármilyen furcsán is hangzik ez elsőre – menő tud lenni egy nyílászáró. Ők érzik, hogy mik azok a finom részletek, amiket bele kell tenni. Együtt tudnak gondolkodni az építész kollégával. Az említett projektet úgy kaptuk meg, hogy a megrendelő már egyeztetett a KAV-val. És ők egy olyan terméket hoztak be a magyar piacra, ami egyelőre csak a külföldi katalógusokban, meg a Pinteresten látható. Keret nélküli, nagyon filigrán tolóajtókat fognak beépíteni ebbe a bizonyos luxus épületbe, és ők ügyesen körbejárták ennek az összes problematikáját. Azt gondolom, és azóta már tapasztaltam is, hogy ők sem adnak ki olyat a kezükből, ami mögé nem tudnak egyenes háttal odaállni.

Szerző
Magócsi Anikó
További Hírek
01
020
2018 / 12 / 12
KAV nyílászárók Izlandon is
Hosszú ideig hétpecsétes titok volt, ma pedig a homlokzat- és szerkezetépítő szakmában is sokan beszélnek a KAV új vállalásáról. A különleges megrendelői kritériumok szerint készülő alumínium nyílászáró termékek nem csak a speciális műszaki vagy meteorológiai követelmények miatt érdekesek, hanem a telepítés helyszíne miatt is.
Bővebben
2022 / 08 / 11
Az árnyékolók piaca Magyarországon
Bár korábban még jellemző volt Magyarországon, hogy árnyékolás nélkül tervezzenek lakóingatlanokat, ma már elkerülhetetlen, hogy ez is kiemelt elem legyen a tervezési folyamatban. A klímaváltozás miatt ugyanis az ingatlan optimális hőháztartásának biztosítása a téli és nyári időszakban egyaránt fontos. A KAV emiatt egyedi árnyékolók tervezésébe fogott. Természetesen egy újítás bevezetésekor alaposan körül kell járni a hazai piac jellemzőit. A legizgalmasabb jelenségekről Lovász Károllyal, a KAV ügyvezetőjével beszélgettünk.
Bővebben
2021 / 10 / 01
Alumínium ablak ár meghatározó elemei 3
Mindenki szeret teljes körű, részletes és minden variációt biztosító árajánlatot kapni. A KAV eddig is sok saját fejlesztésű ajánlati formátumot alkalmazott, most tartunk a 4.2 verziónál, ennek mintegy kilenc éves evolúcióját több szolgáltatás- és termékbővülés, beszállítói és alvállalkozói változás indukálta. De mit is kell tartalmazzon egy árajánlat és mi kell ahhoz, hogy helyes tartalmú, valamint mindenre kiterjedő legyen? Milyen ajánlati elemek láttán lehetünk biztosak abban, hogy nem lesz meglepetés?
Bővebben
2022 / 01 / 06
Alumínium nyílászárók és szolgáltatások a KAV Home-ban
A KAV kezdett el Magyarországon hivatásszerűen alumínium nyílászárót értékesíteni családi házakra. Ennek, egyedi munkamódszerének és hozzáállásának köszönhetően évek óta piacvezetők vagyunk saját területünkön.  A KAV Home-nak köszönhetően szélesebb ügyfélkörnek is elérhetővé válnak az alumínium nyílászárók a családi házas projektek körében. Hogy milyen szolgáltatásokat nyújtunk ebben a termékkörben, arról Kardos-Tamási Erzsébet vállalkozás vezetővel és Lovász Károllyal, a KAV ügyvezetőjével beszélgettünk.
Bővebben
2018 / 03 / 12
Minden ingatlant eladnak egyszer
A személyes mérnöki igényfelmérés mára cégünk védjegyévé vált. Ezzel a folyamattal segítjük azt, hogy ajánlatkérő ügyfeleink objektív és letisztázott követelményrendszer alapján tudjanak a nyílászárók kérdésében dönteni.
Bővebben
2021 / 08 / 05
Így készülnek az alumínium nyílászárók
Vajon hogyan készül egy alumínium keretes ablak vagy ajtó? Mi történik a megmunkálócentrumban? Hogyan marják, vasalják, munkálják elő az alumínium nyílászárókat a gyártás folyamán? Mekkora üvegfelületet lehet legyártani? És vajon hogyan kell összeállítani egy ablakot? Ezekre a kérdésekre is választ kapunk a Mesterember című műsorban, amely az alumínium nyílászáró gyártó munkáját mutatja be.
Bővebben
2019 / 10 / 24
KAV gyáregység Kisbéren
Cégünk beruházásba kezdett a Komárom-Esztergom megyei Kisbéren. A gyártási feladatok mellett számos előkészítői és tervezői munkát is a város közelében lévő, közel 3 hektáros telephely gyáregységében és azok irodáiban fogunk megvalósítani. Az új speciális nyílászáró üzem lehetőségeibe és a jövőbeli tervekbe Lovász Károly, a KAV ügyvezetője nyújt betekintést.
Bővebben
2021 / 06 / 04
Az alumínium nyílászáró diszkréciója egy különleges lakóházban
Bővebben
2021 / 05 / 21
Alumínium nyílászárók, innováció, egyedi cégstruktúra
A KAV Hungária alapítását is egy innovatív ötlet hívta életre: miért ne lehetne az alumínium nyílászárókat a családi házas piacra bevezetni. Azóta saját fejlesztéseink, egyedi megoldásaink, igényfelmérésünk, kivitelezési munkaszervezésünk a cég meghatározó elemei lettek. Az innovációról, az ezt megalapozó vezetői gondolkodásról és szervezeti struktúráról beszélgetett Lovász Károly, a KAV ügyvezetője, Csóti Gábor, a Gamechangers közösség alapítója és Szabó Kálmán, műsorvezető a Szövetség a Kiválóságért Közhasznú Egyesület podcastjában.
Bővebben
2017 / 09 / 05
Nem a mának építünk, hanem a jövőnek
Letisztult formák, nagy üvegfelületek, tágas belső terek és az anyagok kreatív használata – ezek a legfőbb jellemzői korunk egyik legmeghatározóbb építészeti stílusának, a minimálnak, ami iránt hazánkban is kimagasló az érdeklődés. Az igazán jól tervezett és kivitelezett minimalista családi házak száma azonban aránylag csekély. Budapesten épült fel az az ingatlan, ami mérnökeink szerint is az eddigi legjobb tervezések egyike, ami cégünknél megfordult az utóbbi években. A projekt során kiemelt figyelmet fordítottunk a nyitott terek kialakításához nélkülözhetetlen, nagyvonalúan méretezett üvegfelületek kialakítására. Mi kellett ahhoz, hogy ez a kivételes ingatlan megvalósuljon, arról a ház építtetőjével beszélgettünk.
Bővebben
2021 / 11 / 26
Tolóajtó alumíniumból – 4.
lőző cikkünkben az alumínium tolóajtó rendszerek nyitási képek szerinti csoportosítását kezdtük meg, igénybe véve a korábbi 3D szimulációink segítségét is. Most ezt a sort fejezzük be, még pedig a tört alaprajzi vonalú kialakításokkal.
Bővebben
2022 / 02 / 11
Alumínium nyílászáró fejlesztési trendek és tendenciák
Egyre nagyobb méretek, egyre komolyabb terhelhetőség, automatizálás és a szerkezetek integrációja. A Reynaers munkatársai ezeket látják legszembetűnőbb tendenciáknak az alumínium nyílászárók fejlesztése során. A 2021-es év tapasztalatairól és tendenciáiról Nagy Zoltánnal, a Reynaers Alumínium magyarországi vezetőjével és Hajas Gergővel a cég értékesítés támogató mérnökével beszélgettünk.
Bővebben
2019 / 02 / 07
Egy Bauhaus-villa újjászületése
Idén 100 éves a Bauhaus, ezért is külön öröm számunkra, hogy egy, a stílus jegyeit magán viselő ingatlan felújításában vehetünk részt. Ha a Bauhaus jelzőként egy épületnél megjelenik, az garancia a letisztult formákra, az izgalmas terekre és a minőségi alapanyagokra. Ám fontos kiemelni, hogy bár több magyar építész állt kapcsolatban a híres német iskolával, Budapesten alig található szigorúan vett Bauhaus-ház. Hogy ez az épület miként viseli magán a stílus jellemző jegyeit, s hogyan érdemes egy ilyen felújításba belefogni, arról Lenzsér Péter, építésszel beszélgettünk.
Bővebben
2022 / 12 / 20
Egy hibátlan épület KAV nyílászárókkal
A panoráma a lelke, az üvegfelületek pedig az egyik fő szervezőeleme annak a kivételes formavilágú villának, amin az Etna és a KAV munkatársai közösen dolgoztak. Az épület érdekességeiről és a megvalósulás folyamatáról Ziszidisz Nikosszal, a kivitelezést végző Etna Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk. 
Bővebben
2022 / 02 / 24
Alumínium nyílászáró trendek az ügyfelek igényei alapján
Ha alumínium nyílászárókról van szó, a KAV neve mára összekapcsolódott az egyedi ügyféligényekkel. Számos olyan elképzelés és terv fogalmazódik meg a hozzánk fordulóknál, amelyek a későbbiekben akár az alumínium nyílászárók fejlesztését is eredményezhetik. Így, ha a 2022-es év trendjeit szeretnénk bemutatni érdemes azzal kezdeni, mit tapasztal Lovász Károly, a KAV ügyvezetője és Mravik Csaba fejlesztési főmérnök, milyen termékeket keresnek most a családi házas építtetők.
Bővebben
2017 / 11 / 30
Szoborszerű, kortárs családi ház
ALUTA nívódíjas épület az építészek szemével
Bővebben
2022 / 09 / 22
A nyílászárók a modern építészet alapjai – beszélgetés Hoffmann György építésszel
Hatalmas, transzparens üvegfelületek, amelyek szinte közvetlen kapcsolatot teremtenek a környezettel. Hoffmann György építész azt vallja, a modern építészetben már nincs szükség falakra, hiszen a nyílászárók és a pillérek el tudják látni a tartószerkezeti funkciókat is. Beszélgetésünkből az is kiderül, vajon mi határozza meg leginkább az építész-tervezői gondolkodást és mi kell ahhoz, hogy a megrendelő és a tervező közös nyelvet beszéljen.
Bővebben
2021 / 10 / 08
Alumínium ablak ár meghatározó elemei 4.
Legnagyobb összeg a nyílászáró alapajánlat számozva, tételesen és részletesen leírva, alul összesítve. Erősen javaslom, hogy mindenről kérjenek számlát, így nincs vita a munka végén vagy ha garanciális igényük van. Tisztázni szükséges, hogy a kalkulációban taglalt árak nettó vagy bruttó összegek. Itt az egyértelműsítés miatt igényelje a hozzá tartozó arányos szakági nézetrajzokat vagy célszoftveres nyílászáró áttekintő képet. Minden elemnek van konszignációs jele, száma vagy neve, ezt a rajzokon meg kell találnia, könnyen azonosíthatónak kell lennie. Tartalmaznia kell a műszaki tartalmi elemeket, mint a nyithatóság, vasalati felszereltség és kilincs típus, szerkezet és vasalat szín, felületi minőség, üvegpanel minőség (rétegrendek) és bevonatok, tartozékok, speciális igény esetén rövid leírás. A kiszállítási költség helyszíni lerakodással együtt az ablak része, nem elhanyagolható elem, ezt is fel kell tüntetni.
Bővebben
2021 / 09 / 24
Alumínium ablak árát befolyásoló tényezők 2.
Alumínium ablak és ajtó költségében az előző blogban részletezett rendszeranyag bekerülési ár mellett még nagyon releváns költség a hőszigetelő üvegpanel, amely hazai vagy külföldi üvegfeldolgozó üzemből érkezik.
Bővebben
2017 / 10 / 26
Ismét ALUTA Nívódíjat kapott a KAV
A KAV zugligeti családi ház referenciájának különleges homlokzatáért, az ott végzett szakmérnöki tervezésért és kivitelezésért vehette át a 2017. évi ALUTA Nívódíjat a “kisprojekt” (azaz lakóépület) kategóriában.
Bővebben