INFORMÁCIÓ ÉS AJÁNLATKÉRÉS
INFORMATION AND QUOTATION
2018 / 10 / 17
„A ház, ami letisztult egyszerűségével kápráztatja el az embert”

Prémium, minimál, letisztult egyszerűség – ezek azok a jelzők, amik elsőre eszünkbe jutnak a Porsche-dizájn alapján megálmodott lakóingatlant meglátva. Építész szempontból szokatlan tervezési folyamat után valósult meg az épület, ugyanis a megrendelő nagyon konkrét elképzelésekkel és tervekkel érkezett. A rendhagyó munkáról a ház építészével, Unicsovics Istvánnal beszélgettünk.

Úgy tudom, a megrendelő határozott formai és alaprajzi igényekkel keresett meg, amikor belekezdtetek a ház tervezésébe. Hogy zajlott a folyamat?

Valóban karakán elképzelései voltak a megrendelőnek. Érdekessége a projektnek, hogy nagyon korán elkezdtük a tervezést – a kivitelezés előtt körülbelül másfél évvel –, amikor még az építési telek sem volt meg. Mint tudjuk, ez egy helyhez kötött tevékenység, hiszen nem lehet minden épületet megvalósítani más-más adottságú helyszínen. Mikorra megtaláltuk ezt a végleges telket, a tervezésben is eljutottunk arra a szintre, ahol már a megrendelő elképzelése is határozottan letisztult.

Mik voltak ezek az elképzelések?

Az építtető nagy Porsche rajongó, s a Porsche-dizájn az életterében számos helyen megjelenik, legyen szó apróbb használati- és berendezési tárgyakról vagy belsőépítészeti megoldásról. Ebből kiindulva már lehetett jelentős mennyiségű részletet – burkolatot, homlokzati megoldást, üvegstruktúrát – kitalálni, ami tetszett neki. Volt olyan része is a tervezésnek, amikor már túlzásba is vittük a Porsche-dizájnt, példaként csak egyet említek: az előtető speciális átlyukasztása után a napsütés feliratot rajzolt volna egy kijelölt falfelületre. Azért az ilyen direkt megoldásoktól a végén mindketten tartózkodtunk, mert igazából a letisztult egyszerűséget kerestük mindenhol. Próbáltam a megrendelőt elvinni kissé modernebb irányokba, de hála istennek nem ment bele. A megvalósult épületben a minimalizmus funkcionálisan és tömegképzésben is megjelenik. A felépítmény egy darab kubus, amit úgy kellett felöltöztetni, hogy megfeleljen az építtető kívánalmainak. Fontosak voltak a nagy terek, maximálisan szerette volna kihasználni ezt a területet. Amikor a kivitelezést szerveztük, ő eléggé részletesen utánajárt mindennek, s ebben kellett szakmai segítséget nyújtanom neki. A cél az volt, hogy amit külsőleg-belsőleg megálmodtunk, azt prémium kategóriában, de azért elfoadható ár-érték arányban valósítsuk meg.

Ha már a kivitelezésnél tartunk. Nyílászárók szempontjából miért döntöttetek a KAV mellett? Mik voltak az elvárásaitok?

Az alumínium nyílászáró nagyon fontos, ha nem a legfontosabb volt. Számos top kategóriás céghez elmentünk, sőt Svájcból is idejött egy kirendeltség vezetője, hogy bemutassa a saját termékeiket. Három-négy cégnél több órán keresztül egyeztettünk csomóponti részletekig menően, ám egyik cégnél sem éreztünk biztos szakmai hátteret. Azt a tudást, amivel a KAV hozzáállt maga termékéhez, sehol máshol sem tapasztaltuk. Miután a szerződést megkötöttük, be is igazolódott, hogy jól döntöttünk. Végül még a homlokzati lemezburkolatok kivitelezésére is megbízást kaptak, e mellett annak részletterveit is ők dolgozták ki. Ami nekem a legmeglepőbb volt, hogy az utógondozásra is kiemelt figyelmet fordítanak. A nyílászáró beépítés és beállítás mellett még azokat a dolgokat is kiemelten kezelték – mint például a lamellás árnyékoló rendszer kapcsolódása –, ami nem is közvetlenül hozzájuk tartozott. Azért a kiválasztott üvegpanoráma részekkel valahol mi is belementünk egy olyan ismeretlen szituációba, amiben egy olyan partnerre volt szükségünk, aki segít minket a tudásával. Azért is volt jó döntés más cégekkel szemben a KAV, mert nemcsak el akarták adni a terméket, hanem jól meg is akarták csinálni.


Milyen extra megoldások valósultak meg nyílászárók kapcsán ebben a házban?

Elsőként a hátsó homlokzat teljes szélességében húzódó 3500 mm magas saroksorolt üvegfal tűnik fel mindenkinek, de a leglenyűgözőbb ebben a több, mint tizenhárom négyzetméteres – pillérek közé ékelt – tolóajtó. Ez a megoldás, ezzel a panorámával azt hiszem, magáért beszél. Azt hinné az ember, hogy egy tolóajtónál a méret nem számít, de persze ez nincs így, már csak a beépítési szituációk miatt sem. Esetünkben ugyanis egy viszonylag vékony profilrendszer segítségével akartuk megvalósítani a toló verziót, markáns pillérek miatti megszakítás mellett. Fontos volt az, hogy a küszöböt ne kelljen átlépni, de kritérium volt az is, hogy egy ekkora méretű ajtót ne manuálisan, hanem épületfelügyelet által, elektromosan lehessen nyitni. Az U-alakú üvegportál – tengelyosztással bonyolított – pillérkapcsolattal együttes sorolása sem a földszinten, sem az emeleten nem volt könnyen megoldható, a látható egyszerűség azért jelentős gondolkodást kívánt. A komoly rétegrendből épített nagy üvegmezők súlyából is számos technikai probléma adódott. Nagyon sokat egyeztettünk a KAV műszaki csapatával szerkezeti és csomópontképzési szempontból, melynek szükségességét a kivitelezés igényes folyamata, valamint a megvalósított épület minősége végül igazolt is.

Nagyon erőteljesen megjelenik a házban az a gondolkodás, hogy a harmóniát a párhuzamosok és a merőlegesek megfelelő játéka adja. Az, hogy megbízói oldalról felmerült ez a kérés, ahhoz mennyire volt nehéz tervezőként kapcsolódni?

Azt gondolom, ha az ember el tudja engedni azt, hogy rákényszerítse a beruházóra a maga „építészkedését”, akkor ez igazából inkább használ. Megrendelőnk a párhuzamosokat és a merőlegeseket tartotta alap szervező elemnek, így soha fel sem merült bennünk, hogy valahová íves lépcső vagy fal kellene, és ez igaz a burkolat kiosztástól kezdve a konyhai szagelszívó takarásáig. Amikor elfogadtam – s ez a másfél éves tervezési folyamat első harmadában megtörtént –, hogy nem én fogom irányítani az építtetőt, hanem csak lehetőségeket fogok felkínálni neki, onnantól nagyon organikusan lehetett alakítani, hogy az valósuljon meg, amivel valóban elégedett lesz. S a legjobb az, hogy én is elégedett vagyok az eredménnyel.

Mit tud ez a ház szerinted?

A minőségi anyagok használata mellett mégis letisztult és egyszerű ház lett, és szerintem pont ezzel az egyszerűségével tudja elkápráztatni az embert. Amikor az ember belép az előszobába, meglátja a nappali terét, és kinyílik a belmagassága, utána kezdi el felfedezni a háznak nem túl elrejtett, de számára még ismeretlen részeit – akár a dolgozószoba egylégterűségét a nappalival, akár a lépcsőházi nyitottságot, akár az emeleti szobák kapcsolatait –, s akkor látja meg, hogy ez jóval több, mint egy kockaház, rengeteg ötlet van benne. A homlokzati burkolatok szerintem érdekes ellenpólust váltanak ki az utcai oldal és a hátsó rész között, illetve a sötét és a fehér között. Ha a lamellás árnyékolót az ember leengedi és bezárja, akkor az egyik oldalról szinte egy teljesen fekete házat lát, a másik oldalról pedig egy törtfehér homlokzati dörzsvakolatot. Úgyhogy ez a fajta kettősség, illetve a zártság és a nyitottság elől és hátul is megjelenik. Ez egy olyan ház, amelynek az igazi varázsa az apró részleteiben rejtőzik.

Szerző
Magócsi Anikó
További Hírek
01
020
2022 / 11 / 17
Cölöpökre épített középkori világ az üvegtornyok árnyékában
Az ALUTA - mint a hazai alumínium homlokzatépítők és nyílászáró gyártók egyetlen hazai szakmai egyesülete - minden évben szervez bel- és külföldi tanulmányutakat tagjai számára. Idén a közel 18 millió lakosú Hollandiába vezetett a külföldi utunk, mely során kiváló szervezéssel sikerült jelentős mennyiségű különleges épületet meglátogatnunk. Csapatunk Amszterdam és Rotterdam városait vette górcső alá, mely során az európai és a gyarmati történelem, a művészettörténet és a mérnökkultúra máshol nem látható egyvelege tárult a szemünk elé. Ha cölöpre épített városról beszélünk, legtöbbször mindenkinek Velence jut az eszébe. Pedig Amszterdam is így épült, mi több, így épül ma is. A jórészt tengerszint alatti autómentes belváros hajózható csatornákkal szabdalt kajla középkori házsorai, mint egymásra borult részeg gyufás skatulyák mutatják sok száz éve büszke arcukat a történelmi viharoknak. Túlélték a tűzvészeket, a pestist és az árvizek sokszori támadását, és tessék itt vannak sok száz éve. Azt súgják a ferde falak, hogy így kell az értéktelen mocsár helyén mérnöki tudással gátakat és csatornákat, raktárakat és egy jól lakható várost, hova tovább országot építeni.
Bővebben
2021 / 11 / 15
Alumínium nyílászárók: mi a fontosabb a design vagy a funkcionalitás?
Alumínium nyílászáró választása, homlokzat tervezésekor sokakban felvetődhet a kérdés, mi legyen a döntésünk szempontja: a design vagy a funkcionalitás? „A forma követi a funkciót” szólás ugyanis mára többszörösen átértelmeződött az építészek fejében, sokszor mindent alávetnek a külcsínnek, így a design öncélú tervezési elvként jelenik meg. Építészeket kérdeztünk arról, számukra mi a fontosabb szempont, ketté kell-e választani a design és a funkcionalitás kérdését.
Bővebben
2019 / 11 / 28
Dubai a legek városa
Dubai napjainkban a világ leggyorsabban fejlődő városa, amely néhány évtized alatt szinte a semmiből épült fel. Itt található a világ legmagasabb épülete, a 828 méter magas Burj Kalifa, repterét a legdinamikusabban fejlődő jelzővel szokták illetni, mesterséges szigetei és lélegzetelállító építményei évente turisták millióit vonzzák a városba. A folyamatosan épülő és fejlődő Dubai ráadásul 2020-ban az Expo színhelye is lesz. Az idén 20 éves ALUTA Egyesület szakmai útja ebbe az innovatív építészeti irányokat mutató metropoliszba vezetett.
Bővebben
2017 / 08 / 17
A KAV kisvállalkozásként briliáns példát mutat
Magyarországon is egyre több vezető ismeri fel, hogy kiváló céget csak a munkatársakra alapozva lehet építeni. Az Investors in People Hungary célja, hogy azokat a vállalatokat, melyeknek a szervezetfejlesztés területén kiemelkedően jó és követendő gyakorlatai vannak, támogassa és példaként állítsa a gazdaság többi szereplője elé.
Bővebben
2022 / 08 / 04
Egyedi árnyékolók fejlesztése a KAV-nál
A klímaváltozás következtében az utóbbi években tapasztalt meleg és száraz nyarak egyre fontosabbá teszik a megfelelő árnyékolási megoldásokat. A piacon kapható sztenderd megoldások azonban sem mozgatási mechanizmusukban, sem formáikban nem követik le az egyedi ügyféligényeket. A KAV mérnökcsapata ezért a jelenlegi építészeti trendekre reflektáló, egyedi alumínium árnyékolókat kínál. A különleges megoldásokba Lovász Károly, a KAV ügyvezetője enged betekintést.
Bővebben
2022 / 09 / 01
A nagyvonalú üvegszerkezetek megvalósításának kulcsa a közös gondolkodás
A hatalmas üvegfelületek a modern épületek meghatározó elemei. Ezért is kiemelten fontos, hogy az építészek a szakági tervezőkkel együtt gondolkodva alkossák meg a terveket. Az üveghomlokzatok tervezése és kivitelezése során felmerülő kérdésekről Stocker György Mihály, okleveles építészmérnökkel, a BME egyetemi docensével, az ALUTA-alelnökével beszélgettünk, akinek szaktanácsadóként kiemelt szerepe volt abban, hogy a Magyar Zene Háza a jelenlegi formájában valósulhatott meg.
Bővebben
2021 / 11 / 12
Tolóajtó alumíniumból 2.
Az emelő-toló mechanizmus lényege, hogy az egy profillá egyesített egy-, két- vagy három sínes alumínium vagy kompozit tokkeret sarokmerev sarkokkal körbe fut (alul, felül és oldalakon), a fix üvegpaneleket tokba vagy szárnyakba építjük bontható megoldással, akár egymás mellé sorolva szintmagas méretben mintegy végtelenítve a homlokzatot.
Bővebben
2021 / 07 / 08
Alumínium nyílászárós kisprojekt kategóriában díjazták a KAV-ot
Az Alumínium Ablak és Homlokzat Egyesület (ALUTA) idén is kiosztotta nívódíjait. A magyar alumínium nyílászáró- és homlokzatgyártók egyetlen rangos elismerésével kisprojekt kategóriában idén is a KAV munkáját díjazták.
Bővebben
2019 / 01 / 09
Környezetre való reflektálás nyílászárókkal
A megvalósításában nagyon sokat segített a KAV-ban tapasztalható szemlélet. Beszélgetnek a megrendelővel, s nem eladni akarnak egy szerkezetet, hanem kérdésekre akarnak válaszolni, s a megoldást keresik. Nem egy katalógusból kellett válogatni, tehát nem adott megoldások közül lehetett eldöntenem, hogy mit válasszak, hanem egyedi megoldásokat „ajánlottak fel” az adott problémára. A cégek közül, akikkel dolgoztam, a KAV adta nekem a legtöbb műszaki támogatást.
Bővebben
2022 / 02 / 11
Alumínium nyílászáró fejlesztési trendek és tendenciák
Egyre nagyobb méretek, egyre komolyabb terhelhetőség, automatizálás és a szerkezetek integrációja. A Reynaers munkatársai ezeket látják legszembetűnőbb tendenciáknak az alumínium nyílászárók fejlesztése során. A 2021-es év tapasztalatairól és tendenciáiról Nagy Zoltánnal, a Reynaers Alumínium magyarországi vezetőjével és Hajas Gergővel a cég értékesítés támogató mérnökével beszélgettünk.
Bővebben
2019 / 10 / 24
KAV gyáregység Kisbéren
Cégünk beruházásba kezdett a Komárom-Esztergom megyei Kisbéren. A gyártási feladatok mellett számos előkészítői és tervezői munkát is a város közelében lévő, közel 3 hektáros telephely gyáregységében és azok irodáiban fogunk megvalósítani. Az új speciális nyílászáró üzem lehetőségeibe és a jövőbeli tervekbe Lovász Károly, a KAV ügyvezetője nyújt betekintést.
Bővebben
2022 / 01 / 06
Alumínium nyílászárók és szolgáltatások a KAV Home-ban
A KAV kezdett el Magyarországon hivatásszerűen alumínium nyílászárót értékesíteni családi házakra. Ennek, egyedi munkamódszerének és hozzáállásának köszönhetően évek óta piacvezetők vagyunk saját területünkön.  A KAV Home-nak köszönhetően szélesebb ügyfélkörnek is elérhetővé válnak az alumínium nyílászárók a családi házas projektek körében. Hogy milyen szolgáltatásokat nyújtunk ebben a termékkörben, arról Kardos-Tamási Erzsébet vállalkozás vezetővel és Lovász Károllyal, a KAV ügyvezetőjével beszélgettünk.
Bővebben
2017 / 11 / 30
Szoborszerű, kortárs családi ház
ALUTA nívódíjas épület az építészek szemével
Bővebben
2021 / 08 / 18
Az építőipari változások hatása az alumínium nyílászárók piacára
Az elmúlt időszakban az áremelkedések, a hiányzó alapanyagok jelentős változásokat hoztak az építőiparban. Hogy ez miként érinti az alumínium és egyedi nyílászárók piacát, mire kell felkészülnie a KAV ügyfeleinek, arról Lovász Károllyal a KAV Hungária ügyvezetőjével beszélgettünk.
Bővebben
2017 / 09 / 05
Nem a mának építünk, hanem a jövőnek
Letisztult formák, nagy üvegfelületek, tágas belső terek és az anyagok kreatív használata – ezek a legfőbb jellemzői korunk egyik legmeghatározóbb építészeti stílusának, a minimálnak, ami iránt hazánkban is kimagasló az érdeklődés. Az igazán jól tervezett és kivitelezett minimalista családi házak száma azonban aránylag csekély. Budapesten épült fel az az ingatlan, ami mérnökeink szerint is az eddigi legjobb tervezések egyike, ami cégünknél megfordult az utóbbi években. A projekt során kiemelt figyelmet fordítottunk a nyitott terek kialakításához nélkülözhetetlen, nagyvonalúan méretezett üvegfelületek kialakítására. Mi kellett ahhoz, hogy ez a kivételes ingatlan megvalósuljon, arról a ház építtetőjével beszélgettünk.
Bővebben
2020 / 06 / 11
KAV – Odafigyelünk arra, hogy a megrendelő mit szeretne megvalósítani!
A KAV csapata folyamatosan bővül, jelenleg is több pozícióra keresünk munkatársakat. Hégli Henriette közgazdász végzettséggel, ügyvezetői és ingatlanértékesítői pályafutás után tavaly júliusban érkezett a cégünkhöz. Projekt koordinátorként ő felel az egyedi árajánlatok készítéséért. Ahhoz, hogy a feladatát a lehető legoptimálisabban tudja ellátni, az indulás első pár hetében egy gólyaprogramban vett részt, amelynek keretében részletekbe menően, a cég működésének minden területére kiterjedően ismerte meg az egyes munkafolyamatokat, az egyedi nyílászárók piacát, a KAV-os gondolkodást.
Bővebben
2022 / 08 / 18
Az üvegszerkezetek építészeti tervezése speciális szaktudást igényel
Bár az egyik legkorszerűbb homlokzati elem az üveg, a tervezési folyamat során számos probléma adódhat, ha nem megfelelő módon átgondolt üvegszerkezetek alkalmazására kerül sor. Hogy mitől különlegesek az üvegszerkezetek, és miért fontos, hogy már a tervezés során hozzáértő szakági tervezők foglalkozzanak ezekkel az épületelemekkel, arról Stocker György Mihály, okleveles építészmérnökkel, a BME Építőmérnöki Kar egyetemi docensével, az ALUTA-alelnökével beszélgettünk.
Bővebben
2019 / 07 / 23
Egy okos házhoz másfajta épülethasználati tudatosság szükséges
Az okos otthonok már nem a jövőben játszódó regények és filmek sajátosságai, hanem jelenünk részei. A prémium kategóriás házak építésekor az automatizálás, a lakók életét segítő rendszerek kiépítése sokszor alapkövetelmény, ami a nyílászárók tervezésére is hatással van. Új sorozatunkban az okos otthonok világával ismerkedhetnek meg. Célunk, hogy megfelelő tudás birtokában tudjanak döntéseket hozni, belekezdeni egy ház tervezésébe.
Bővebben
2020 / 04 / 21
A nyílászárók letisztult esztétikája
Az alumínium nyílászárók megjelenése a családi házas szektorban a minimál építészeti stílus népszerűségének is köszönhető. A kevesebb több elvének alkalmazása az építészetben az egyedi megoldások, a puritán vagy transzparens felületek felé vitte a tervezők gondolkodását. A minimál házakban az egyszerű formák segítenek abban, hogy kialakuljon a harmónia érzése, amelyben a tér az ember szolgálatában áll.
Bővebben
2019 / 05 / 22
A szélnyomás a legnagyobb kihívás az Izlandra tervezett nyílászáróknál
Reykjavík egyik szimbolikus épülete, a Harpa közelében épül a Marriott Hotel, amelynek nyílászárós megoldásaiban cégünk is közreműködik. Az izlandi építészet és a sziget időjárási körülményei az itthonitól eltérő rendszereket igényelnek, így a KAV csapata – többek között a beépíthetőséget és a szigetelési szempontokat figyelembe véve – ennél a munkánál még új prototípust is tervezett. A részletekről Kiss Norbert, senior mérnök és Mravik Csaba, Fejlesztési főmérnök meséltek.
Bővebben