INFORMÁCIÓ ÉS AJÁNLATKÉRÉS
INFORMATION AND QUOTATION
2018 / 10 / 17
„A ház, ami letisztult egyszerűségével kápráztatja el az embert”

Prémium, minimál, letisztult egyszerűség – ezek azok a jelzők, amik elsőre eszünkbe jutnak a Porsche-dizájn alapján megálmodott lakóingatlant meglátva. Építész szempontból szokatlan tervezési folyamat után valósult meg az épület, ugyanis a megrendelő nagyon konkrét elképzelésekkel és tervekkel érkezett. A rendhagyó munkáról a ház építészével, Unicsovics Istvánnal beszélgettünk.

Úgy tudom, a megrendelő határozott formai és alaprajzi igényekkel keresett meg, amikor belekezdtetek a ház tervezésébe. Hogy zajlott a folyamat?

Valóban karakán elképzelései voltak a megrendelőnek. Érdekessége a projektnek, hogy nagyon korán elkezdtük a tervezést – a kivitelezés előtt körülbelül másfél évvel –, amikor még az építési telek sem volt meg. Mint tudjuk, ez egy helyhez kötött tevékenység, hiszen nem lehet minden épületet megvalósítani más-más adottságú helyszínen. Mikorra megtaláltuk ezt a végleges telket, a tervezésben is eljutottunk arra a szintre, ahol már a megrendelő elképzelése is határozottan letisztult.

Mik voltak ezek az elképzelések?

Az építtető nagy Porsche rajongó, s a Porsche-dizájn az életterében számos helyen megjelenik, legyen szó apróbb használati- és berendezési tárgyakról vagy belsőépítészeti megoldásról. Ebből kiindulva már lehetett jelentős mennyiségű részletet – burkolatot, homlokzati megoldást, üvegstruktúrát – kitalálni, ami tetszett neki. Volt olyan része is a tervezésnek, amikor már túlzásba is vittük a Porsche-dizájnt, példaként csak egyet említek: az előtető speciális átlyukasztása után a napsütés feliratot rajzolt volna egy kijelölt falfelületre. Azért az ilyen direkt megoldásoktól a végén mindketten tartózkodtunk, mert igazából a letisztult egyszerűséget kerestük mindenhol. Próbáltam a megrendelőt elvinni kissé modernebb irányokba, de hála istennek nem ment bele. A megvalósult épületben a minimalizmus funkcionálisan és tömegképzésben is megjelenik. A felépítmény egy darab kubus, amit úgy kellett felöltöztetni, hogy megfeleljen az építtető kívánalmainak. Fontosak voltak a nagy terek, maximálisan szerette volna kihasználni ezt a területet. Amikor a kivitelezést szerveztük, ő eléggé részletesen utánajárt mindennek, s ebben kellett szakmai segítséget nyújtanom neki. A cél az volt, hogy amit külsőleg-belsőleg megálmodtunk, azt prémium kategóriában, de azért elfoadható ár-érték arányban valósítsuk meg.

Ha már a kivitelezésnél tartunk. Nyílászárók szempontjából miért döntöttetek a KAV mellett? Mik voltak az elvárásaitok?

Az alumínium nyílászáró nagyon fontos, ha nem a legfontosabb volt. Számos top kategóriás céghez elmentünk, sőt Svájcból is idejött egy kirendeltség vezetője, hogy bemutassa a saját termékeiket. Három-négy cégnél több órán keresztül egyeztettünk csomóponti részletekig menően, ám egyik cégnél sem éreztünk biztos szakmai hátteret. Azt a tudást, amivel a KAV hozzáállt maga termékéhez, sehol máshol sem tapasztaltuk. Miután a szerződést megkötöttük, be is igazolódott, hogy jól döntöttünk. Végül még a homlokzati lemezburkolatok kivitelezésére is megbízást kaptak, e mellett annak részletterveit is ők dolgozták ki. Ami nekem a legmeglepőbb volt, hogy az utógondozásra is kiemelt figyelmet fordítanak. A nyílászáró beépítés és beállítás mellett még azokat a dolgokat is kiemelten kezelték – mint például a lamellás árnyékoló rendszer kapcsolódása –, ami nem is közvetlenül hozzájuk tartozott. Azért a kiválasztott üvegpanoráma részekkel valahol mi is belementünk egy olyan ismeretlen szituációba, amiben egy olyan partnerre volt szükségünk, aki segít minket a tudásával. Azért is volt jó döntés más cégekkel szemben a KAV, mert nemcsak el akarták adni a terméket, hanem jól meg is akarták csinálni.


Milyen extra megoldások valósultak meg nyílászárók kapcsán ebben a házban?

Elsőként a hátsó homlokzat teljes szélességében húzódó 3500 mm magas saroksorolt üvegfal tűnik fel mindenkinek, de a leglenyűgözőbb ebben a több, mint tizenhárom négyzetméteres – pillérek közé ékelt – tolóajtó. Ez a megoldás, ezzel a panorámával azt hiszem, magáért beszél. Azt hinné az ember, hogy egy tolóajtónál a méret nem számít, de persze ez nincs így, már csak a beépítési szituációk miatt sem. Esetünkben ugyanis egy viszonylag vékony profilrendszer segítségével akartuk megvalósítani a toló verziót, markáns pillérek miatti megszakítás mellett. Fontos volt az, hogy a küszöböt ne kelljen átlépni, de kritérium volt az is, hogy egy ekkora méretű ajtót ne manuálisan, hanem épületfelügyelet által, elektromosan lehessen nyitni. Az U-alakú üvegportál – tengelyosztással bonyolított – pillérkapcsolattal együttes sorolása sem a földszinten, sem az emeleten nem volt könnyen megoldható, a látható egyszerűség azért jelentős gondolkodást kívánt. A komoly rétegrendből épített nagy üvegmezők súlyából is számos technikai probléma adódott. Nagyon sokat egyeztettünk a KAV műszaki csapatával szerkezeti és csomópontképzési szempontból, melynek szükségességét a kivitelezés igényes folyamata, valamint a megvalósított épület minősége végül igazolt is.

Nagyon erőteljesen megjelenik a házban az a gondolkodás, hogy a harmóniát a párhuzamosok és a merőlegesek megfelelő játéka adja. Az, hogy megbízói oldalról felmerült ez a kérés, ahhoz mennyire volt nehéz tervezőként kapcsolódni?

Azt gondolom, ha az ember el tudja engedni azt, hogy rákényszerítse a beruházóra a maga „építészkedését”, akkor ez igazából inkább használ. Megrendelőnk a párhuzamosokat és a merőlegeseket tartotta alap szervező elemnek, így soha fel sem merült bennünk, hogy valahová íves lépcső vagy fal kellene, és ez igaz a burkolat kiosztástól kezdve a konyhai szagelszívó takarásáig. Amikor elfogadtam – s ez a másfél éves tervezési folyamat első harmadában megtörtént –, hogy nem én fogom irányítani az építtetőt, hanem csak lehetőségeket fogok felkínálni neki, onnantól nagyon organikusan lehetett alakítani, hogy az valósuljon meg, amivel valóban elégedett lesz. S a legjobb az, hogy én is elégedett vagyok az eredménnyel.

Mit tud ez a ház szerinted?

A minőségi anyagok használata mellett mégis letisztult és egyszerű ház lett, és szerintem pont ezzel az egyszerűségével tudja elkápráztatni az embert. Amikor az ember belép az előszobába, meglátja a nappali terét, és kinyílik a belmagassága, utána kezdi el felfedezni a háznak nem túl elrejtett, de számára még ismeretlen részeit – akár a dolgozószoba egylégterűségét a nappalival, akár a lépcsőházi nyitottságot, akár az emeleti szobák kapcsolatait –, s akkor látja meg, hogy ez jóval több, mint egy kockaház, rengeteg ötlet van benne. A homlokzati burkolatok szerintem érdekes ellenpólust váltanak ki az utcai oldal és a hátsó rész között, illetve a sötét és a fehér között. Ha a lamellás árnyékolót az ember leengedi és bezárja, akkor az egyik oldalról szinte egy teljesen fekete házat lát, a másik oldalról pedig egy törtfehér homlokzati dörzsvakolatot. Úgyhogy ez a fajta kettősség, illetve a zártság és a nyitottság elől és hátul is megjelenik. Ez egy olyan ház, amelynek az igazi varázsa az apró részleteiben rejtőzik.

Szerző
Magócsi Anikó
További Hírek
01
020
2020 / 08 / 05
A célunk a folyamatos növekedés
A belga székhelyű Reynaers Európa piacvezető vállalata a fenntartható és innovatív alumínium nyílászáró-rendszerek fejlesztése és forgalmazása terén. A világszerte ismert cég minden más piacon is a legmeghatározóbb szereplők közé tartozik. A KAV-val az izlandi Marriott Hotel Edition homlokzati megoldásainak kivitelezése volt az első nagy közös projektjük, amit azóta több együttműködés követett. Sajátos cégkultúrájuk meghatározó pillérei a fenntarthatóság, az innováció és az egyedi igényekre szabott megoldások. A legfontosabb irányokról és fejlődési lehetőségekről Andrey Klymenkóval, a Reynaers Aluminium közép-kelet-európai vezetőjével beszélgettünk.
Bővebben
2022 / 11 / 11
Költő Kert: Olyat építeni, amire elsőre azt mondják, lehetetlen!
Szervesen megjeleníteni az építészetben a művészetet, és valódi élménnyé tenni a lakóépületen belüli létezést. Ebben a szellemben készült el a nemcsak vizuális megjelenésében, de részletiben is számos különleges megoldással operáló, budai Költő Kert projekt, melynek nyílászárós megoldásait a KAV készítette. A világszinten is különlegesnek számító épületegyüttesről Ziszidisz Nikosszal, a végső kivitelezést végző ETNA Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk.
Bővebben
2020 / 04 / 08
Az építész együtt kell, hogy gondolkozzon a nyílászáróssal
A KAV-osok együtt tudnak gondolkozni a projekttel, fancy megoldásokat tudnak javasolni, amik sokszor túlmutatnak egy beépítési útmutatón. Átgondolják, hozzátesznek bizonyos részeket, amitől - bármilyen furcsán is hangzik ez elsőre - menő tud lenni egy nyílászáró. Ők érzik, hogy mik azok a finom részletek, amiket bele kell tenni. Együtt tudnak gondolkodni az építész kollégával.
Bővebben
2017 / 10 / 26
Ismét ALUTA Nívódíjat kapott a KAV
A KAV zugligeti családi ház referenciájának különleges homlokzatáért, az ott végzett szakmérnöki tervezésért és kivitelezésért vehette át a 2017. évi ALUTA Nívódíjat a “kisprojekt” (azaz lakóépület) kategóriában.
Bővebben
2021 / 01 / 14
Az alumínium nyílászáró és a rugalmas üzleti modell
Egyedi nyílászárókra specializálódott cégként a KAV folyamatosan az innovációra, a megújulásra törekszik megtartva azokat az értékeket, amikre építeni érdemes. A Gamechangers szakmai közösség tagjaként a legjobb üzleti, szervezeti gyakorlatok megosztására törekszünk. A kezdeményezés alapítójával, Csóti Gáborral, arról beszélgettünk, a koronavírus-járvány miként változtatta meg a vállalkozások működését, és milyen irányt érdemes követni ebben a nehézségekkel teli időszakban. Hogyan indult ez a szakmai közösség, mi volt a
Bővebben
2021 / 11 / 05
Tolóajtó alumíniumból 1.
Alumínium tolóajtó cikksorozatunk részeiben a piacon megtalálható egyenes és tört vonalú üvegfalak tervezési lehetőségeit, működési mechanizmusait és nyitási módjait vesszük górcső alá. Cikkünkben a tolóajtó típusokat vizsgáljuk és két cikkben rendszerezzük mozgatási elv szerint, itt a toló-, emelő-toló, bukva-toló rendszerekre térünk ki alaposabban, majd a következő két cikkben megjelenés és nyitási felületek szerint csoportosítunk.  A harmonika ajtókat ebben a sorozatban nem érintjük, az egy külön fejezet tárgya lesz.
Bővebben
2022 / 08 / 04
Egyedi árnyékolók fejlesztése a KAV-nál
A klímaváltozás következtében az utóbbi években tapasztalt meleg és száraz nyarak egyre fontosabbá teszik a megfelelő árnyékolási megoldásokat. A piacon kapható sztenderd megoldások azonban sem mozgatási mechanizmusukban, sem formáikban nem követik le az egyedi ügyféligényeket. A KAV mérnökcsapata ezért a jelenlegi építészeti trendekre reflektáló, egyedi alumínium árnyékolókat kínál. A különleges megoldásokba Lovász Károly, a KAV ügyvezetője enged betekintést.
Bővebben
2018 / 11 / 14
Homlokzati szerkezetek a teljes transzparencia szolgálatában
A függönyfalak több, nagy üvegfelületet kapcsolnak össze - sokszor szinte láthatatlanul - egy struktúrában. Kezdetben ezeket az elemeket is kizárólag a kommunális építési technológiában használták, de a minimál stílus és a loft térhódításával a családi házaknál is megjelentek. Ma már a nyílászárós piac egyik leggyorsabban fejlődő ága, ugyanis ezek a felületek olyan egyedi megoldásokra alkalmasak, melyeknek csak az építtetők és a tervezők fantáziája szabhat határt.
Bővebben
2019 / 10 / 03
A helyi sajátosságok alapján hozzuk meg a döntéseinket
Nagyon jó az együttműködésünk, és ebben nagyon fontosnak tartom azt, hogy mind a két fél transzparensen működik. Egy közös mérnöki gondolkodásként és alkotó folyamatként kell elképzelni, amikor együtt dolgozunk.
Bővebben
2023 / 03 / 06
Skandináv ihletettségű ház a Balatonfelvidéken
Egy révfülöpi ház, melynek nyílászáróit a KAV készítette. Zsuzsi házának építését ráadásul többen zárt facebook csoportban is követhetik. A ház tulajdonosával kivitelezésről, szakemberválasztásról beszélgettünk.  Bár a 21. században elsőre nem gondolnának, hogy erre külön ki kellene térni, de végül azt is érintettük, miként fogadják az építőiparban, ha egy nő fogja egybe az építkezést.
Bővebben
2021 / 11 / 19
Tolóajtó alumíniumból 3.
Előző cikkünkben a tolóajtók működési fajtái szerinti csoportosítást folytattuk, az emelő-toló és a bukó-toló tolószárnyakból épült termékekkel fejeztük be a korábban megkezdett sort. A következő két cikkben egy másik szemüvegen keresztük vizsgáljuk az alumínium toló megoldásokat, mégpedig nyitási képek szerint, de most a korábbi 3D szimulációink segítségét is megkapjuk a könnyebb értelmezéshez.
Bővebben
2019 / 01 / 09
Környezetre való reflektálás nyílászárókkal
A megvalósításában nagyon sokat segített a KAV-ban tapasztalható szemlélet. Beszélgetnek a megrendelővel, s nem eladni akarnak egy szerkezetet, hanem kérdésekre akarnak válaszolni, s a megoldást keresik. Nem egy katalógusból kellett válogatni, tehát nem adott megoldások közül lehetett eldöntenem, hogy mit válasszak, hanem egyedi megoldásokat „ajánlottak fel” az adott problémára. A cégek közül, akikkel dolgoztam, a KAV adta nekem a legtöbb műszaki támogatást.
Bővebben
2020 / 04 / 21
A nyílászárók letisztult esztétikája
Az alumínium nyílászárók megjelenése a családi házas szektorban a minimál építészeti stílus népszerűségének is köszönhető. A kevesebb több elvének alkalmazása az építészetben az egyedi megoldások, a puritán vagy transzparens felületek felé vitte a tervezők gondolkodását. A minimál házakban az egyszerű formák segítenek abban, hogy kialakuljon a harmónia érzése, amelyben a tér az ember szolgálatában áll.
Bővebben
2021 / 01 / 06
Az egyedi nyílászárók és a belsőépítészet kapcsolata
Az egyedi nyílászárók és üvegfalak egyre hangsúlyosabb szerepet töltenek be a modern családi házakban, így mind tervezők, mind a nyílászárós szakemberek oldaláról másfajta megközelítést igényel a közös munka, mint néhány évvel ezelőtt. Finta Csaba belsőépítész, az MYD-II art directora szerint fontos, hogy ezt a szempontot már a tervezés során figyelembe vegyék az építészek és a belsőépítészek.
Bővebben
2022 / 09 / 01
A nagyvonalú üvegszerkezetek megvalósításának kulcsa a közös gondolkodás
A hatalmas üvegfelületek a modern épületek meghatározó elemei. Ezért is kiemelten fontos, hogy az építészek a szakági tervezőkkel együtt gondolkodva alkossák meg a terveket. Az üveghomlokzatok tervezése és kivitelezése során felmerülő kérdésekről Stocker György Mihály, okleveles építészmérnökkel, a BME egyetemi docensével, az ALUTA-alelnökével beszélgettünk, akinek szaktanácsadóként kiemelt szerepe volt abban, hogy a Magyar Zene Háza a jelenlegi formájában valósulhatott meg.
Bővebben
2021 / 08 / 18
Az építőipari változások hatása az alumínium nyílászárók piacára
Az elmúlt időszakban az áremelkedések, a hiányzó alapanyagok jelentős változásokat hoztak az építőiparban. Hogy ez miként érinti az alumínium és egyedi nyílászárók piacát, mire kell felkészülnie a KAV ügyfeleinek, arról Lovász Károllyal a KAV Hungária ügyvezetőjével beszélgettünk.
Bővebben
2021 / 08 / 05
Így készülnek az alumínium nyílászárók
Vajon hogyan készül egy alumínium keretes ablak vagy ajtó? Mi történik a megmunkálócentrumban? Hogyan marják, vasalják, munkálják elő az alumínium nyílászárókat a gyártás folyamán? Mekkora üvegfelületet lehet legyártani? És vajon hogyan kell összeállítani egy ablakot? Ezekre a kérdésekre is választ kapunk a Mesterember című műsorban, amely az alumínium nyílászáró gyártó munkáját mutatja be.
Bővebben
2019 / 09 / 12
Épül Reykjavik – bejárás a Marriott Edition Hotel építkezésén
Munkatársaink tervezik, gyártják és szállítják Izland fővárosába az eddigi legkomplexebb szállodaépítési projekt homlokzati nyílászáróit és alumínium épületelemeinek döntő többségét.
Bővebben
2018 / 10 / 10
Amikor a megálmodott műalkotás életre kel
Szinte műalkotásként is értelmezhetőek azok az ingatlanok, amelyek a KAV egyik folyamatban lévő projektjénél megvalósulnak. Az európai szinten is egyedülállónak számító épületek kivitelezéséhez itthon és a határon túl sem lehetett olyan céget találni, amelyik releváns referenciával rendelkezne. A különleges munkáról a lebonyolító cég ügyvezetőjével, Fodor Mihállyal és a projekt műszaki igazgatójával, Havasy Andrással beszélgettünk.
Bővebben